Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Gıdı Estetiği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Sorulduğu gibi yazıyorum. 

-Gıdı estetiği yapıyor musunuz? 

-Evet Elbette.

-Ameliyatsız gıdı estetiği değil mi? 

-Maalesef değil. Tam tersine bazen kapsamlı bir cerrahi işlem gerektirebiliyor.

-Yok hocam gıdımda azıcık fazlalık var. Öyle ameliyat gerektirecek bir şey değil.

Gıdı Nedir?

Öyle mi dersiniz? Gelin gıdı estetiğine beraber bakalım. Öncelikle “gıdı” derken neyi kastettiğimizden emin olalım. Gıdı; çenenin altında, boyun üst kesiminde, orta hatta kalan dolgunluktur.  Bu bölgeye tıpta “submental” alan diyoruz.  Güzel bir submental kontur çene ucundan başlar, düz, gergin ve yere paralel bir biçimde arkaya doğru ilerler, burada boyun ile 100 dereceye yakın bir açı yaparak (çene-boyun açısı, serviko-mental açı) aşağı döner.

Aday hastalar bazen gıdı ile boyun bölgesini karıştırabiliyorlar. Gıdı estetiği çene hattını (jawline), çene kemiğinin altındaki yan boyun bölgesini (submandibüler alan), alt boyun bölgesini ve dekolte bölgesini kapsamaz.

Gıdı Estetiği Neden Bozulur?

Sub-mental bölgenin (gıdı) estetiğinin bozulması veya hastaların tabiriyle “gıdı oluşması” pek çok faktöre bağlıdır. Hastalar çoğu zaman buradaki yumuşak dokuyu baş parmak ve işaret parmakları arasında sıkıştırıp bunun içinde yağ olduğunu ve bu yağın alınmasıyla submental bölge estetiğinin düzeleceğini umut ederler. Oysa ki durum bundan daha karmaşıktır.

Gıdı problemi; deri altı yağ dokusunun fazlalığına bağlı olabileceği gibi, platysma adı verilen kasın gevşekliğine, platysma altındaki derin yağ dokusunun fazlalığına, digastrik kasların büyümesine, submandibüler tükrük bezlerinin büyümesine, çene altı kasların gerginliğinin azalmasına, çene ucunun geride olmasına, yüz derisinin gevşeyip sarkarak çene altında birikmesine bağlı olabilir. Gıdı estetiğinde, gıdı bölgesindeki problemin tabiatına göre kişiye özel bir tedavi planı oluşturmak gerekecektir. 

Liposuction ve Yağ Enjeksiyonu ile Gıdı Estetiği

Gıdı oluşumu sadece cilt altındaki yağ fazlasına bağlıysa bu yağ katmanı submental mikro liposuction ile inceltilebilir ve alınan yağ dokusu aynı seansta çene ucuna takviye edilebilir. Liposuction ile gıdıdan yağ alma basit bir işlemdir. Klinik şartlarında, 20 dakikada, lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Bu işlem için uygun adaylar 20’li yaşlarında, cilt esnekliğinin mükemmel olduğu, cilt altı yağ fazlasının 10 mililitreden az olduğu bireylerdir. Çoğu hastanın hayalindeki tedavi basitliği bu düzeydedir ancak submental mikro liposuction ve çene ucuna yağ doku transferi işlemi gıdı probleminden yakınan hastaların en fazla %20-30 kadarı için uygundur.  

Burada çok önemli bir noktaya geldik.

Dikkatinizi yoğunlaştırın.

“Temel prensip olarak cildin altından yağı eksiltmek cildi daha gevşek ve sarkık hale getirir.”

30 yaşını geçmiş, yağ fazlasının 10 mililitreden fazla olduğu, cildin yaşlanma sürecine girip gevşediği bir bireyde submental liposuction yapılırsa bu bölgede deri sarkması kaçınılmazdır. Hareketsiz fotoğraflarda kontur belki daha iyi görünebilir ancak hasta gerçek hayatta hareket halindeyken boyun derisindeki gevşemeden ve oluşan anormal deri katlanmalarından çoğu zaman rahatsız olur. Gıdı’dan yağ eksiltmeyi amaçlayan tüm estetik işlemler için de aynı prensipler geçerlidir. Lipoliz, vakum cihazları, mezoterapi, iğneli radyofrekans, fokuslu ultrason, kybella gibi ameliyatsız seçenekler bile biraz agresif uygulandıklarında aynı ölçüde cilt dokusu gevşekliği ile sonuçlanabilmektedir. 

