Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Bişektomi: Bukkal Yağlarının Ağız İçinden Alınması

Plastik cerrahlar medya, tanıtım, slogan bulma konusunda pek becerikli. 

Plastik cerrahi ihtisasında “marketing” öğrenmiyoruz ama reklamcıları kıskandıracak bir potansiyelimiz olduğu kesin.

Bu bloğun en sevdiğim yanı bana bazı soruları “bir link ile” yanıtlayabilme rahatlığını vermesi. 

“Bişektomi” yapıyor muyum?

Evet, ama bu işlemi talep eden her 5 hastadan belki birisine.

Nedenini, Nasıl ve Ne Zaman olduğunu bu yazıda açıklayacağım. 

“Bişektomi” Bichat yağ yastıkçığının yanak uzantısının cerrahi olarak alınması anlamında kullanılan bir tabir. Halk arasında yanak yağlarının ağız içinden alındığı ameliyat olarak veya yanak inceltme ameliyatı olarak da biliniyor. Bu işlem ile ilgili önemli noktaları aşağıda listeledim.

1. Bichat yağ yastığı şakak bölgesinden başlayıp yanağa kadar uzanan ve kafa iskeletinin girintili alanlarını destekleyen bir derin yağ doku sistemidir. Bichat yağ sisteminin yanak uzantısı bazı kişilerde fazla belirgin, fıtıklaşmış olabilir. Bu fıtıklaşma kulak memesi ile ağız kenarı arasında çizilen ve göreceli olarak boş olmasını istediğimiz estetik oluğun iç yarısını arzu edilenden daha dolgun gösterebilir. Yanaktaki fazla yağ yastıkçığı işte bu durumda yanak estetiğini dengelemek ve yanak inceltmek amacıyla alınabilir veya bir başka pozisyona kaydırılabilir. 

2. Bu işleme talep gösteren hastaların çoğu genç yaş grubundadır. Bukkal yağ yastıkçığının gerçekten büyük olduğu ve fıtıklaşarak alt yüzü geniş ve dolgun gösterdiği durumlarda bu yağ yastıkçığı alınarak veya küçültülerek yüz inceltilebilir. Bichat yastıkçığının gerçekte büyük olduğu ve işlemin hastanın yüzünde belirgin bir değişim yapacağı durumlarda da iyi düşünmek ve doğru karar vermek gerekir. Bugün yüz estetiğiyle yeni bir yüz modeline geçip yarın ben bundan sıkıldım deme şansınız yoktur. Dolayısıyla dergi kapağında görüp beğendiğiniz yanak biçiminin sizin yüzünüzde elde edilip edilemeyeceğinden, edilse bile yakışıp yakışmayacağından, bu tarz bir değişimi gerçekten isteyip istemediğinizden emin olmalısınız.  

Bichat yağ yastıkçığı sağlıklı genç bireylerde yüz hatlarında çoğu zaman hastanın zannettiği kadar belirgin bir etkiye sahip değildir. Adı üzerinde “derin” yağ sistemi olduğu için üzerindeki doku katmanları çoğu zaman bu yapının dışarıdan görünürlüğünü maskeler. Bu işlemi talep eden genç hastalarımız adeta yüzlerinde bir model değişikliği arzuluyorlar. Bu istek, her hastada sadece ağız içinden yağ alarak elde edilemez.

3. Hastalar bu yağ torbaları alındığında bir anda yüzleri incelecek, V şeklini alacak zannederler. Oysa ki yüz/yanak genişliği; çene kemiği açısından, çene ucu pozisyonuna, çiğneme kası hacminden, yanak tükrük bezlerinin boyutuna, cilt altı yağ katmanlarının bireysel anatomisinden, yüzün genetik biçimine ve yaşlanma özelliklerine kadar pek çok farklı faktörden etkilenir. Her yüzü sadece yanak yağına müdahale ederek yüzü karşıdan bakışta daha ince hale getiremezsiniz. 

4. Bichat derin yağ sistemi yüzü yana doğru çok genişletmez, daha ziyade öne doğru iter. Yüz estetiğiyle uğraşan cerrahların bildiği bir temel prensip vardır; Yüzün iskelet yüzeyi öne gittikçe karşıdan bakıldığında yüz daha ince görünür, Yüzün iskelet yüzeyi arkaya gittikçe karşıdan bakıldığında yüz daha geniş görünür. Yani yanaktaki derin yağı büyük miktarda azaltmak yüzü istenilenin tam aksi yönde daha geniş gösterebilir. 

