Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Liplift: Dudak Kaldırma Ameliyatı

Yaşlanma sürecinde uzayan dudağı cerrahi olarak kısalttığımız işlemin adı “LipLift” yani Türkçesiyle dudak kaldırma. Dudak kaldırma ameliyatı (lip lift ameliyatı) lokal anestezi altında yapılan minör bir cerrahi işlemdir. 

Dudak Kaldırma Nedir?

Üst dudak yaşlandıkça uzar ve düzleşir. Dudak mesafesindeki uzama yüz yaşlanmasının en klasik belirtilerinden birisi olmakla beraber özellikle oraya bakmadığınız sürece çoğu zaman diğer yaşlanma belirtilerinin arasında dikkatinizi çekmez. Dudağın kısalmasıyla beraber ruj sürdüğünüz pembe alan (vermillion) içeriye doğru döner ve adeta dudakta ruj sürecek yer kalmaz. Hastalar bu durumu idare edebilmek için ruju hafif deriye taşırarak sürerler. Dudak kaldırma işleminde uzayan deri mesafesini kısaltıp, dudağın kısalan pembe alanını büyütmüş oluyoruz. Bu sayede dudak estetiği gençliktekine daha yakın oranlara kavuşuyor.

Lip Lift Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lip Lift ameliyatında burun altı ile dudağın birleştiği yerden bir kesi yaparak, boğa boynuzu (bullhorn) biçimli bir doku çıkarıyoruz. Sonra derinin iki ucunu birbirine dikiyoruz. Ameliyat izi tam burun ile üst dudak arasındaki kıvrımda, kolumella'nın hemen altında yer alıyor. Bu işlemde dudak burun arası mesafe azalmış oluyor. Cerrahi operasyon klinik şartlarında hasta uyanıkken yapılabiliyor. İşlem lokal anestezi altında yapılıyor ve yaklaşık olarak 30 dakika sürüyor. 

Lip Lift Ameliyatında Nasıl İzler Kalıyor? 

Tip lifting ameliyatınıda cildi çok özenli dikiyoruz. Çok ince dikiş materyalleri kullanıyoruz. Ancak yine de gözle görülen bir iz kalıyor. Bu izin silikleşmesi nereden bakılsa 1 yılı alıyor. Yara iyileşmesi ve izlerin kaybolması derinin gevşek olduğu yaşlı hastalarda çok daha hızlı gerçekleşiyor. Ameliyatın izleri en büyük handikap. Bu sebeple bu ameliyatı 55 yaşından daha genç bireylere yapmıyorum. 

Lip Lift Ameliyatı İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

Dudak kaldırma uygulaması için en uygun adaylar 50 yaş üzerinde olan, cildin gevşek olduğu, yüz kırışıklıklarının hali hazırda belirginleştiği sağlıklı bireylerdir. Burun tabanının geniş ve dudakların burun tabanına göre dar olması tercih edilir. Lip lift ameliyatı daha önce burun ameliyatı geçirmiş kişilerde, burun tabanının dar, asimetrik ve burun ucunun kalkık olduğu hastalar için iyi bir seçenek değildir. 

Dudak kaldırma ameliyatında dudağı ideal yükseklik olan 12-16mm aralığına kadar daraltıyoruz. Zaten bu aralıkta olan hastalara sadece istedikleri için ameliyat yapmamak lazım.

Lip Lift Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Lokal anesteziyle yapılan bir işlem olduğu için hasta aynı gün eve dönebilir. İzin belirginliği sosyal hayatta problem yaratabilir. İşlem sonrasında bir kaç gün süreyle şişlikler ve morluklar görülebilir. İşlem sonrasında basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilen hafif bir ağrı oluşabilir. İşlemin yedinci gününden sonra yüzeydeki dikişler alınacaktır. Dikişler alındıktan sonra güneş koruyucu ve makyaj malzemeleri ile kamufle edilebilir. Dudak kaldırma ameliyatından sonra hastalar sosyal hayatlarına ve iş hayatlarına yaklaşık 10-14 gün arasında dönüş yapabilir.

