Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır: Detaylı Bir Rehber

Yüz germe ameliyatı; plastik cerrahlar tarafından,  hastane koşullarında, genel anestezi altında gerçekleştirilen bir cerrahi operasyondur.

Ameliyatın başlangıcında hastanın yüzü yaşlanma belirtilerini haritalamak ve yüz gençleştirme ameliyatını planlamak için işaretlenir, saçlar örülür, yüz steril olarak hazırlanır ve örtülür. Vücudun basınca maruz bölgeleri yumuşak silikon yastıklarla desteklenir. Oda ve hasta ısıtılır, anestezi hazırlıkları tamamlanır.

Sonda takılır, bacaklardaki kan dolaşımını hızlandıran pnömatik kompresyon cihazı yerleştirilir, ısıtıcı mekanizma kurulur ve hasta steril örtüler ile bir güzel örtülür. Hasta genel anestezi altındayken hiçbir şey hissetmez.  Ameliyatın nasıl yapılır sorusu elbette cerrahtan cerrah değişir. Ben size kendi yaptığım derin plan yüz germenin basamaklarını kısaca tarif edeceğim.

Kulak çevresinde bir insizyon (deri kesisi) ile ameliyat başlar. Ameliyat kesisi kulak önündeki doğal çizgilenmeyi hassas bir biçimde takip eder. Kesi kulak üstündeki saçlı derinin içinden başlar, kulak önü boyunca aşağı doğru iner, kulak memesinin hemen sınırından kulak arkasına doğru döner ve ensedeki saçların arasında sonlanır.

Yüz derisi altındaki bir miktar yağ dokusu ile birlikte belirli bir mesafe boyunca bir sayfanın yaprağı gibi kaldırılır. Takiben yüzün yüzeysel kas ve bağ doku katmanına (SMAS) yönelik işlemler yapılır. Bazen SMAS katmanı ikinci ayrı bir yaprak şeklinde kaldırılırken (lamellar), bazen cilt ile bütünleşik (kompozit) olarak kaldırılır. Bağ dokuları sistematik olarak açılır, mimik kasları görülür ve korunur.

SMAS katmanı yeni pozisyonuna tespit edilir. Çok dikkati kanama kontrolü yapılır. Deri altına kan veya sıvıyı toplayan ince drenler koyulur. Deri istenilen konuma gerilerek deri fazlası atılır.  Sonrasında yüz derisi yeni yüzeyine ve insizyon hattına dikiş teknikleri ile yeniden adapte edilir.  Deri çok ince dikişlerle katmanlar halinde dikilir. Buraya kadar olan işlemler “işin inceliğinden” ötürü 2-4 saat kadar sürerler.

İşlemin bitişinde yüz yıkanır. Saçlar yıkanır, kremlenir, taranır ve toplanır. Hafif, yapışmayan bir pansuman yapılır. Yüze hafif baskı uygulayan geçici bir maske giydirilir. Hasta anesteziden uyandırılır. Ameliyathanede 1 saat kadar yakın takip edildikten sonra kattaki odasına transfer edilir. Yapılan işlemin boyutuna göre 1-2 gece hastanede yatarak takip edilir.  Ameliyat sonrasında rutin takip süreci başlar.  Ameliyat sonrası iyileşme ile ilgili yazıma da bir göz atmanızı tavsiye ederim. 

Yüz germe ameliyatında çeşitli tekniklere ait videoları muayene için geldiğinizde klinikte izleyebilirsiniz. Pek tavsiye etmem ama çok meraklı hastalar için bu mümkündür. 

Burada anlattığım yüz germe (ritidektomi, facelift) ameliyatının uygulanma aşamalarıdır. Endoskopik yöntem daha farklı bir hazırlık ve uygulama şemasına sahiptir.

Yüz germe ameliyatının nasıl yapıldığı hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın,

Güzel Kalın,

O.B.

Yüz Germe Ameliyatı hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ameliyatsız Tedaviler Yüz Germe Ameliyatını Nasıl Etkiler?

Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarının doku düzeyinde kalıcı etkileri vardır.…

Devamını Oku
SMAS Nedir ve Yüz Estetiği Ameliyatlarında Neden Önemlidir?

Bu yazıda yüz gençleştirme ameliyatlarıyla ilgili internette bilgi arayan herkesin en…

Devamını Oku
Estetik Yüz Germe Ameliyat Süresini Etkileyen Faktörler

Yüz germe ameliyatının süresi kullanılan cerrahi tekniğe, cerrahın tecrübesine ve öze…

Devamını Oku