Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Yüz Germe: Prejuvenasyon ile Genç Görünümü Koruyun

Re-Juvenasyon: Yeniden gençleşmek, yüz gençleştirme anlamında kullanılan tıbbi terim.

Pre-juvenasyon: Önleyici (preventif), gençleşme uygulamalarının genel adı. 

Öncelikle bazı temel bilgileri gözden geçirelim.

Yüz yaşlanması bireyin hayatı boyunca sabit bir hızda ilerlemez. Bazı dönemlerde hızlanır, bazı dönemlerde yavaşlar. Hastalar “hocam çok iyiydim, 2 senede çöktüm” diye anlatırlar.

Yüz yaşlanması kişiden kişiye değişik hızda ve değişik biçimlerde ortaya çıkar. 

Ancak genel bir kural olarak; 

45-55 yaşlar arasındaki dönemin yüz yaşlanmasının “hızlanma” dönemi olduğunu söyleyebiliriz.

**

90’lı yılların sonlarına kadar yüz gençleştirme ameliyatlarında ortalama yaş 55 idi. 

İnsanlar önce yaşlanır, yaşlandıktan sonra gençliğe dönmek için ameliyat olurdu.

Yeterince yaşlanmamış birinin ameliyat olması hastaların da doktorların da aklına yatan bir şey değildi. 

Yüzü tamamen sarkmamış, yaşlanma belirtilerinin yüze tamamen yerleşmediği bir kişinin ameliyat edilmesi tıbbi çevrelerde de hoş karşılanmazdı. 

Bundan 10 yıl önce, yüz estetiği üst ihtisasımı yeni bitirdiğim yıllarda, 40’lı yaşların başında yüz germe ameliyatı için başvuran az sayıda hastayı ben de fazla düşünmeden reddediyordum.

Hastalık olmadan tedavi de olmaz diyordum.

Cleveland Clinic’te oldukça yaşlı hastaları ameliyat ediyorduk. Aynı yıl birlikte üst ihtisas yaptığımız arkadaşım Dr.Esteban Marten, kliniğin 70 yaş üzeri hastalarında yüz germe ameliyatının güvenliğini araştıran bir çalışma yapmış ve bu çalışmayı PRS’de yayınlamıştı. 

40’lı yaşların başında yüz germe ameliyatı A.B.D.’nin en “ileri” kliniğinde bile fazla “ileri” idi.

(Not: Cleveland Clinic 2009 yılında dünyanın ilk tam yüz naklinin yapıldığı kliniktir)  

Peki ne değişti?

Bu yazı nereden çıktı?

Bugün itibarı ile hem benim pratiğimde hem de dünyanın önde gelen metropollerinin önde gelen kliniklerinde yüz gençleştirme ameliyatlarında ortalama yaş 45’e doğru yaklaşıyor. 

İnsanlar önce yaşlanıp, sonra ameliyatla gençleşmek (re-juvenasyon) yerine yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkışını ameliyat ile ertelemeyi (pre-juvenasyon) tercih ediyor.  

Bu paradigma değişimini mümkün kılan en önemli şey hem daha doğal hem de daha kalıcı sonuçlara sahip ameliyat tekniklerinin (derin plan yüz germe, high SMAS yüz germe, endoskopik ortayüz germe vb.) geliştirilmesi oldu.

Plastik cerrahideki bu paradigma değişiminin bir diğer tetikleyicisi ise minimal invazif, ameliyatsız uygulamaların sınırlarının aday hastalar tarafından anlaşılması oldu.

Bu nokta oldukça ilginç çünkü “pre-juvenasyon” kavramı aslında minimal invazif ameliyatsız estetik uygulamalar (lazer, dolgu, PRP, mezoterapi, botox, ip askı vb.) ile ortaya çıkmış bir kavram idi. 

2000’li yılların başında minimal invazif uygulamaların yaşlanmayı geciktireceğini ve hastaların ameliyata geliş yaşını ileriye taşıyacağını düşünüyorduk. Hastalara da bu işlemleri bu mantıkla, “biraz gençleştirecek ama daha ziyade koruyacak” diyerek öneriyorduk. Oysa ki son 20 yılın bilimsel literatürü bu düşüncelerimizi desteklemedi. Örneğin: son 30 yılda dünya genelinde yüz milyonlarca seans Botoks uygulanmasına rağmen; Botoks yaptırmaya 30 yaşında başlayan bireylerin, yaptırmayanlardan daha geç yaşlandığını gösteren bir bilimsel veriye ulaşılamadı. 

