Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Yüz Gençleştirme Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz gençleştirme ameliyatı yüzü gençleştirmek amacıyla yapılan estetik cerrahi işlemlerin genel adıdır. Bu işlemler ailesinin içerisinde yüz germe, boyun germe, alın germe, üst ve alt göz kapağı estetik ameliyatları, yüze yağ enjeksiyonu, dudak kaldırma gibi pek çok farklı işlem bulunur.

Yüz Gençleştirme Ameliyatı Nedir?

Yüz gençleştirme ameliyatı tabiri ile çoğu zaman genel anestezi seansında birden çok ameliyatın/işlemin kombine edildiği bir kapsamlı bir ameliyat stratejisini kastediyoruz.

Örneğin çoğu yüz gençleştirme ameliyatı, bir yüz germe (ritidektomi, facelift) ameliyatını içerir ancak bununla sınırlı değildir. Yüz germe ameliyatı; kulak çevresinde bir kesi yoluyla yapılan, deri fazlasının giderildiği, temel olarak yanak bölgesini ve yanağın komşuluğundaki alanları etkileyen bir cerrahi uygulamadır. Yüz germe ameliyatı tek başına alnı, kaşları, üst ve alt göz kapaklarını, orta yüz bölgesini, dudakları, boynu, kulakları, yüzün hacim eksikliğini, deri yüzeyini, yüzün iskelet yapısını etkilemez. Oysa ki yaşlanma süreci yukarıda saydığım bölge ve katmanların tamamını kapsar.

Yüz gençleştirme ameliyatı tabirini kullandığımızda bireye özel, yüzün birden çok alt birimini ve katmanını ilgilendiren bütünsel bir tedaviden bahsediyoruz.

Yüz Gençleştirme Ameliyatı İçin Hangi Teknikler Kullanılır?

Yüz gençleştirme operasyonu sadece cerrahi tekniklerin bir kombinasyonu olmak zorunda değildir, bazen ameliyatsız uygulamalar ile de kombine edilebilir.  

Örneğin:

  • Aslı hanım’ın yüz gençleştirme ameliyatında yüz germe, boyun germe, üst göz kapağı ve dudak üstü dermabrazyon kombinasyonu yapıp,
  • Nermin hanım’ın ameliyatında orta yüz germe, üst göz kapağı, alın germe, kimyasal soyma, dudak dolgusu kombinasyonu yapıp,
  • Ece hanım’a mini yüz germe ameliyatı ve tüm yüz yağ doku transferi yapıp,
  • Alper bey’in ameliyatında boyun germe, üst göz kapağı ve çene ucu protezi yapabiliriz.
  • Ayşe hanımın işlemi lokal anestezi ile, Serpil hanımın işlemi sedasyon ile, Müjde hanımın işlemi hastanede genel anestezi altında gerçekleştirilebilir.

Bunların hepsi birer yüz gençleştirme ameliyatıdır. Yüz gençleştirme ameliyatı bireysel bir ameliyattır. Yüz gençleştirme ameliyatının içeriği kişinin yaşlanma belirtilerine, cilt sarkmasının derecesine, yüz yapısına ve hastanın beklentilerine göre değişir.

Her hastaya uygulanabilen şablon bir yüz gençleştirme ameliyatından bahsedilemez. Örneğin 40 yaş altında yaşlanmanın erken döneminde ve yaşlanmanın göz çevresinde yoğunlaştığı bir hastanın yüz gençleştirme planı ile, 60 yaş üstü ve yaşlanma belirtilerinin alt yüzde yoğunlaştığı bir hastanın yüz gençleştirme planı birbirinden çok farklı olacaktır.

Temel prensip olarak yüz gençleştirme ameliyatında bireysel olduğu kadar bütünsel bir yaklaşımı tercih ederiz. Bu sayede hem daha etkili hem de daha doğal sonuçlar elde edilebiliyoruz. Tek bir bölge ameliyat edildiğinde geride kalan bölgeler olduğundan daha yaşlı, ameliyatlı bölge ise olduğundan daha yapay görünebilir. Yüz gençleştirme ameliyatlarında işlemleri “harmanlamak” bu sebeple önemlidir. 

Yüz Gençleştirme Ameliyatı İçin Hangi Yaş Aralığı Uygundur?

Yüz gençleştirme ameliyatı aslında bir güzelleşme ameliyatıdır. Yüzü biyolojik olarak gençleştirebilmek mümkün değildir. Daha genç yaştaki bireyler ile aynı görünüme kavuşmak da gerçekçi olmayan bir beklentidir. Yüz gençleştirme ameliyatında amaç; bireyin “yaşının güzeli” olmasıdır. Bu kavram ile ilgili yazıma da göz atmanızı tavsiye ederim. 

Bu perspektiften bakıldığında eğer bir kişi kendi yaşıtlarının ortalamasından çok daha yaşlı görünüyorsa örneğin 30 yaşında bile kendine özel tasarlanmış bir yüz gençleştirme ameliyatını olabilir. Benzer biçimde örneğin 80 yaşında bir kişi genel sağlık durumu, beklentileri, iyileşme süreci, anestezi yöntemi, olası riskler ve komplikasyonlar dikkate alınarak kendine özel tasarlanmış bir yüz gençleştirme ameliyatı olabilir.

