Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Mini Yüz Germe Sıkça Sorulan Sorular

Mini yüz germe ameliyatı hastalarımızın çok sık sorduğu ve üzerinde ciddi kafa karışıklığı olan bir konu. Bu konuda sıkça sorulan soruları derleyerek konu üzerindeki bulutları dağıtalım.

Mini Yüz Germe Nedir?

Mini yüz germe, klasik yüz germe operasyonunun küçültülmüş halidir. Ameliyat kesisi, ameliyatın kapsamı, cilt altı ayrıştırma seviyesi, anestezisi, iyileşme süresi, fiyatı ve pek çok diğer özelliği küçülür. Ancak bununla beraber ameliyatın etki gücü, etki süresi, iz kalitesi, estetik bütünselliği de küçülür. Yani ameliyat küçülürken ameliyat ile ilgili beklentileriniz de küçülmelidir.

Mini Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mini yüz germe ameliyatı genellikle lokal anestezi ve sedasyon altında klinik koşullarında yapılır. Tam donanımlı bir hastaneye çoğu zaman ihtiyaç yoktur. Ameliyatta kulak çevresinde klasik yüz germe ameliyatına kıyasla daha kısa bir kesi yapılır, cilt kısa bir mesafe boyunca kaldırılır, zemindeki dokular ameliyat kapsamının imkan verdiği ölçüde plikasyon, askı veya toparlayıcı dikişler ile tedavi planına dahil edilir. Sonra deri fazlası atılarak cilt yeniden dikilir.

Mini Yüz Germe İle Klasik Yüz Germe Arasındaki Fark Nedir?

Mini yüz germe ameliyatı klasik yüz germe ameliyatına felsefe açısından çok benzer. İki ameliyat da yüzün derisini eksilterek daha gergin bir deri oluşturmak ve cilt gerilimindeki bu artış ile derin doku sarkmalarını iyileştirmeyi hedefler. Mini yüz germe her anlamda klasik ameliyatın daha küçüğüdür. Kesi daha kısadır, direksiyon daha limitlidir, riskler ve komplikasyonlar daha azdır. Ancak daha dar bir alana, daha kısa süreyle, daha limitli bir etkisi vardır. Mini yüz germe sadece genel olarak çene hattına ve alt yanak bölgesine etkilidir. Ağız çevresine, boyuna, gıdı bölgesi, burun kenarı, üst yüz, orta yüz ve şakak bölgesindeki yumuşak dokulara neredeyse hiç etkisi yoktur.

Mini Yüz Germe İle Orta Yüz Germe Arasındaki Fark Nedir?

Mini yüz germe bazen orta yüz germe ile karıştırılıyor. Orta yüz germe ameliyatını mini yüz ile klasik yüz arasında orta yol gibi düşünenler oluyor. Bu doğru değil. Orta yüz germe ve mini yüz germe yüzün farklı bölgelerine etki eden tamamen farklı iki ameliyat. Orta yüz germe (midfacelift) alt göz kapağı kesisi ile yapılır, deri çıkartılmaz, yanaklar göz altına yükseltilir. Mini yüz germe ise kulak önü kesisi ile yapılır, deri çıkartılır ve temelde çene hattına etkilidir. İki ameliyat birbirine hiç benzemez ve birbirinin alternatifi değildir. Ancak mini yüz germe ile orta yüz germe bazı hastalarda kombine edilerek birbirlerinin tamamlayıcısı olabilirler.

Mini Yüz Germe Hangi Yaş Aralığında Uygulanır?

Mini yüz germe ile ilgili en önemli noktalardan birisi budur. Mini yüz germenin çoğu zaman yaşlanmanın yeterince ilerlemediği, daha genç hastalar için daha uygun bir seçenek olduğu düşünülür. Bu yanlış bir görüştür. Mini yüz germenin en etkili olduğu hasta grubu derideki gevşekliğin en fazla olduğu ileri yaş grubundaki hastalardır. İleri yaş grubundaki hastalarda azıcık bile deri çıkartarak yanak ve çene hattında kayda değer bir değişim elde edebilirsiniz. Mini yüz germe genç hastalarda uygulandığında deride bir fazlalık olmadığı için kesi izleri üzerinde büyük bir gerilim oluşur ve yara izleri kalın, geniş ve kabarık olarak iyileşebilir.

Mini Yüz Germe Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Mini yüz germe ameliyatının sonrasında iyileşme süreci oldukça zahmetsizdir. Ameliyatın kapsamı kısıtlı olduğu için şişlik ve morluk çok az olur. Ağrı oldukça azdır ve ağızdan alınan rutin ağrı kesiciler ile rahatlıkla kontrol edilebilir. İşlem sonrasında basit bir pansuman veya yüz korsesi ile klinikten çıkıp evinize gidebilirsiniz. Aynı gün banyo yapabilirsiniz.

Mini Yüz Germe Ameliyatının Riskleri Ve Komplikasyonları Nelerdir?