Basit bir tedavi için yola çıkıp zamanından önce yüz germe ameliyatına mecbur kalmanın hayal kırıklığını yaşamayın diye önceden uyarıyorum. Zira, bu deri gevşekliğini düzeltmenin yüz/boyun germe ameliyatı dışında bir yolu yoktur. Hastalarımızın çoğu zaman gıdı estetiği operasyonu veya gıdı estetiği ameliyatı diye sorguladıkları şeyin de estetik cerrahideki karşılığı boyun germe ameliyatıdır.

Gıdı ve Çene Ucu Arasındaki İlişki

Gıdılarından rahatsız olan hastaları dikkatlice incelediğinizde büyük çoğunluğunda çenenin kemik iskeletinde bir yetersizlik olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Çene ucunun geride olması, çene altı kaslarının bir hamak gibi gevşemesine yol açar. Bu gevşeklik dışarıdan yağlanma gibi görünebilir ama bambaşka bir olaydır. İdeal tedavisi çene ucunu ilerletme ameliyatı yani “genioplasti” dir. Çene ucu kemiğinin pozisyonu ile gıdı oluşumu arasındaki ilişkiyi daha iyi anlayabilmek için. ayna karşısına geçin. Önce başınızı geriye atın ve çeneyi geriye doğru çekin. Bir anda gıdınızın oluştuğunu, varsa daha da belirginleştiğini göreceksiniz. Şimdi bir de başınızı öne alın ve alt dişleri üsttekilerin önüne getirecek şekilde çenenizi öne uzatın. Gıdınızın kaybolduğunu göreceksiniz. İşte çene ucunu genioplasti, ortognatik cerrahi veya çene ucu protezleri ile ileriye taşıdığınızda gıdılı görünüm bu şekilde azalacaktır. 

Gıdı Oluşumu Boyun Problemlerinden Kaynaklanabilir.

Gıdı estetiğini bozan “yağ fazlası” bazen platysma kasının derininde olabilir. Bu derin yağ paketi liposuction ile şekillendirilemez. Şekillendirmeye çalışmak tehlikelidir. Derin boyun yapıları zarar görebilir. Ciddi kanamalar ve hayatı tehdit eden havayolu problemleri ortaya çıkabilir. Bu sebeple gıdı bölgesindeki yağın deri altında mı yoksa kas altında mı olduğunu muayenede ve gerekirse ultrason ile tespit etmek ve planlamayı ona göre yapmak gerekir. Kas altı derin yağlanma çene altından yapılan 2-3 cm’lik bir kesi yoluyla cerrahi olarak tedavi edilmelidir. Bu işleme submental lipektomi diyoruz.

Gıdı oluşumunun bir diğer sebebi platysma kasının ve yüz derisinin gevşemesi ve sarkmasıdır. İki elinizi yanaklarınıza koyup yukarı kaldırdığınızda gıdı kayboluyorsa ve boyun konturunuz tamamen düzeliyorsa problem deri/platysma sarkmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda derin plan yüz germe ameliyatı ideal tedavi seçeneğidir.     

Gıdı oluşumu ağız tabanındaki kasların tembelliğinden dolayı ortaya çıkabilir. Bu kaslar dili ağız içinde tutar. Kaslar zayıfladığında dil çene kemiğinin içinden aşağı doğru kayar ve gıdı oluşumuna sebep olur. Yutkunurken hareketi en ortasında durdurmaya çalışın. Dil en yüksek konumda ve damağa temas halindeyken gıdınızın kaybolduğunu göreceksiniz. Bu durumda mewing adı verilen egzersizler ağız tabanını güçlendirerek fayda sağlayabilir. Ağız tabanı kasları digastrik ve mylohyoid korse işlemleri ile cerrahi olarak sıkılaştırılabilir. 