5. Yanak yağının alınması yüzü daha açılı (angüler) gösterir. Bukkal yağ alındıktan sonra elmacık kemiklerinin altında bir çökme olacaktır. Elmacık kemiği büyümese bile daha belirgin gözükebilir. Açılı karakter erkek yüzünün estetiği ile daha uyumlu olduğu için bu işlemin estetik sonuçları erkek hastalarda (en azından benim tecrübemde) daha tatmin edici oluyor. 

6. Bichat derin yağ sisteminin yanak uzantısı, maksiller kemiğin kanin fossa adını verdiğimiz oluğunu doldurur. Bu oluk zaten yaşlanma sürecinde aşınarak daha da çukurlaşmaktadır. Bu bölgedeki yağı eksilttiğimizde yanak ile dudak arasındaki nazolabial kıvrım bir anda daha derin hale gelebilir. Bazı hastalar bu durumu işlemden sonra sanki daha yaşlı görünüyorum diye ifade ederler. Bu sebeple tek başına yapılan bişektomi işlemi 35 yaş üstündeki bireylerde sarkmaya yol açabileceğinden dolayı risklidir.

7. Yaşlanma sürecinde yüzünüz öylesine hacim kaybedecek ki her gram yağı arar hale geleceksiniz. Yaşlanan yüzün tedavisinde bu yağın içinde bulunduğu derin kompartmanı dışarıdan yağ doku takviyesiyle büyütmemiz bile gerekebiliyor. Ben derin plan yüz germe yaptığım hastalarda bu yağı daha yüksek bir seviyede hacim elde etmek için kullanıyorum. Orta yüz germe yaptığımız hastalarda iskeletin yanak ile burun arasındaki oluğunu doldurmak için bu yağı kullanıyoruz. Dolayısıyla bu yağın gençlikte alınması ilerleyen yıllardaki cerrahi kullanım ihtimalini ortadan kaldırıyor. 

8. Bichat yağ yastıkçığını alan cerrahların önemli bir bölümü “net hacim kaybı” etkisinden hastalarını korumak için aldıkları yanak yağını veya vücudun başka bölgesinden aldıkları yağ dokusunu işlemden geçirip yüzün daha yüksek bölgelerine enjekte ederler.  Unutmayın yüzde net hacim kaybı yaratan her şey (iposuction, lipoliz, ciltaltı yağ kitlesini tahrip eden fokuslu ultrason, botox, bişektomi vb.) uzun vadede yaşlanma belirtilerinin daha erken ortaya çıkmasına yol açacaktır.  

9. Yanak yağ yastıkçığının alınması lokal anestezi altında yapılan cerrahi bir işlemdir. Ağız içerisinden bir kesi ile yapılır. Bu işlem yaptığımız diğer ameliyatlara göre daha kolaydır ama neticede cerrahi bir işlemdir. Her cerrahi işlemde olduğu gibi riskleri, komplikasyonları ve kendine has bir iyileşme süreci vardır. Bişektomi işleminden sonra kanama ve enfeksiyon riski vardır. İşlemden sonra ilk 2-3 gün belirgin bir şişlik olur hastalar yüzün tavşan gibi görünüyor derler. Ağız içinde bir kesi olacağı için hemen katı gıdalar ile beslenemezsiniz. 

Yanak inceltme estetiği, yanak konturu ve yüz şekli ile ilgili sorularınız için bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz. 

Sevgiyle Kalın, 

Güzel Kalın

O.B.

Bişektomi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Liplift: Dudak Kaldırma Ameliyatı

Yaşlanma sürecinde uzayan dudağı cerrahi olarak kısalttığımız işlemin adı “LipLift” y…

Devamını Oku
Nazolabial Oluk: Ağız Kenarındaki Gülme Çizgileri

Hastaların çoğunlukla ağzımın her iki yanındaki derin kırışıklık şeklinde tariflediği…

Devamını Oku
Dudak Dolgusu Hakkında Pratik Bilgiler

Dudak dolgusu son yılların en popüler ameliyatsız estetik uygulamalarından birisi.&nb…

Devamını Oku