Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Derin Plan Yüz Germe Kimlere Yapılmaz?

Yüz germe ameliyatında pek çok farklı cerrahi teknik var. Bazı teknikler, bazı dönemlerde, başarılı uygulayıcıların elinde, medyanın da rüzgarıyla popülerlik kazanabiliyor. Derin plan yüz germe (deep plane facelift, composite rhytidectomy) ameliyatı bu aralar oldukça popüler. 

Ancak unutmayalım ki hiçbir cerrahi teknik her zaman, her uygulayıcının elinde ve her yüzde iyi sonuç vermez.   Her tekniğin endikasyonları (yapılabilir) ve kontrendikasyonları (yapılmamalıdır) vardır. Derin plan yüz germe ameliyatı doğru hasta seçiminde ve doğru uygulayıcının elinde oldukça kalıcı, etkili ve güzel sonuçlar verir.  Ancak herkese yapılmaz, herkes de yapamaz. Öncelikle “derin plan” derken neyi kastettiğimizi bir kez daha hatırlatalım.

Derin Plan = Deep Plane = Derin Düzlem = Yüzün Derin Cerrahi Ayrıştırma Düzlemi

SMAS katmanının derinindeki bu ayrıştırma düzlemi yüzü hareket ettiren sinirlerin ve kasların hemen üzerindedir.  Bu düzlemde yapılacak cerrahi hatalar yüz felci ile sonuçlanabilir. Şakaya gelmez. 

Bu bölgenin cerrahisi konusunda “yeterli eğitim” almamış bir cerrahın bu ameliyata “yaptıkça öğreniriz” gözüyle bakmaması gerekir. Derin Plan yüz germe ameliyatı yüz estetiğinde ileri düzey uzmanlık gerektiren ameliyatlardan birisidir. Hekimin kendisini uzman olarak ilan etmesi akıllı bir aday hasta için yeterli olmamalıdır. 

Derin plan anatomisi her bireyin yüzünde, hatta aynı bireyin yüzünün sağ ve sol yarıları arasında bile farklılık gösterir. Yeterli eğitim derken kastettiğim; bu anatomik farklılıkları algılayacak ve onlara göre hareket planını değiştirebilecek kadar çok sayıda ameliyatı bir başkasından görmüş ve bir başka cerrahın gözetiminde yapmış olmak demektir. 

Derin plan yüz germe ameliyatında etkili bir sonuç elde edebilmek için yüzü yerinde tutan tüm tutucu bağları cerrahi olarak serbestleştirmek gerekir. Bazı bölgelerde bu tutucu bağlar ile yüz sinirleri arasındaki mesafe 1mm’nin altına inebilir. Eğer tüm tutucu bağları serbestleştiremeyecekseniz en başından derin plan yüz germe ameliyatını tercih etmemeniz daha doğru olacaktır. Zira düzgün yapılmış bir yüzeysel yüz germe yarım yamalak yapılmış bir derin plan yüz germe ameliyatından hem daha etkili hem de daha güvenlidir. 

Derin plan yüz germe ameliyatında, yukarıda bahsettiğim düzeyde “tam” bir serbestleştirme yapabilmek için bu anatominin “bakir” olması şarttır. 

Derin plan yüz germe ameliyatında ideal anatominin bozulduğu tüm durumlar birer göreceli kontrendikasyondur. 

Tıbbi özgeçmişinde;

  • Yüze kalıcı, sentetik dolgu enjekte edilen hastalara,
  • Yüzün içinde nedbe oluşturan (kollajen arttıran) akıllı dolgu enjekte edilen hastalara,
  • Yüzün içinde kalıcı iplikler ile askılama yapılan hastalara,
  • Yüzün içine liposuction yapılan hastalara,
  • Daha önce cerrahi detayları tam olarak bilinmeyen bir yüz germe, boyun germe veya orta yüz germe ameliyatı geçirmiş olan hastalara,
  • Ana tükrük bezi (parotis) cerrahi olarak alınmış olan hastalara,
  • Yüze yönelik radyoterapi almış olan hastalara,
  • Yüz germe alanı içinde enfeksiyon veya abse tedavisi görmüş olan hastalara,
  • Yüz germe alanı içinde damarsal malformasyonları olan hastalara,
  • Genel anestezi açısından risk teşkil eden tıbbi rahatsızlıkların mevcudiyetinde,

Derin plan yüz germe ameliyatı yapılmaz.

Peki Hiç Yapılamaz mı? İmkânsız mı?

Belki cerrahi olarak tekniğin sınırlarını zorlayarak yapabilirsiniz ancak hem hastanız hem de kendiniz için gereksiz risk almış olursunuz. İşlemin avantajları dezavantajlarını karşılamayabilir. Yüzdeki yaşlanma belirtilerini azaltmak, sarkma ve kırışıklıkları engellemek için yüzün fonksiyonlarını riske atmak olmaz. 

Biz ameliyat öncesi tıbbi özgeçmiş formlarında bu risk faktörlerini mutlaka sorguluyoruz. Eğer hasta bilmeden veya bilinçli olarak (inanın ki oluyor) yukarıda saydığımız risk faktörleri konusunda bizi eksik bilgilendirmiş ise ve biz bu durumu ameliyat içerisinde fark etmişsek ameliyat planını derin plan’dan yüzeysel plan’a çeviriyoruz. 

Özellikle geçmişte yapılan bazı dolgular, hasta söylemediği takdirde ameliyat öncesi muayenesinde anlaşılamayabiliyor. Dışarıdan her şey normal görünüyor, ameliyatta sert ve cerrahi ayrıştırmaya izin vermeyen bir doku kitlesi ile karşılaşabiliyorsunuz. 

Bu tarz durumlarda ameliyatı hasta güvenliği açısından “mini yüz germe” sınırlarında bitirmek gerekebiliyor. 

Bunların dışında bir de yüz germe ameliyatının “hangi teknikle olursa olsun” yapılmaması gereken bir hasta grubu var.

Organ yetmezlikleri, kontrolsüz pıhtılaşma bozuklukları gibi yüzlerce farklı organik sebebin yanı sıra beden algı bozukluğu, simetri takıntısı, kişilik bozuklukları gibi onlarca farklı psikiyatrik bozukluk da yüz germe ameliyatının önünde engel teşkil edebilir.  

Hasta bu durumların farkında olmayabilir.

Bu sebeple yüz germe ameliyatı online katalogdan beğenebileceğimiz bir “ürün” değil, ancak bir meslek profesyoneli tarafından bizlere önerilebilecek bir tıbbı tedavidir.

Derin plan yüz germe ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle kalın,

Güzel Kalın.

O.B. 

Derin Plan Yüz Germe hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ponytail Lift Nedir?

Şöyle sıkı bir at kuyruğu topladığınızda üst yüzünüzde gördüğünüz etki hoşunuza gidiy…

Devamını Oku
Kırışıklıklar Yüz Germe Ameliyatı İle Yok Edilebilir mi?

Kırışıklıklar birçok faktörün birleşimiyle ortaya çıkabilir. Yaşlanma süreci, cilttek…

Devamını Oku
Gıdı Estetiği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Gıdı; çenenin altında, boyun üst kesiminde, orta hatta kalan dolgunluktur. …

Devamını Oku