Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Yüksek SMAS (High SMAS) Tekniği İle Yüz Germe

SMAS Nedir?

Superficial Muscle and Aponeurotic System Teriminin baş harflerinin kısaltmasıdır. Türkçesi yüzeysel kas ve bağ doku sistemi. SMAS katmanı yüzün anatomik katmanlarından birisidir ve estetik yüz cerrahisinde büyük önemi vardır. 

Bu katmanın ne olduğunu ve yüz estetiğindeki önemini blog içerisinde yer alan “SMAS nedir?” başlıklı makalemi okuyarak öğrenebilirsiniz.

SMAS Katmanı Ve Yüz Germe Ameliyatı İlişkisi Nedir?

Modern yüz germe ameliyat teknikleri, operasyon esnasında SMAS tabakasının tedavi planına nasıl dahil edildiğine göre sınıflanır. Hem yüzeysel hem de derin plan yüz germe ameliyatları SMAS katmanına ne yapıldığına, hani seviyeden, hangi genişlikte, hangi şekil ve hangi yön ile ameliyata dahil edildiğine göre isimlendirilir.

SMAS Flebi Ne Demek?

SMAS flebi, yüz germe ameliyatı esnasında SMAS tabakasının bir yaprak gibi zeminden kaldırılması ve ayrıştırılması demektir. SMAS flepleri doku içeriklerine göre (kompozit/lamellar), ayrıştırma genişliklerine göre (limited/extended), yüzdeki seviyelerine göre (Low/Mid/High/SuperHigh) sınıflandırılırlar.

Yüksek SMAS (High SMAS ) Tekniği Nedir?

Yüksek SMAS tekniği, SMAS flebinin elmacık kemiğinin daha yukarısındaki bir seviyeden başlanılarak kaldırılması demektir. SMAS'ın maksimum yükseklik ve genişlikte yüz germe ameliyat planına dahil edildiği, derin plan yüz germe ameliyatlarının en ileri formlarından birisidir. High SMAS ameliyat tasarımında yanak kitlesi göz altından çene hattına, kulak önünden burun yan duvarına kadar bir bütün olarak hareketlendirildiği için yanak ünitesinde en bütüncül sonucu elde edebiliyoruz. Yanak bir bütün olarak yukarı yönde hareket ettiği için bu ameliyat diğer hiçbir yüz germe ameliyatında olmayan iki avantajı beraberinde getiriyor. Bunlardan ilki yanak hareketinin alt göz kapağına de dolaylı olarak etki etmesi. İkincisi ise gençleşme etkisinin orta yüz bölgesine uzanım göstermesi.

Yüksek SMAS tekniği kendi içerisinde çeşitli alt gruplara ayrılır.

Kompozit Yüksek Smas (Composite High Smas)

Kompozit yüksek SMAS ameliyatında cilt ve SMAS tabakası bir bütün olarak kaldırılır. Bu sayede hem kompozit ameliyatların avantajları hem de yüksek SMAS tasarımının orta yüz ve göz altına etkisi tek ameliyatta toplanmış olur. Bu ameliyat daha genç yaştaki hasta grubunda tercih edilebilir. Koruyucu yüz germe (prejuvenasyon) için çok iyi bir tercihtir. Kompozit yüksek SMAS ameliyatında dolgu dolaşımı çok güçlü olduğu için sigara kullanan hastalarda ve şeker hastalarında tercih edilebilir. İnce yüzlü hastalarda kompozit ameliyatlar hem daha kolay hem de daha güvenlidir. Kompozit yüksek SMAS pek çok açıdan kompozit derin plan (Deep plane facelift) ameliyatına benzer. Ancak bu ameliyattan doku tespiti ve orta yüze etkisi açısından bir miktar daha üstündür.

Çok Katmanlı Yüksek SMAS (Lamellar high SMAS)

Lamellar çok katmanlı demektir. HighSMAS terimi isi yüzün SMAS adını verdiğimiz yüzeysel kas ve bağ doku katmanının mümkün olan en yüksek seviyeden ameliyata dahil edilmesi anlamına geliyor. 

