Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Botoks ile İlgili Pratik Bilgiler

Güzellik ve cilt bakım ürünleri değişir.  Eğilimler değişir, mevsimler değişir ve ünlülerin reklamlarda oynadıkları roller değişir. Ancak bazı ürünler zamana dayanacak bir yol bulur. 

BOTOKS, bu ürünlerden biridir. 

Botoks Nedir?

Konserve zehirlenmesine yol açan mikrobun toksini laboratuarda ayrıştırılmış, üretilmiş ve bu toksinini insan kaslarını geçici süreyle felce uğrattığı bulunmuştur. İlk uygulama alanı ise istemsiz kas spazmlarının tedavisi olmuştur. 1987’de Dr.Jean Carruthers blefarospazm olarak adlandırılan bir durumdan dolayı meydana gelen gözlerdeki istemsiz kas spazmını durdurmak için enjeksiyon yaptığı bir hastasıyla kontrol randevusunda sohbet etmektedir.  Hastası toksin enjeksiyonlarından çok memnun olduğunu spazmın çözülmesi dışında kırışıklıklarının da kaybolduğu söylenmiştir. İşte bu keşif, yaşlanma karşıtı ve kozmetik dermatoloji endüstrisinin yüzünü değiştirmiştir. BOTOKS’un yaşlanma karşıtı tedavi olarak popülaritesi 1993 de kozmetik kullanım onayını takiben hızla yükselmiş ve o günden beri milyar dolarlık bir endüstri olacak şekilde büyümüştür.

Botoks Nasıl Çalışır? Neden Yapılır?

BOTOKS, sinirlerden kaslara olan sinyalleri bloke ederek işlev görür, böylelikle kasın kasılmayı bırakmasına neden olur, bu da üzerindeki cildi gevşemeye ve yumuşamaya zorlar, kas kasılmasına bağlı oluşan kırışıklıkları azaltır. Botoks aynı zamanda ter bezlerinin aktivitesini zayıflatır. 

Botoks Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklıkları gidermek için yapılan uygulama en sık kullanım amacıdır. Göz çevresi, boyun, alın kırışıklıkları botoksun en sık uygulandığı alanlardır. çiğneme kasların uygulanabilir. Migren tetik noktalarına uygulanabilir. Botoks ağız çevresinde de uygulanabilmektedir. Ben kişisel pratiğinde ağız çevresi ve dudak botoksu uygulamalarını yüksek komplikasyon oranlarından dolayı tercih etmiyorum.

Botoks Hangi Sorunların Tedavisinde Kullanılır?

Botoks, çeşitli estetik ve tıbbi sorunların tedavisinde etkili bir yöntemdir. Öncelikle kırışıklık giderme amacıyla kullanılır. Özellikle alın çizgileri, kaş arası çizgiler, göz çevresi kırışıklıkları ve kazayağı gibi yüzdeki ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca, botoks terleme sorunlarına da çözüm sağlamaktadır. Özellikle aşırı terleme şikayeti yaşayan kişilerde, botoks uygulaması ter salgılayan bezlerin aktivitesini geçici olarak azaltarak terleme problemine çözüm sunar. Bu amaçla en sık koltuk altında kullanılır.

Botoks ayrıca migren tedavisinde de kullanılır. Migren atağına yol açan kas gerilimi, botoks enjeksiyonları ile rahatlatılabilir ve migren semptomlarının şiddeti azaltılabilir.

Son olarak, bazı medikal durumların tedavisinde de botoks etkili bir seçenektir. Göz kapaklarının aşırı kasılması durumlarında, çene kaslarının aşırı kasılması durumlarında, yüz felci hastalarında normal ve felçli tarafları dengelemek amacıyla botoks enjeksiyonları uygulanabilir.

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks çok ince iğneler ile uygulanır. Uygulamadan önce toksin buzdolabından çıkartılır. Uygun miktarda sıvı ile sulandırılarak aktive edilir. Uygulamadan önce yüzünüzün üzerinde uygulama noktaları işaretlenir. Uygulama noktaları belirlenirken kişinin kas yapısı dikkate alınır. Dozlar hesaplanır. Her noktaya iğneler ile uygun dozda uygulama yapılır. Bir uygulamada ortalama 15-20 arasında mikro iğne girişi olacaktır.

Botoks Uygulaması Kimler Tarafından Yapılır?

BOTOKS, gerekli olan miktarı belirleyebilecek, göz çevresi kas anatomisini çok iyi bilen ve yaşlanmaya bağlı değişimleri anlayabilen bir doktor tarafından uygulandığı sürece güvenlidir. 

Botoks Etkisi Ne Kadar Sürer? Ne Zaman Tekrarlanır?