Dudak Kaldırma Ameliyatın Riskleri Ve Komplikasyonları Nelerdir?

dudak kaldırma ameliyatındaki cilt kesisi burnun hemen altında yer aldığı için yara enfeksiyonu açısından risk altındadır. Bu uygulamanın en önemli riski yara enfeksiyonudur diyebiliriz. Dudak kaldırma ameliyatından sonra üst dudakta bir miktar his kaybı olması beklenilen bir şeydir ve genellikle geçicidir. İşlemden sonraki ilk birkaç hafta dudağın kasları tembelleşebilir. Yemek yerken, gülerken, mimikler esnasında zorluk yaşanabilir. Dudak kaldırma ameliyatından sonra oluşabilecek bir diğer olumsuzluk abartılı yara iyileşmesi durumlarıdır. Hipertrofik skar adı verilen yara iyileşme bozukluğunda yara izleri beklenilenden daha kırmızı daha kabarık ve daha dikkat çekici olabilir.

Liplift Ameliyatının Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Ameliyatın en önemli faydası üst dudağın kısalması ve dışa dönmesi. LipLift işleminden sonra dudağın ruj sürülebilen pembe kısmı (vermillion) yukarı kalkıyor ve dışarı dönüyor. Daha feminen ve daha genç bir görünüm ortaya çıkıyor. Plastik cerrahide çok az işlemin fayda/basitlik oranı LipLift kadar yüksektir.  

İşlemin en önemli komplikasyonu yara yeri enfeksiyonu ve dikişlerin açılmasıdır. Neyse ki bu komplikasyon oldukça nadirdir. Liplift ameliyatının en önemli dezavantajı ameliyat izleridir. Bu izler fazla deri çıkartılırsa veya özensiz ameliyatlarda çok belirgin olabilir ve ikincil estetik cerrahi müdahaleler ile düzeltilemeyebilir. İşlemin dezavantajlarından birisi de uygun olmayan hastalarda (geçirilmiş burun estetiği ameliyatı vb.) doğal görünümün bozulması ve yapay bir dudak biçiminin ortaya çıkabilmesidir.

Dudak Kaldırma Ameliyatı Hangi İşlemler İle Birlikte Yapılabilir?

Dudak kaldırma ameliyatı tek başına dudağın hacmini arttırmaz. LipLift özellikle yağ doku transferi gibi hacim arttırıcı ve dermabrazyon/peeling gibi yüzey yenileyici işlemlerle kombine edildiğinde toplam etki en üst seviyeye çıkarılabiliyor. Dudak kaldırma ameliyatı öncesinde dudak dolgusu yaptıran hastalar ameliyattan sonra ihtiyaç duydukları dolgu miktarının azaldığını ifade ederler. Dudak kaldırma ameliyatından sonra geride kalan hacim eksiklikleri için dudak dolgusu uygulaması tekrarlanabilir.

Üst dudak mesafenizin uzun olduğunu düşünüyorsanız, lip lift işleminin detayları, dudak kaldırma ameliyatı fiyatları, işlem öncesi hazırlıklar gibi konularda bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ankara'da yaşıyorsanız muayene için gelebilir, şehir dışında yaşıyorsanız online konsültasyon randevusu için bizi telefonla arayabilirsiniz.

Sevgiyle kalın,

Güzel Kalın.

Dudak Estetiği hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dudak Dolgusu Hakkında Pratik Bilgiler

Dudak dolgusu son yılların en popüler ameliyatsız estetik uygulamalarından birisi.&nb…

Devamını Oku
Nazolabial Oluk: Ağız Kenarındaki Gülme Çizgileri

Hastaların çoğunlukla ağzımın her iki yanındaki derin kırışıklık şeklinde tariflediği…

Devamını Oku
Dudak Dolgusu Modelleri: Hangisini Alırdınız?

Türk plastik cerrahları olarak bir kez daha dünyada bir ilki başararak ve geri kalmış…

Devamını Oku