Mini yüz germe ameliyatının en önemli komplikasyonu yukarıda bahsettiğim deri gerilimi ile ilgili sorunlardır. Geniş yara izleri, kulak memesinde aşağı çekme ve uzama, kulak arkası ve şakakta potluklar, ameliyat sahası ile çevre alanlar arasında geçiş deformiteleri çok sık görülür. Özetle bu ameliyatın en büyük riski ameliyatlı bir görünüme rağmen yetersiz bir sonuç elde etmektir. Enfeksiyon ve kanama gibi klasik cerrahi komplikasyonlar bu ameliyattan sonra oldukça nadirdir.

Mini Yüz Germe Nasıl Bir Anestezi İle Gerçekleştirilir?

Çoğu zaman lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Bazen sedasyon adını verdiğimiz sakinleştirici bir tedavi de eklenebilir. Hasta ve cerrah tercihine göre hasta konforunu arttırmak amacıyla kısa bir genel anestezi uygulamak da seçenekler arasındadır.

Mini Yüz Germe Kalıcı Bir Etki Yaratır Mı?

Evet kalıcı bir etki yaratır. Mesela izler kalıcıdır. Ameliyat sahasındaki düzleşme kalıcıdır. Ancak ameliyat sahasındaki gençleşme etkisi aylar yıllar içinde azalarak kaybolur. Mini yüz germe bütüncül bir etki yaratmadığı için yüzü kalıcı olarak gençleştirip güzelleştirmez. Ameliyat etkisi sahası olan alt yanak ve çene hattı yaşlanma sürecinde göreceli olarak daha iyi görünürken, ameliyattan hiç etkilenmeyen ağız çevresi, boyun, üst yanak ve orta yüz bölgeleri aynı hızda yaşlanmaya devam eder. Sonuçta ameliyat bölgesi ile ameliyatsız bölgeler arasında bir uyumsuzluk ortaya çıkar.

Mini Yüz Germe Başka Estetik İşlemler İle Kombine Edilir Mi?

Evet edilir, hatta iyi bir sonuç için mutlaka edilmelidir. Mini yüz germe sıklıkla yağ enjeksiyonu, üst göz kapağı, kimyasal soyma ve lazer gibi yüzey tedavileri ile kombine edilir. Bu kombinasyonlar mini yüz germe ameliyatının sahip olmadığı bütünselliği bir nebze destekler.

Mini Yüz Germe Ameliyatı Tekrarlanabilir Mi?

Teoride evet ancak pratikte hiçbir anlamı yoktur. Çoğu zaman bir hasta mini yüz germe olduktan sonraki dönemde daha kapsamlı bir ameliyat olur. Mini yüz germe çoğu zaman hastaların daha kapsamlı ameliyatlara zaman ve kaynak ayırıncaya kadar geçe sürede “idare etmek” için başvurdukları bir yöntemdir.

Mini Yüz Germe Ameliyatı Fiyat Fayda Açısından Avantajlı Mı?

Mini yüz germe ameliyatı fiyat fayda oranı açısından ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarına göre daha avantajlıdır. Örneğin mini yüz germe ve yağ enjeksiyonu kombinasyonu, yüze 10-15 cc dolgu enjekte edilerek gerçekleştirilen sıvı yüz germe işleminden fiyat fayda açısından daha üstündür. Örümcek ağı, Fransız askısı, Endolift gibi popüler uygulamalardan hem daha etkilidir hem de neredeyse aynı fiyata ve aynı konfor seviyesinde uygulanabilir.

Mini yüz germe ameliyatının asıl masrafı ilk ameliyat ücretinden ziyade bu ameliyattan memnun kalmazsanız sonrasında olacağınız daha kapsamlı ameliyatların maliyetidir. Bir başka hekime mini yüz germe ameliyatı olup sonrasında komplikasyonlardan ve izlerden dolayı genç yaşında bana derin plan yüz germe yaptırmak ve ek maliyetlere katlanmak zorunda kalan pek çok hastam oldu.

Mini Yüz Germenin Farklı Ameliyat Teknikleri Var Mı?

Mini yüz germe farklı teknikler ile yapılabilir. Literatürde tanımlı 50’den fazla teknik var. 

  • Mini yüz germe ile aynı kesilerin kullanıldığı ancak SMAS altı derin plan doku ayrıştırma yapılan bazı ameliyatlar var. 
  • Mini yüz germeden daha kısa ve daha gizli kesiler ile yapılan endoskopik ameliyatlar var 

Ancak bunlar teknik açıdan mini- yüz germe sayılmazlar. Özetle her mini yüz germe aynı işlem değildir.

Mini Yüz Germe İçin Kimler İdeal Adaylardır?