BOTOKS etkisi uzun süreli ancak geçicidir. Kırışıklıklar tekrar ortaya çıkar çıkmaz enjeksiyonları tekrar yapmak etkinin devamını sağlar. BOTOKS etkisi tipik olarak 3-6 aya kadar sürer. BOTOKS’un etkisi geçtiğinde, yüzünüz enjeksiyon öncesi durumuna dönecektir, bu da kırışıklıkların geri döneceği anlamına gelir. Eğer BOTOKS’un etkisinin sürekli olmasını istiyorsanız, her 3-6 ayda bir tedavinin yenilenmesi gerekecektir.

BOTOKS bir toksin olduğu için bazı kişilerde toksine karşı antikor oluşabilir ve tekrarlayan enjeksiyonlarda ilaç daha az etkili hale gelebilir. Bu durumda doktorunuz alternatifleri ve seçenekleri tartışacaktır.

Hangi Kırışıklıklar Botokstan Fayda Görmez?

Yer çekimi veya güneş hasarı ile oluşan kırışıklıklar BOTOKS’a yanıt vermezler. Bu tarz kırışıklıklar için cerrahi tedaviyi, dolguları ve lazer cilt yenileme gibi daha hedefe yönelik tedavileri uygulamak gerekebilir.

Botoks Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?

Doğru uygulama sonrasında, etkiler tipik olarak enjeksiyondan sonra 2-4 gün içinde ortaya çıkar. Maksimum yarar yaklaşık 14.günde ortaya çıkar. İğnelerden kaynaklanan morarmalar çok nadir olmakla birlikte bazen çok minör mor noktacıklar oluşabilir ve bunlar yaklaşık 1 hafta içerisinde kaybolur.

Botoks Uygulamasının Yan Etkileri Nelerdir?

Botoks uygulamasının en önemli yan etkisi uygulamanın yanlış bir anatomik bölgeye yapılmasıdır. Göz çevresi kırışıklıkları için yapılan uygulamadan sonra botoks göz kapağını açmaktan sorumlu olan kası geçici olarak felç edebilir. Boyun bölgesi uygulamalarında toksin yutkunma kaslarına ulaşarak yutkunma zorluğu yaratabilir. Tek seferde fazla miktarda botoks uygulaması hastalarda toksinin vücudun içerisinde yayılması ile karakterize botulizm hastalığına yol açabilir. Botoks uygulamasından sonra alerjiler görülebilir ancak oldukça nadirdir.

Botoks Yüzün Genç Kalmasını Sağlar Mı?

Ne kadar çok BOTOKS enjeksiyonu alırsanız o kadar azına gereksiniminiz olacağını duymuşsunuzdur. Bu, endüstrideki doktorlar ve hemşireler arasındaki en popüler tartışmalardan birisidir. Bu cümlenin temeli kullanılmayan kasların atrofiye uğrayacağı varsayımıdır. Öte yandan kasların artofiye uğraması bir yüzü genç tutmaz. Yüz felci hastalarında yüzün felçli tarafında daha az kırışıklık vardır ama yüzün kas kuvveti azaldığı için yüz çok daha erken sarkar ve de son toplamda daha yaşlı görünür. Bu nedenle BOTOKS uygulanırken kaslardaki hiperaktivitenin azaltılması ancak onların tamamen felç durumuna getirilmemesi önemlidir. Botoks, doğru bir planlama ile uygulandığında yaşlanma sürecini etkilemez ancak yaşlanma sürecinin bazı yüzeysel belirtilerini geciktirir.

Botoks İçin İdeal Uygulama Yaşı Nedir?

BOTOKS için ideal bir yaştan bahsetmek mümkün değildir. Neticede BOTOKS bir ilaçtır ve de sadece o ilacın etkin biçimde tedavi edeceği hallerin mevcudiyetinde kullanılmalıdır. Yani 40 yaşındasınız diye otomatik olarak BOTOKS adayı olmuyorsunuz. İdeal aday hasta yer çekimine ve yüzey yaşlanmasına bağlı değişimlerin henüz ortaya çıkmadığı, ancak hiperaktif mimik kaslarına bağlı dinamik kırışıklıkların hastanın görünümünü bozacak ölçüde belirginleştiği kişilerdir. Benim pratiğimde, BOTOKS talebiyle başvuran hastaların sadece %20 si BOTOKS için gerçekten ideal hastalar oluyorlar, geri kalan %80’i kibarca diğer tedavi seçeneklerine yönlendiriyorum.  

Botoks Erkeklere Yapılır mı?

Erkeklerde mimik kırışıklıları yüze bir karakter, bir tecrübe, bir sertlik yani erkeksi bir hava katarlar. Erkek hastalarda botoks uygulamasının kırışıkları yok etse bile erkek çekiciliğine, karizmasına zarar verdiğini düşünüyorum ve de erkek hastalara endikasyonları tam olarak sağlamaları koşuluyla, çok çok nadir durumlarda uygulama yapıyorum.  