Çok katmanlı yaklaşımda deri ayrı bir katman, SMAS ayrı bir katman olarak hazırlanıp ayrıştırılıyor. Bu sayede derin doku ve yüzeysel doku katmanları aynı ameliyatta farklı yönlerde hareket ettirilebiliyor. Bu tekniğin sağladığı avantaj derin dokuyu tam olarak yukarı taşırken deriyi yüzeyindeki kırışıklıklara paralel ve hafif oblik yönde hareket ettirebiliyor olmamız.

Bu teknik için ideal hasta grubu hem derin dokularda yer çekimine bağlı sarkmaların belirgin olduğu hem de yüzey yaşlanmasının ileri olduğu bireyler. Bu hasta grubunda klasik deri bazlı germe ameliyatları derin dokuyu yeterli tedavi edemez, kompozit derin plan ameliyatlar ise yüzeye etkisiz kalırlar. Bu nedenle her iki katmana da etki eden sentez bir ameliyat gerekliliği oluşmuştur. Lamellar HighSMAS ameliyatı işte bu gereklilikten doğmuştur.  

Hem derin doku hem de yüzey yaşlanmasının belirgin olduğu bireylerde dokuyu direkt yukarı çekmek bazı kırışıkların normalde olmadıkları bir yön ve pozisyon kazanmasına yol açabiliyor. Lamellar HİghSMAS ameliyatında bu yan etkiyi görmüyoruz. 

Lamellar HighSMAS ameliyatı diğer yüz gençleştirme ameliyatlarına kıyasla teknik açıdan daha zor ve bir miktar ameliyat süresinin uzun olduğu bir ameliyat bu nedenle özellikli bir eğitim ve cerrahi tecrübe gerektiriyor. İyileşme süresi kompozit derin plan yüz germeden biraz daha uzun, klasik yüz germe ameliyatından belirgin olarak daha kısadır. 

Yüksek SMAS (High SMAS) Tekniklerinin Avantajları ve Dezavantajları

Yüksek SMAS tekniği yüzü bütüncül olarak ele alan bir ameliyat tekniğidir. Oldukça kapsamlı ve doğal sonuçlar oluşturur. Orta yüz bölgesine etkilidir. Bu etki bir orta yüz germe kadar güçlü değildir. Ancak yüksek SMAS için; yüz germe ameliyat teknikleri arasında orta yüze en etkili ameliyat tekniğidir diyebiliriz.

Yüksek SMAS tekniği istenildiği takdire yüzün direkt yukarı yönde (vertikal) hareket ettirilmesine imkan veren bir uygulamadır. Yer çekimine bağlı sarkmaların ön planda olduğu yaşlanma tiplerinde vertikal harekete imkan veren ameliyatlar daha doğal sonuçlar oluştururlar. Yüksek SMAS tekniği özellikle mikro yağ doku transferi ile kombine edilerek yüzün aynı seansta hacim eksiklikleri de giderilebilir. Özetle bu ameliyat tekniğinin en büyük avantajı etkili, dengeli, bütünsel ve kalıcı sonuçlar oluşturmasıdır.

High SMAS tekniklerinin dezavantajları arasında teknik açıdan öğrenmesi ve uygulaması zor bir ameliyat olması en başta gelir. Bu ameliyat ile yüzün yumuşak dokuları çok belirgin olarak yükseltilebilir ve bu durumda yanağın yumuşak dokuları göz altı ve şakak bölgesi ile çakışarak sıkışır. Yüz sarkmasının çok belirgin olduğu hastalarda yüksek SMAS tekniği seçilecekse beraberinde alt göz kapağı estetiği (alt blefaroplasti) veya alın/şakak germe gibi ek işlemleri yüz gençleştirme ameliyat planına dahil etmek zorunlu hale gelebilir.

HighSMAS yüz germe ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi almak veya bu ameliyat için uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle kalın

Güzel kalın

O.B.

Yüz Germe hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Ve Sosyal Hayata Dönüş Rehberi

Yüz gençleştirme ameliyatları günümüzde bir emeklilik projesi olmaktan çıktı. Yüz ger…

Devamını Oku
Kırışıklıklar Yüz Germe Ameliyatı İle Yok Edilebilir mi?

Kırışıklıklar birçok faktörün birleşimiyle ortaya çıkabilir. Yaşlanma süreci, cilttek…

Devamını Oku
Derin Plan Yüz Germe: Doğal ve Kalıcı Sonuçlar

Derin plan yüz germe (deep plane facelift) plastik cerrahi uzmanları tarafından çoğun…

Devamını Oku