Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Dudak Dolgusu Modelleri: Hangisini Alırdınız?

Türk plastik cerrahları olarak bir kez daha dünyada bir ilki başararak ve geri kalmış batı tıp literatürünün sıkıcı havasından kurtularak, dudak anatomisini halkımızın ilk bakışta anlayacağı bir terminoloji ile sınıflandırdık. 

Gelsin alkışlar.

Şimdilik elimizde Afrodit dudak, Venüs dudak, Fransız dudağı ve Rus dudağı, Eros, Portos, Aramis, modelleri var. Pek yakında solar sistemi, kıta avrupasını ve üç silahşörleri tamamlayacağımız gibi beyler üzülmeyin, erkekler için de Mars dudağı pek yakında muayenehanelerimizde yerini alacaktır. 

Hyaluronik asit dudak dolgusu son yıllarda büyük bir popülerlik kazandı. Dudak dolgunluğu kadın yüzünün kadınsılığına ve gençliğine vurgu yapan bir unsur. Dudak hacminin yüze göre normalden az olduğu bireylerde dudak dolgunluğunu arttırarak hem dudağın hem de göreceli olarak çene, burun ve gözlerin görselliğini olumlu yönde etkileyebilmek mümkün. 

Peki Hastalarımız Bu İşlemden Neler Beklemeli?

Plastik cerrahide “beklenti” kelimesinin üzerine kitap yazsak yazılır. Beklentiler karşılanmadığı sürece hastalar mutlu olamazlar. İşimizin özü de insanların fiziksel görünümlerini düzelterek onları daha mutlu, daha sosyal, daha üretken bireyler haline getirmektir.

Beklentin gerçekçi olabilmesi için hastanın aydınlatılmış olması şarttır. Yoksa beklentiler istatistiklerden, bilimsel verilerden, tecrübelerin rafine olması ile ortaya çıkmış konsensüslerden yani gerçeklerden ziyade hayaller üzerine dayanır ki hayal ile başlanılan işin hayal kırıklığı ile bitmesi kaçınılmazdır. 

Hayaller şu; Doktorun muayenehanesine gideceğiz, elimizdeki katalogdan istediğimiz dudağın şeklini seçeceğiz, “çek doktorcuğum oradan bir Afrodit dudağı” diyeceğiz, oradan da arkadaşlarla öğle yemeğine gideceğiz, oldu bitti.  

Gerçekte durum şu; Dudak dolgusu yüzün estetik bütünlüğüne, çenenin ve dişlerin anatomisine uygun olarak, tıbbi güvenlik sınırları içerisinde, elbette hastanın istekleri de göz önünde bulundurarak dudağı dolgunlaştırmak amacıyla yapılan bir tıbbi uygulamadır. Kuaför işi değildir, ciddi komplikasyonları vardır.  Amacımız dudağın modelini değiştirmek değildir.

Siz katalogdan model seçemeyeceğiniz gibi bazı hallerde doktorunuz sizin bu işlem için uygun bir aday olmadığınız gerçeğini kibarca söyleyip bir de çay ikram edip sizi evinize gönderebilir. 

Dudak dolgusu dudağın şeklini değiştirmekten ziyade dudağın orijinal şeklini koruyarak onu dolgunlaştırmayı hedefleyen bir uygulamadır. Yani Aslı’nın dudağı Artemis gibi olmasın isteriz, yine Aslı gibi olsun ama doğal bir dolgunluğu olsun isteriz. Her insan kendisine has ve eşsiz bir dudak yapısı ile doğar ve estetik cerrahide tercih edilmeyen / çirkin dudak tipi diye bir kavram yoktur. Orijinalliği bozmadan güzelleştirmek diğer tüm estetik cerrahi uygulamalarında olduğu gibi esastır, ana hedeftir.  

Benden uyarması; erotik isimli bir dudağım olacak diye yola çıkıp kendinizi “yan masadaki sosis dudaklı abla” durumuna düşürmeyin. Yine uyarayım, isimler havalandıkça fiyatlar aratacaktır. Dudak dolgusuna adım atmadan önce kendi dudağınızın güzelliğini keşfedin, alıcı gözle bakın, elinizde ben kendi dudağımla ilgili bunları seviyorum ve değişmesini istemiyorum dediğiniz bir listeniz olsun. “Sevecek bir şeyini bulamıyorum ben bu dudağın” diyorsanız, Google’a “dudak dolgusu doktoru” değil, “vücut biçimi algı bozukluğu” yazın ve önünüze çıkan metinleri açık fikirlilikle okuyun.

Sevgiyle kalın,

Güzel kalın.     

O.B.

Dudak Dolgusu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Üst Dudak Kırışıklıkları Ve Güncel Tedavi Seçenekleri

Üst dudaktaki kırışıklıkları yaşlanan yüzün belki de en vurucu özelliklerinden birisi…

Devamını Oku
Liplift: Dudak Kaldırma Ameliyatı

Yaşlanma sürecinde uzayan dudağı cerrahi olarak kısalttığımız işlemin adı “LipLift” y…

Devamını Oku
Genioplasti: Çene Ucu Estetiğinde Altın Standart

Genioplasti bir çene ucu ameliyatıdır. Çene ucu kemiğinin şeklini değiştirmek için ku…

Devamını Oku