Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Orta Yüz Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Ve Sosyal Hayata Dönüş

Orta yüz germe ameliyatı göz altı sorunlarının “altın standart” tedavisidir diyebiliriz. 

Bu bölgedeki neredeyse tüm anatomik sorunları kalıcı olarak giderme potansiyeline sahiptir. Hem çok etkilidir hem de etkisi çok uzun sürelidir. İyi yapılmış bir orta yüz germe ameliyatının etkisi ömür boyu sürer. Yüze oldukça “feminen” bir vurgu yapar. Üstelik ameliyat izleri neredeyse görünmezdir.

Ancak tüm bu avantajlarının yanında zahmetli bir iyileşme süreci vardır.

Zaten bu ameliyat daha hızlı iyileşiyor olsa belki yapılma sıklığı şu andakinden 10 kat daha fazla olurdu.

Orta yüz germe ameliyatında yüzü maxilla ve zygoma kemiklerinin hemen üzerinden kaldırıyoruz, yeni yerine yükseltip kemiğe yeniden tespit ediyoruz. Bu ameliyat ile ilişkili blog’da başka yazılarım da var onlara göz atmanızı tavsiye ederim.

Orta yüz germe ameliyatından ilk çıktığınızda yüzünüzde hafif bir şişlik olacaktır. Bu hafif şişlik, takip eden 48 saat içerisinde oldukça artarak yüzünüzde bir ağırlık hissi oluşturacaktır. Gergin bir baloncuk gibi hissedebilirsiniz. Patlar mıyım? diye soranlar oluyor. Çok şükür bugüne kadar patlayan kimse olmadı ancak şişlikler ürkütücü boyutta olabilir. Bu dönemde uyku esnasında başınızın kalp seviyesinin hafif üzerinde olmasında fayda var.

Şişlikler 3. günden itibaren azalmaya başlayacaktır ancak kişinin bünyesine göre 4-6 hafta kadar yoğun olarak devam eder. Önce-sonra kıyaslamasını ilk olarak 3. ayda yapıyoruz ki bu dönemde bile halen şişliğin %20’si devam ediyor. 

Erken dönemde orta yüz bölgesindeki şişlik yüzün yapısını belirgin olarak değiştirir. Hafif uzak doğulu görünüm çok normaldir. Gözler de çekik olacaktır. Orta yüz ameliyatı olup, iki hafta sonra Moğolistan’a giderseniz insanlar turist olduğunuzu anlamayabilir.

Ancak bu sürecin geçici olduğunu bilin. Her ne kadar erken dönemde hep böyle kalacakmış gibi gelse de yüz kendi formuna yavaşça dönecektir. 

Orta yüz germe ameliyatı ile ilgili bilmeniz gereken en önemli nokta bu uzun süren ameliyat ödemi. Bu ameliyattan sonra hemen işe veya sosyal hayata dönmeniz mümkün olmaz. Uzun bir iyileşme süresi söz konusudur ve şişliklerin inmesi kişisel özelliklere göre değişen bir zamana yayılır. Genel olarak ortalama 4-6 hafta süren bir molaya ihtiyacınız olacaktır.  

Orta yüz germe ameliyatı sonrası ilk günler yüz ameliyatlarından sonra beklediğimiz hafif düzeyde rahatsızlıklarla karakterizedir. Orta yüz germe ameliyatında gözün dış açısını kemiğe sabitlediğimiz için hem çekik hem de gergin bir alt göz kapağınız olacaktır. Bu gerginlik gözün dış yüzeyinde sanki kum kaçmış gibi bir rahatsızlık oluşturabilir. Benzer biçimde gözün yan tarafında konjuktival örtü dokusu çoğu zaman küçük bir balonlaşma yapar. Bu alanda da hafif bir yanma/batma olabilir. Bu bahsettiğim durumların tamamı geçicidir. Erken dönemde göz damlaları ile hastaların konforunu arttırabiliyoruz. Bu sebeple ilk geceyi mutlaka hastanede geçirmenizi tavsiye ediyorum.

Orta yüz germe ameliyatından sonra doku içine kanama oldukça nadirdir. Ancak ameliyat sonrasında yüzün bir yarısı diğerine göre şişer ve cilt rengi morarırsa içeride biriken kanı cerrahi olarak boşaltmamız gerekebilir. Bazen yatak başında bazen ameliyathaneye geri dönerek. Dediğim gibi oldukça nadirdir.  

Orta yüz germe ameliyatı orta yüzü yukarı çıkartır. Ortayüz yukarı kalktığında şakak bölgesi ile arasında bir sıkışma olur. Özellikle kaşların düşük olduğu hastalarda orta-yüz germeyi çoğu zaman endoskopik kaş kaldırma işlemiyle kombine ediyoruz. Ameliyattan önce kaşların düşük olmadığı hastalarda ise ortayüz germeyi tek başına alt göz kapağından yapabiliyoruz. Ortayüz germenin tek başına yapıldığı hastalarda geçici olarak kaş ve üst göz kapağının dış kısmı ile alt göz kapağı arasında bir deri katlantısı oluşabiliyor. Bu katlantının kendiliğinden düzelmesi yaklaşık 6-12 haftayı alabiliyor. Hastalarımı sıkça rahatsız eden ve sanki hiç düzelmeyecekmiş gibi gelen bir konudur. Ama lateral kaş katlantısı hemen her zaman kendiliğinden düzelir. Üçüncü ayda halen tam olarak düzelmediyse, botox ile zaman kazanabiliyoruz.