Yüz Gençleştirme Ameliyatı Sonrası Oluşabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Yüz gençleştirme ameliyatı sonrası oluşabilecek potansiyel komplikasyonlar ameliyatın içeriğindeki işlemlerin neler olduğuna göre değişir. Yüz gençleştirme ameliyatları kombine ameliyatlar olduğu için bazen ameliyat süreleri güvenli sınırların ötesine uzayabilir. Bu durumlarda ameliyatı 2-3 seans bölmek ve hasta güvenliği açısından anestezi süresini kısaltmak gerekebiliyor. Yüz gençleştirme ameliyatında cerrahi, dahili, anestezi ilişkili komplikasyonlar risk dahilindedir. Bunların haricinde bir de estetik komplikasyonlar vardır. Ameliyatın iyi planlanmamasından veya amatör uygulanmasından kaynaklı estetik sorunlar bazen cerrahi komplikasyonlardan daha önemli bir risk teşkil edebilir. Örneğin enfeksiyon riski çok da önemli değildir, iltihabı boşaltır ve antibiyotik tedavisi verirsiniz geçer gider. Kanama riski çok çok önemli değildir, kanamayı boşaltıp odağı kontrol altına alırsınız olur biter. Elbette bu tarz komplikasyonlarda erken müdahale çok çok önemlidir. Ancak örneğin hatalı bir tasarım sonucunda kulak memesi 2 cm aşağıya çekerse, saç çizgisi bozulursa, izler enseye uzarsa veya bir sinire veya kasa kalcı zarar verilirse bunun geri dönüşü olmayabilir. Bazı ameliyat yaklaşımlarında herhangi bir komplikasyon olmasa bile yüzün doğallığı bozulur. Bu durumlar da benim nazarımda birer komplikasyondur. 

“Yüz gençleştirme ameliyatlarında doğal etkili ve kalıcı bir sonuç etmenin anahtarı bireysel, bütünsel ve bilimsel bir planlama yapmaktır.”

Yüz Gençleştirme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Yüz gençleştirme ameliyatının bir işlemle kombinasyonu olduğundan bahsetmiştim. Komibansyondaki estetik işlemlerin sayısı arttıkça ameliyat süresi de artar. Basit kombinasyonlarda 3-4 saatte ameliyattan çıkarabilir Ancak daha kapsamlı ameliyatlarda toplam operasyon süresi 10 saati geçebilir. Çok uzun ameliyat süreleri cerrahi riskleri çok etkilemese de, Sistemik ve anestezi risklerini belirgin olarak arttırır. Bu sebeple çok uzun ameliyatları hastanın genel sağlık durumuna ve fiziksel kondisyonuna göre birkaç farklı seansa bölmek gerekebilir. 

Yüz Gençleştirme Ameliyatı Önce Ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Önlemler Nelerdir?

Yüz gençleştirme ameliyatı bir olay değil bir sürecin tam orta noktasıdır. Yüz gençleştirme ameliyatının öncesinde uzun bir araştırma ve hazırlık süreci söz konusudur. Adaylar genellikle bir yıl öncesinde doktor, teknik, hastane araştırması yapmaya başlarlar. Ameliyatın aylar öncesinden izin dönemleri, iş ayarlamaları ve finansal ayartlamalar yapılır. Ameliyat öncesi süreçte mevcut sağlık sorunları optimize edilir, ilgili tıbbi branşlar ile konsültasyonlar gerçekleştirilir. Eğer yüz gençleştirme ameliyatı gibi bir sürece son dakikada içgüdüsel bir biçimde giriyorsanız bir durup düşünmenizde fayda var. 

Ameliyatın sonrasında benzer bir süreç işleyecek. Bir süre fiziksel olarak iyileşeceksiniz. Ameliyatın boyutuna göre iş hayatına, sosyal hayata, spora ve hobilerinize bir süre ara vermeniz gerekebilir. Basit kombinasyonlarda bu süre 1-2 hafta arasındayken mesela total yüz gençleştirme ameliyatında 4-6 hafta arasında olacaktır. Yüz gençleştirme ameliyatı öncesi ve sonrasından dikkat edilmesi gereken özel noktalara zaten planın içeriğindeki her ameliyat için ayrı ayrı olmak plastik cerrahınız tarafından size detaylı olarak açıklanacaktır. 

Yüz gençleştirme ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi için bu blog'u okumaya devam etmenizi öneririm. Zira okumakta olduğunuz bu web sitesi internet üzerinde yüz estetiği alanında belki de en kapsamlı bilgi içeriğine sahip kaynaktır. Yüz gençleştirme ameliyat teknikleri, ameliyat sonrası iyileşme süreci, hastaya özel faktörlerin ameliyatı nasıl etkilediği, ameliyatsız yüz gençleştirme alternatifleri, tamamlayıcı tedaviler ve benim yüz estetiği felsefem hakkında detaylı bilgi içeren 200'e yakın makale bulacaksınız.

Yüz gençleştirme ameliyatları hakkında daha detaylı bilgi almak, görsel bilgilendirme veya sizin yüzünüze özel bir planlama için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle kalın,

Güzel kalın.

O.B.

Yüz Gençleştirme hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yüz Germe Ameliyatı Vücut Ağırlığından Nasıl Etkileniyor?

Öncelikle vücut ağırlığındaki dalgalanmalar erken yaşlanma açısından en önemli risk f…

Devamını Oku
Yüz Asimetrisi Yüz Germe Ameliyatı İle Düzeltilebilir mi?

Maalesef hayır. İnsan yüzü her zaman asimetriktir.  Değil yüz germe hiçbir cerra…

Devamını Oku
Erkeklerde Yüz Gençleştirme: Temel Bilgiler

Erkek hastaların yüz gençleştirme ameliyatlarına olan talebi her geçen yıl artıyor. E…

Devamını Oku