Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Üst Dudak Kırışıklıkları Ve Güncel Tedavi Seçenekleri

Üst dudaktaki kırışıklıkları yaşlanan yüzün belki de en vurucu özelliklerinden birisi. Yüz yaşlanması söz konusu olduğunda genellikle hastalar yaşlanmaya bağlı bazı özelliklerden rahatsız olmazlar. Kimisi kaz ayaklarını sever, kimisi düşük kaşlarını… Kimisini yüzündeki hacim kaybı hiç rahatsız etmez. Biz yüz gençleştirme ameliyatlarını planlarken bu bireysel önceliklere çok önem veriyoruz. Tek tip şablon bir ameliyatımız yok. Öte yandan bugüne kadar üst dudağındaki kırışıklıkları seven bir hastam hiç olmadı.

Ağız çevresinde “orbikülaris oris” adını verdiğimiz incecik, halka biçimli bir kas var. Bu kas ile deri arasında çok sayıda ince ve dikey yönlü bağlantı var. Yaşlandığımızda bu kasın tekrarlayan kasılmalarının bir sonucu olarak kas ile deri arasındaki bağlantılar giderek derinleşiyor, deri altı yağ dokusu inceldiği için kas deriye daha bir yaklaşıyor, derinin kendisi de inceliyor ve alttaki kasın hareketlerini dışarıdan daha kolay gösterir hale geliyor… 

Sonuç: Üst dudak dikey kırışıklıkları 

Orbikülaris oris’i çok kullanmak üst dudak dikey kırışıklıklarının ortaya çıkışını kolaylaştıran bir etken. Bu kası öpücük yaparken, ıslık çalarken kullanıyoruz. Sigara tiryakileri sigarayı dudaklarının arasında tutarken de bu kası çokça kullanıyor, haberiniz olsun. Sigara içen bireylerde üst dudaktaki dikey kırışıklıklar bu sebeple çok daha erken ve daha belirgin oluyor. Mesleği gereği çok konuşan bireylerde, örneğin öğretmenlerde, veya üflemeli çalgı çalan müzisyenlerde, üst dudak kırışıkları daha bir erken ve daha derin olarak ortaya çıkabiliyor. Pipet kullanımı dikey kırışıklıkları arttırıyor. Güneş hasarı, açık ten rengi ve kronik stres üst dudak kırışıklarının oluşumunda önem arz eden diğer önemli risk faktörleri. Elbette bir de genetik faktörler var ve bazı kişiler üst dudak dikey kırışıklıklarına doğumsal olarak daha yatkınlar.    

Erkekler şanslı, sebebini tam olarak bilmiyoruz ancak muhtemelen üst dudaktaki kıl foliküllerinin koruyucu etkisinden dolayı erkeklerde bu kırışıklıkları neredeyse görmüyoruz. Erkeklerde sadece çok ileri yaşlarda ve çok yoğun güneş hasarı olan kişilerde üst dudaktaki dikey kırışıklıklar dikkat çekici düzeyde oluyor. 

Üst dudak kırışıklarının oluşma mekanizması göz çevresi kırışıklıklarının oluşma mekanizmasına çok benziyor çünkü göz çevresinde de ağız çevresindeki ile aynı adı taşıyan bir “orbikülaris” kası var. Göz çevresindeki mimik kaslarının hiperaktivitesine bağlı olarak gelişen bu kırışıklıkları botoks ile tedavi ediyoruz ama aynı tedavi seçeneği ağız çevresinde o kadar işe yaramıyor. Botoks uygulaması bu bölgede kırışıkları azaltmada etkili ancak ağız çevresi hareketlerinde ve mimiklerde bozulma çok belirgin, tahmin edilemez ve can sıkıcı olabiliyor bu nedenle ben dudak botoksunu neredeyse hiç uygulamıyorum.

Üst dudak kırışıklarının tedavisindeki favorim çok etkin 2 yöntemi, etkinliklerini daha da arttıracak biçimde kombine etmek. 

Bu yöntemlerin ilki yüzey aşındırma işlemleri. Yüzey aşındırma amacıyla iki farklı seçenek kullanıyorum. Bunlardan ilk dermabrazyon, yani cilt yüzeyinin yüksek devirli bir elmas zımpara ile kontrollü biçimde aşındırılması. Dermabrazyon hem çok etkili hem de işlem sonrası istenmeyen pigmentasyon ve lekelerin oluşma olasılığı çok düşük. Ancak tüm uygulama alanlarında aynı uygulama derinliğine ulaşmak mümkün olmayabiliyor ve bazen hafif düzensiz bir soyma ortaya çıkabiliyor. Üst dudak kırışıklıklarının tedavisinde kullandığım ikinci seçenek TCA ile kimyasal soyma (peeling). TCA çok daha basit bir uygulama. Tekrarlayan seanslarda uygulanabiliyor. İyi bir medikal estetik hazırlık ile pigment sorunları minimize edilebiliyor.

İkinci yöntem ise nanofat uygulaması. Bu teknikte kişinin kendisinden alınan yağ dokusunu çok ince bir iğnenin içerisinden geçebilecek inceliğe indirgeyebilmek önce santrifüjden sonra da için bir dizi filtreden geçiriyoruz. Filtreleme sonucu yağ hücrelerinin çoğu ölüyor ama geride bir doku kokteyli kalıyor ve bu doku kokteylinin içerisinde kök hücreler var. Elde ettiğimiz nanofat’i çok ince bir iğne ile derinin tam içerisine ve hemen altına uyguluyoruz bu sayede dudak çevresi kırışıklıklarının oluşma sebeplerinden birisi olan doku incelmesini de tedavi etmiş oluyoruz. 

Güzel haber tüm bunların lokal anestezi altında ve yaklaşık 20-30 dakikalık bir seansta yapılabilen küçük dokunuşlar olması. Güzel olmayan haber iyileşme süresi 7-10 gün arasında olması. Bu sürede malesef pek sosyalleşemeyeceksiniz. İşlem sonrasında birkaç ay güneş koruyucu ve kapatıcı makyajdan faydalanmanız gerekecek. Ben bu işlemi çoğu zaman yüz gençleştirme ameliyatlarından sonraki idame sürecinin bir unsuru olarak uyguluyorum. Zira cerrahi olarak gençleşmiş bir yüzde üst dudaktaki kırışıklıklar nispeten daha da dikkat çekici oluyorlar. 

Özetle üst dudak kırışıklarından şikayetçi iseniz ve bu işe ayıracak 1 haftanız varsa, Yüzey aşındırma/Nanofat uygulaması için iyi bir aday olabilirsiniz.  

Sevgiyle kalın

Güzel Kalın

O.B.

Dudak Estetiği hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bişektomi: Bukkal Yağlarının Ağız İçinden Alınması

Plastik cerrahlar medya, tanıtım, slogan bulma konusunda pek becerikli.  Plastik…

Devamını Oku
Liplift: Dudak Kaldırma Ameliyatı

Yaşlanma sürecinde uzayan dudağı cerrahi olarak kısalttığımız işlemin adı “LipLift” y…

Devamını Oku
Dudak Dolgusu Hakkında Pratik Bilgiler

Dudak dolgusu son yılların en popüler ameliyatsız estetik uygulamalarından birisi.&nb…

Devamını Oku