Orta yüz germe ameliyatından sonra yüzünüzde hafif his değişimleri, hatta mimik hareketlerinde hafif orantısızlıklar olabilir. İlk 48 saat her zaman olur. Çoğu zaman 2-3 haftada mimikler normale döner. Hissiyatın normale dönmesi ise 3 ayı bulabilir. 

Orta yüz germe ameliyatını çoğu zaman alt göz kapağı kesisi ile yapıyoruz. Bu kesinin yan uzanımı kişinin bu bölgedeki deri fazlasına ve mimik kırışıklıklarının doğal uzanımına göre belirleniyor. Sağ ve sol taraflardaki alt göz kapağı kesileri tamamen aynı olmak zorunda değil. Çoğu hastada uzunluğu ve yönü hafif farklı olabilir. Bu izler uzun vadede zaten görünmeyecektir ancak halen görünmekte oldukları 6-12 hafta içinde rahatsızlık verebilirler. 

Benzer biçimde sağ ve sol gözlerin çekiklik oranları da birbirinden erken dönemde farklı olacaktır. Gözün çevresindeki kemik çerçeve her hastada sağ ve sol tarafta farklı yapıdadır. Göz kapaklarının dış açısının (lateral kanthus) kemik çerçeveye (orbital rim) uzaklığı sağ ve solda çoğu zaman farklıdır. Bu mesafenin daha fazla olduğu tarafta daha çekik ve daha kısık bir göz yapısı ortaya çıkabilir. Kemik tespiti gevşedikçe 2-3 ay içerisinde gözler arasındaki denge de yerine gelecektir. 

Benzer biçimde orta yüz ameliyatını şakak germe/ alın germe ile kombine ettiğimiz durumlarda kaşların seviyeleri arasında her zaman minör farklar oluşacaktır. Saçların içerisinde küçük zımbalar ve kirpik dibinde çok ince dikişler olacaktır. Bunları 10-14 gün arasında alıyoruz. 

Gözün çevresinde yapılan tüm ameliyatlar nadiren de olsa gözü etkileyebilir. Gözlük derecesi ameliyattan sonra değişebiliyor. Bazen hafif konjuktivitler, allerjiler, göz basıncı değişimlerini tedavi etmek için bir göz doktoru meslektaşımdan yardım alabiliyorum. 

Orta yüz germenin ilk 3 ayı en zahmeti dönemdir. 

“Üçüncü ayı bekleyelim” sözünü sıkça duyacaksınız. O üç ay bazı hastalara üç yıl gibi gelir. Ancak üçüncü ayda bile her şey bitmez. Üçüncü ayda halen yüzünüz hafifi ödemli olacaktır. Özellikle kemiğe tespit yaptığımız ameliyatlarda bir yıla kadar yüz git gide incelir. Yanak kitlesi aşağı düşmez ama büyüklüğü giderek azalır ve yüz konturunuz zarifleşir.

Orta yüz germe ameliyatı ciddi bir dirayet ve psikolojik stabilite gerektiriyor. Çok etkili bir ameliyatdır, geleceğe yönelik iyi bir yatırımdır ama iyileşmeye zaman ayırabilmek koşuluyla. Doktorcum 1 ay sonra düğünüm var, 2 aya film çekimlerim başlıyor gibi mazeretler maalesef iyileşme sürecini değiştirmiyor. Bazı hastalar çok hızlı iyileşiyor ve 3-4 haftada çok iyi görünebiliyorlar ama siz orta yüz germeyi planlarken bu grubun içinde olamama olasılığınızı da dikkate alın derim.

Muayene esnasında size farklı hastaların farklı haftalarda çekilmiş fotoğrafları üzerinden iyileşme sürecini görsel olarak da açıklayacağım.

Orta yüz germe ameliyatı ve iyileşme süreci hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle kalın

Güzel Kalın

OB

Orta Yüz Germe hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çene Estetiği ve Yüz Gençleştirme Açısından Önemi

Çene estetiği, çene bölgesindeki görünümü iyileştirmek için yapılan cerrahi veya cerr…

Devamını Oku
Yüz Germe: Prejuvenasyon ile Genç Görünümü Koruyun

Yüz yaşlanması bireyin hayatı boyunca sabit bir hızda ilerlemez. Bazı dönemlerde hızl…

Devamını Oku
Yüz Asimetrisi Üzerine Pratik Bilgiler

İnsan vücudu neredeyse simetriktir. İnsan yüzü de neredeyse simetriktir.  “Nered…

Devamını Oku