Söylediğim gibi ben genç hastalara mini lift yapmıyorum. 40 yaş altında yüz germe yapmamız gerekecek ise ameliyatın uzun etkili olması çok daha büyük önem arz ediyor. Bu sebeple genç yaşta gerçekten bir yüz germe ameliyatına ihtiyacı olacak kadar erken yaşlanmış veya koruyucu amaçlı yüz germe (pre-juvenasyon) olmak isteyen hastalara derin plan teknikleri öneriyorum. Genç hasta grubunda mini lift yapacaksam yukarıda bahsettiğim temporal (şakak) erişimli veya endoskopik mini derin plan ameliyatlarını tercih ediyorum.

Mini yüz germe olmayan "mini" yüz germeler.

Bunlardan bahsetmesem olmaz. Çok mağdur hasta var.

Hastanın tam yüz germe insizyonu var, gelmiş ben mini yüz germe olmuştum diyor.

Kesi kulak arkasından ense köküne kadar uzamış, ben mini yüz germe oldum diyor.

Ameliyatta nazolabial hatta kadar deri kaldırılmış, ben mini yüz germe oldum sanıyor.

Bazı meslektaşlar maalesef normal yüz germe ameliyatlarını sempatik isimlerle lanse etmeyi seviyorlar. Bazı meslektaşlar ben hızlı yaptığım için ameliyatım zaten 2 saatten kısa sürüyor, ben ona mini yüz germe diyorum diyorlar. Bazıları alnı ve boynu dahil etmediği ameliyatlara mini yüz germe diyor. Maalesef sokakta klasik yüz germe ameliyatı olup da mini-yüz germe ameliyatı olduğunu zanneden pek çok kişi var.

Mini Yüz Germe Ameliyatının Dezavantajları

Mini yüz germe ameliyatının etkisi de “mini” dir. Yüzün sadece çene hattı ile kısıtlı çok küçük bir bölümüne etki eder. Bütünselliğin çok önemli olduğu yüz estetiğinde kısıtlı müdahalelerin yüzün geri kalanıyla uyumsuz görünme olasılığı vardır. Mini yüz germe ameliyatında etkinin kalıcılık süresi daha kısadır. Birkaç yıl içerisinde ameliyat öncesi haline dönüş kaçınılmazdır.  Mini yüz germede iz, evet kısadır ancak kulak önündedir. Yüz germe ameliyatlarında izin en çok dikkat çektiği yer kulak önü olduğu için son estetik toplamda mini yüz germe ameliyatının klasik yüz germe ameliyatı ile benzer bir fark edilirliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Mini yüz germe ameliyatı isteyen hastaların büyük çoğunluğu olumlu küçülmeleri görür ve arzu ederken ameliyat etkisindeki küçülmeleri istemezler. Benim felsefemde “minimalist” bir ameliyat ancak aynı işi başardığı, aynı etkinliğe sahip olduğu sürece klasik ameliyat ile kıyaslanabilir. Bu bağlamda “mini” yüz germe ameliyatını daha kapsamlı yüz germe ameliyatları ile kıyaslamak veya birbirine alternatif olarak düşünmek doğru değildir, zira aynı işi başarmaz. 

Mini Yüz Germe Hakkındaki Kişisel Görüşüm Ve Uygulama Pratiğim

Mini yüz germe ameliyatını ben pek sevmiyorum. Benim nazarımda yarım bir ameliyat. Benim için sonucun bütünselliği, doğallığı çok önemli. Genel prensip olarak bir hastaya mümkün olan en iyi sonucu vermeye çalışıyorum. Bu sebeple benim felsefeme pek uymuyor.

Birkaç istisna dışında;

  • Daha önce yüz germe olmuş hastalarda geriye kalan ufak deri fazlalıklarını dengelemek, sağ/sol eşitliğini sağlamak. Bir nevi revizyon işlemi gibi düşünün.
  • Genel anestezi altında ameliyat olması tıbben sakıncalı olan ve küçük bir değişime razı olacak kadar minimalist beklentileri olan ileri yaş grubundaki hastalarda yağ enjeksiyonu ve yüzey yenileme tedavileri ile kombine olarak kullanıyorum.
  • Genç hastalarda uyguladığım endoskopik temporal subSMAS lift (ponytail lift) bir nevi mini yüz germe olarak sayılabilir ama aslında bir endoskopik üst yüz germe ameliyatıdır.

Mini yüz germe ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi almak veya bu ameliyat için uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle kalın

Güzel kalın

 O.B.

Mini Yüz Germe hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Derin Plan Yüz Germe: Doğal ve Kalıcı Sonuçlar

Derin plan yüz germe (deep plane facelift) plastik cerrahi uzmanları tarafından çoğun…

Devamını Oku
Yüz Germe Ameliyatı Vücut Ağırlığından Nasıl Etkileniyor?

Öncelikle vücut ağırlığındaki dalgalanmalar erken yaşlanma açısından en önemli risk f…

Devamını Oku
Yüz Estetiği Bilimsel Literatürüne Katkılarım

Yüz estetiğinin yaklaşık olarak 150 yıllık bir tarihi var. Bu zaman diliminde yüz est…

Devamını Oku