Botoks Uygulaması Acılı mıdır?

Botoks uygulaması hafif ağrılı bir işlemdir. Neticede ilaç kasların içerisinde çok ince iğneler ile uygulanmaktadır. Yüzey anestezisi, duyusal re-routing, atravmatik teknik, ince iğne çapı,BOTOKS uygulama konforunu çok makul düzeylere getirmektedir. 

Botoks Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulama sonrasında makyaj yapılması, masaj yapılması, birkaç gün sıcak duş, jakuzi, sauna gibi yüksek sıcaklık maruziyetinden kaçınmak faydalı olacaktır. Uygulama sonrasında göz kapaklarında düşüklük ve bir gözünüzün kısıldığını hissederseniz hemen doktorunuza haber vermelisiniz.

Botoks İle Birlikte Başka Estetik İşlemler Yapılabilir Mi?

Botoks ile birlikte başka estetik işlemlerde yapılabilir. Dudak dolgusu ve yağ enjeksiyonu uygulamaları botoks ile en sık kombine edilen uygulamalar arasındadır. Ancak, yakın zamanda botoksun uygulanacağı alanda bir estetik ameliyat geçirdiyseniz ameliyatın ödemi geçene kadar botoks uygulaması yapılmamasını tavsiye ediyoruz.

Botoks Uygulaması Sonucunda Doğal Bir Görünüm Elde Edilir mi?

Bu sorunun cevabı uygulamayı kimin yaptığına göre değişir. Genel prensip olarak uygun hastalarda uygun bir teknik kullanıldığında doğal bir sonuç oluşmalıdır. Hastanın altta yatan anatomik sorunlarını görmezden gelip bunları botoks ile çözümlemeye çalışırsanız doğal olmayan sonuçların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. Örneğin göz kapağında mekanik düşüklüğü olan bir hastaya botoks yapılmaması gerekir. Çünkü göz kapağı düşüklüğü olan hastalar gözlerini açabilmek için alın kaslarından yardım alırlar. Fazla kasılan alın kasları alında yatay çizgiler oluşturur. Eğer göz kapağındaki düşüklüğü görmez ve alındaki çizgileri botoks ile tedavi etmeye çalışırsanız sonuçta alın ve kaşlar düşecektir ve hastanın yüzünde yorgun bir görünüm ortaya çıkacaktır. Uygulama kişiye özel olarak tasarlanmalıdır. 

Botoks Uygulaması Hastanede mi Yapılır?

Botoks uygulaması hastanelerde de yapılmaktadır. Ancak botoks uygulaması için hastane ortamına ihtiyaç yoktur. Dünya genelinde yapılan uygulamaların çok büyük çoğunluğu muayenehane veya poliklinik koşullarında gerçekleştirilmektedir.

Botoks Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Botoks fiyatlarını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Uygulayıcının kariyeri, uygulamanın yapıldığı kliniğin konfor ve güvenlik düzeyi, kullanılan ilacın markası fiyatın temel belirleyicileridir. Botoksun ecza depolarından kliniklere çıkış fiyatı yaklaşık 50-100 US$ aralığında bir yerdedir. Tipik olarak bu temel maliyetin üzerine uygulayıcılar değişken oranda bir uygulama fiyatı koyarlar. Uygulama fiyatın içerisinde özellikli botoks iğneleri, uyuşturucu kremler ve diğer klinik giderleri bulunmaktadır. İdeal şartlarda bir hasta için yeni bir flakon botoksun uygulama anında açılması sulandırılması ve enjekte edilmesi gerekir. Botoks fiyatlarında büyük bir çeşitlilik gözlemlemekteyiz. Bazı kliniklerde uygulama fiyatları ilacın depo maliyetlerinin bile altında olmaktadır. Bu tarz uygulamalar ya ilacın fazla sulandırılması, ya bir dozun birden çok hastaya uygulanması, ya son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar, ya da orjinal olmayan ilaç muadilleri ile açıklanabilir. Kamuoyunun bu konularda dikkatli olması önemlidir

Botoks uygulaması hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve kendi yüzünüze özel bir tedavi planlaması oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Sevgiyle kalın. Güzel kalın.

O.B.

Botoks Uygulaması hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fransız Askısı: Gerçek Olamayacak Kadar Güzel

Yapmıyorum. Silikon kaplı, kılçıklı, esnek ipler ile yapılan bir ip askı uygulaması.&…

Devamını Oku
Yüze Kök Hücre Tedavisi: Hayaller ve Gerçekler

Blog’umu takip edenler sorunun cevabını bilir, etmeyenler için konu tekrarıyla başlay…

Devamını Oku
Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Neler Vadediyor?

Beni tanıyan ve çalışmalarımı takip edenler, yüz gençleştirmede önceliği&nb…

Devamını Oku