Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Yüz Gençleştirme Ameliyatı Olmamı Eşim İstemiyor

Eşiniz ile mütabık olmadan yüz gençleştirme ameliyatı olmanızı tavsiye etmem.

Bu hem erkek hem de kadın adaylar için geçerli.

Ben kendi hastalarımın eşleriyle ameliyattan önce görüşmek ve tanışmak istiyorum.

Tercihen ilk görüşmeye eşinizle gelin.

İlk görüşmeye eşiyle gelemeyen hastalarıma da ameliyat öncesi muayeneye mutlaka eşleriyle gelmelerini tavsiye ediyorum.

Biz kural olarak hiçbir hastanın eşinden onay/izin almıyoruz ancak ameliyat öncesi süreçlere eşlerin katılımı önemli.

Elbette yüz sizin, karar sizin. Ancak ameliyat öncesi ve sonrası süreçte stresinizi gereksiz yere arttıran hiçbir şeyi istemeyiz. Zaten yüz gençleştirme ameliyatlarının kendine has bir psikolojik stresi vardır. Bu süreci rahat geçirebilmeniz için muhtemelen eşinizin desteğine de ihtiyacınız olacaktır.

Eşlerin ameliyat ile ilgili en büyük çekinceleri hayat arkadaşlarının alıştıkları yüzünün çok değişeceği ve başka biri gibi görüneceğidir. Aday hastanın hissettiği sosyal çekinceleri otomatik olarak eşi de hisseder.

Bu endişeleri çoğu zaman “ne gerek var” sorusu takip eder…

Hiçbir estetik ameliyat gerekli değildir.

Estetik ameliyatlarda önemli olan hastanın işlemden fayda görüp görmeyeceği ve bu faydanın harcanan zamana, maddi kaynaklara ve ameliyatın risklerine değip değmeyeceğidir.

Ben işlemden fayda görüp görmeyeceğinizi söyleyebilirim ancak diğer soruları eşinizle beraber siz yanıtlamalısınız.

Şunu bilmelisiniz ki en mutlu yüz gençleştirme hastalarım hep hali hazırda mutlu ilişkileri olan ve eşleriyle uyumu üst seviyede olan kişiler idi. Plastik cerrahi ilişki sorunlarını çözmez. Eşlerin birbirlerine olan ilgisi azalmış ise bunu bir estetik cerrahi uygulama ile değiştiremezsiniz. Son bir çare belki evliliğimi kurtarırım diye ameliyat olunmayacağı gibi, biten bir ilişkinin ardından ben ona neler kaybettiğini göstereceğim şeklinde bir hırsla da ameliyat kararı vermemelisiniz. Eşinizin haberi olmadan, eşiniz seyahatteyken ameliyat olmanızı tavsiye etmem. Eşinize, olduğunuz ameliyat hakkında eksik veya yanıltıcı bir biçimde de bilgi aktarmamalısınız. Benden de benzer talepleriniz olmamalı.  

Özellikle duygusal zafiyet içinde olan (yeni boşanmış, aldatılmış, müzmin bekar) hastalarıma etik açıdan ameliyat kararlarını bir kez daha gözden geçirmelerini sıkça tavsiye ederim. Duygu durum açısından dengede olmayan bireyleri de ameliyat etmem. Hastanın duygusal zafiyetini ticari bir kazanca çeviren kişi durumuna düşmeyi hiçbir zaman istemem. Bu sebeple her ne kadar benim üzerime hiç vazife olmasa da eşim ameliyat olmamı istemiyor diyen hastaların böyle bir duygusal zafiyet içinde olup olmadığını anlamak isterim.  

Yüz gençleştirme ameliyatları için araştırma aşamasındaysanız bu sürece en başından eşinizi de dahil etmenizi tavsiye ederim. Blog’umu birlikte okuyun, görüşmeye birlikte gelin. Eşiniz bana süreçteki “kendi rolü hakkında” sorular sormak için her zaman ulaşabilir. Ancak etik açıdan hastamın onayı olmadan hastam ile ilgili bilgileri üçüncü kişilere aktaramayacağımı bilmelisiniz. Eşiniz veya yakınlarınız beni arayıp “sizin hakkınızda” özel bir görüşme yapamaz.

Siz siz olun, hayatınızı paylaştığınız kişiyle ameliyat kararınızı da paylaşın.

Sevgiyle Kalın,

Güzel Kalın.

O.B.

Yüz Gençleştirme Ameliyatı hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Orta Yaş Güzeli

35-55 yaş arasındaki kadın güzelliğini tarif etmek için yazıyorum.…

Devamını Oku
Lifestyle Lift’in İbretlik Hikayesi

Yüz gençleştirme cerrahisi ile ilgili araştırma sürecindeki herkesin okuması gereken …

Devamını Oku
Sahiden, Bu Kadar Yaşlı Yüz Bir Anda Nereden Çıktı?

2000’li yılların başında yüz estetiğinde büyük bir paradigma değişimi yaşandı.…

Devamını Oku