Son olarak gıdı oluşumu dilin büyük olmasından da kaynaklanabilir. Özellikle anabolik steroid kullanan sporcularda bu durumla karşılaşabiliyoruz. 

Gıdı Estetiğinde Kişiye Özel Tedavi Planlaması

Çoğu zaman hastanın problemlerini analiz ettikten sonra yukarında saydığım tedavi seçeneklerinin kişiye özel bir kombinasyonunu öneriyoruz. 

  • Submental Liposuction + Çene Ucuna Yağ Enjeksiyonu
  • Submental Liposuction + Genioplasti 
  • Derin Plan Yüz germe + Submental ve Submandibuler liposuction
  • İzole boyun germe + Çene Ucu Protezi
  • Genioplasti + Mini-Facelift
  • Derin Plan Yüz ve Boyun germe + Submandibüler Tükük Bezi Eksizyonu +digastrik korset

 Her hastada kullanabileceğimiz şablon bir tedavi yok. Hastanın yüz ve boyun anatomisine, beklentilerine, vücut ağırlığına, cinsiyetine ve yaşlanma patenine göre seçim yapmak gerekiyor. 

Gıdı Estetiğinde Bütünsel Bakış Açısının Önemi

Özetle olay son toplamda “Gıdı estetiği” değildir ve bütüncül bir yaklaşımla “Yüz ve Boyun Estetiği” olarak ele alınmalıdır. Gıdı estetiği sonrası geride kalan problemler, tedaviye dahil edilmemiş alanlar sonradan sizi daha büyük ameliyatlara mecbur bırakabilir. Sadece gıdıdan (submental bölge) yağ alınan hastalarda pek çok kozmetik deformite ortaya çıkabilir. Bunlar arasında kobra deformitesi, platisma bantlarının görünür hale gelmesi, hindi boyun deformitesi sayılabilir. 

Gıdı Estetiği Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Gıdı estetiğinde yapılan işleme göre değişen bir fiyatlandırma olacaktır. Basit bir kimyasal lipolizin fiyatı botoks veya dudak dolgusu fiyatlarına denk olacaktır. Submental liposuction ve yağ enjeksiyonu gibi poliklinik koşullarında yapılabilen işlemler biraz daha yüksek maliyetli olacaktır. Daha kapsamlı ameliyatlarda fiyatlar çok daha yüksek olabilir. Maalesef her hasta bütçesine uygun bir tedavi seçemeyebilir. Örneğin hastanın derin boyun problemleri var ise kapsamlı bir boyun estetiği ameliyatı olmak dışında bir seçeneği yoktur. Benzer biçimde çene kemiği belirgin olarak geride olan bir hasta daha maliyetli çene ucu ameliyatlarını göze almak durumunda kalabilir. 

Gıdı Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır? Olası Komplikasyonlar Nelerdir?

Gıdı estetiği sonrası iyileşme süreci ve olası komplikasyonlar da seçilen işleme veya ameliyata göre değişir. Basit enjeksiyon tedavilerinden veya sınırlı liposuction işlemlerinden saatler sonra evinize dönebilirsiniz. Cerrahi tedavilerde iyileşme süreci daha uzun riskler ve komplikasyonların olasılığı daha yüksektir. Örneğin çene ucu protezlerinde enfeksiyon riski vardır. Yüz ve boyun germe ameliyatlarında kanama riski vardır.

Gıdı oluşumundan şikayetçiyseniz ve tedavi seçenekleri hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Sevgiyle kalın,

Güzel Kalın.

OB

Gıdı Estetiği hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Boyun Germe Ameliyatı Ve Boyun Gençleştirmede Önemli Noktalar

Boyun germe ameliyatı yüz gençleştirme projesinin en önemli basamaklarından birisidir…

Devamını Oku
Estetik Yüz Germe Ameliyat Süresini Etkileyen Faktörler

Yüz germe ameliyatının süresi kullanılan cerrahi tekniğe, cerrahın tecrübesine ve öze…

Devamını Oku
SMAS Nedir ve Yüz Estetiği Ameliyatlarında Neden Önemlidir?

Bu yazıda yüz gençleştirme ameliyatlarıyla ilgili internette bilgi arayan herkesin en…

Devamını Oku