Yukarıdaki cümlede Botokskelimesini diğer modaliteler ile değiştirdiğinizde de sonuç yine aynı. 

Tam tersine bazı uygulamaların yüzü deforme ederek kişileri ameliyata daha erken getirdiğini gözlemliyoruz.  Bu nedenle deri/cilt altına enerji uygulayan tedavilerden, yüksek doz ve bilinçsiz toksin uygulamalarından, cildi esnetip sarkmasına yol açan yüksek hacimli tekrarlayan, dolgu uygulamalarından sakınmanız gerektiğini bu blog da dahil olmak üzere her mecrada anlatıyorum. 

Cerrahi pre-juvenasyon eğiliminin en önemli sebeplerinden birisi de ameliyatsız yüz germe uygulamaların kümülatif (biriken) maliyetinin toplum tarafından anlaşılması oldu. Örneğin klasik yüz gerdirme (ritidektomi) ameliyatının etkisine yaklaşacak düzeyde bir değişim için kullanmanız gereken 8-12 mililitrelik dolgu uygulamasının maliyeti 2 senede ameliyat maliyetine erişiyor. 

Pre-juvenasyon için görüştüğüm hastalarıma bu işlemin %30 faydasını ameliyattan hemen sonra, %70 faydasını ameliyatı takip eden 10 yıl içinde göreceksiniz diyorum. Gerçekten de erken yaşlanma döneminde ameliyat olan hastalarda ileri yaş grubunda ameliyat olan hastalarda olduğu gibi “dramatik” önce-sonra farkları ortaya çıkmaz. Çoğu zaman sosyal çevre ilk bakışta bir ameliyat geçirildiğini anlamaz.

Ancak pre-juvenasyon grubundaki hastalar sadece 45-55 yaş aralığında değil neredeyse ömür boyu kendi yaşlarındaki estetik cerrahi geçirmemiş bireylerden daha genç bir görünümü koruyabilirler. Aynı yaş grubundaki arkadaşlarınız yaşlanmanın en hızlı evresindeyken siz nispeten daha yavaş bir değişim geçirirsiniz diyorum. 

Pre-juvenasyon özellikle 35-45 yaş aralığında olmasına rağmen yaşlanma belirtileri açısından kendi yaş kategorisinin son %20’lik diliminde yer alan, göz altı ve yanak yaşlanmasının yaş ortalamasından ileri olduğu, hali hazırda olduğundan yaşlı görünen bireyler için daha da uygun bir yaklaşımdır. Kişinin sosyal, duygusal, cinsel, mesleki açıdan en aktif olduğu, en yoğun yaşayacağı orta-yaş döneminde mümkün olan en iyi görünümde olması prensibini temel alır. 

Özetle artık biz hastalara “yaşlan da öyle gel” demiyoruz.

Hastalar için de yüz gençleştirme ameliyatları bir “emeklilik projesi” olmaktan çıkıp bir “kariyer projesi” haline geldi.  

Son olarak bir uyarı:

Pre-juvenasyon ameliyatlarında teknik seçimi re-juvenasyon ameliyatlarından bile daha önemlidir. Herhangi bir yüz germe ameliyat tekniği ile pre-juvenasyon yapamazsınız. Bazı tekniklerin etki süresi ve koruyucu gücü çok düşüktür.  Mesela zaten hastanın az bir şeye ihtiyacı var diye düşünerek, hastanede yatıştan, azıcık bir ağrıdan çekinerek mini yüz germe seçmek stratejik bir hata olacaktır.

Pre-juvenasyon ameliyatlarında en uzun etkili ve dayanıklı olan kompozit yüz germe ameliyat tekniklerini tercih ediyoruz. Yaşlanma belitileri üst yüzde ve göz çevresinde odaklanmış ise o zaman orta yüz germe ve endoskopik yüz germe tercih edilebilir. 

Yüz gençleştirmede önleyici yaklaşımlar ve pre-juvenasyon konsepti hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle Kalın,

Güzel Kalın.

O.B.

Yüz Germe hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yüz Gençleştirme Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz gençleştirme ameliyatı yüzü gençleştirmek amacıyla yapılan estetik cerrahi işleml…

Devamını Oku
Türkiye'de Yüz Gençleştirme Ameliyatı

Öncelikle yüz estetiği ile ilişkili ameliyatları değerlendirirken, aynı isimle tanıtı…

Devamını Oku
Yüz Estetiği Bilimsel Literatürüne Katkılarım

Yüz estetiğinin yaklaşık olarak 150 yıllık bir tarihi var. Bu zaman diliminde yüz est…

Devamını Oku