Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Derin Plan Yüz Germe: Doğal ve Kalıcı Sonuçlar

Derin plan yüz germe (deep plane facelift) plastik cerrahi uzmanları tarafından çoğunlukla genel anestezi altında uygulanan bir yüz gençleştirme ameliyatıdır. 

Derin Plan Yüz Germe Nedir?

“Plan” cerrahi terminolojide dokuları birbirinden ayırdığımız “düzlem” anlamında kullanılır. 

Yüz gençleştirme ameliyatlarında “derin plan” olarak adlandırılan cerrahi düzlem yüzeysel kas ve bağ doku (SMAS) tabakasının altını ifade ediyor. Yüzü bu tabakanın altındaki derin düzlem boyunca kaldırdığımız zaman, hastanın sadece derisini değil, yaşlanmaya ve yerçekimine bağlı gevşeyip sarkan tüm yumuşak doku kitlesini bir bütün olarak hareketlendirebiliyoruz.

Derin Plan Yüz Germe Ameliyatının Kısa Hikayesi

Yüz gençleştirme cerrahisinin erken dönemlerinde yaşlanmanın deriden kaynaklandığını ve deride meydana geldiğini düşünülürdü. Bunun sebebi yaşlanma belirtilerinin derinin “yüzeyinde” görünmesiydi. Akla gelen en basit çözüm gevşek deriyi gerginleştirerek yüzeyde gördüğümüz kırışıklıkları azaltmak idi.  Aynen de böyle yaptık, yaşlı yüzün gevşek derisini kaldırıp gerdik, fazlasını atıp kulak çevresinde kibar bir iz bırakacak şekilde güzelce diktik. Güzel de oldu, kırışıklar azaldı, yüzün formu düzeldi. 

Bu ilk yüz germe ameliyatları o dönem için mucizevi vasıftaydı. İster inanın ister inanmayın bundan topu topu 100 yıl önce dünyanın en zengin, en muktedir kadını dahi olsanız yaşlanma sürecine müdahale edebilmeniz mümkün değildi. Bugün beğenmediğimiz o “klasik” yüz germe ameliyatları 1900’lü yılların başlarında sadece jet sosyetenin sahip olabildiği büyük bir imtiyaz idi.  

Derin plan yüz germe İsveç'li bir plastik cerrah olan Tord Skoog tarafından popülerleştirilmiş, A.B.D.’li plastik cerrah Sam Hamra’nın elinde en rafine haline ulaşmıştır. Öte yandan pek çok cerrah uygulamanın teknik zorlukları nedeniyle bu teknikten daha basit alternatifleri benimsemiş ve derin plan yüz germe uzunca bir süre hak ettiği geniş kitlelere ulaşamamıştır. 

 

Derin Plan Yüz Germe Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Bu katmanda çalışmak detaylı bir anatomi bilgisi ve teknik yeterlilik gerektiriyor. Hata kabul etmiyor. İşlem süresini bir miktar uzatıyor. Ama beraberinde getirdiği önemli avantajlar var.

Derin düzlem dokular arasındaki doğal bir ayrışma bölgesi olduğu ve nispeten damarsız olduğundan dolayı derin plan yüz germe ameliyatları tipik olarak daha az kanayan, ameliyat sonrası kan toplanması riskinin daha az olduğu, ameliyat sonrası ödemin daha az olduğu ameliyatlardır. 

Derin plan yüz germe ameliyatında klasik yüz germe ameliyatına kıyasla daha kalın bir doku kaldırıldığı için doku dolaşımında bozulmalar ve klasik yüz germe ameliyatında görülen doku kayıpları daha nadir görülür. Sigara içen hastalar ve şeker hastaları gibi dolaşım bozukluğu açısından riskli hastalarda bu tekniğin kullanılması daha avantajlıdır.

Derin plan yüz germe ameliyatı klasik yüz germe ameliyatının (özellikle de mini yüz germe ameliyatlarının) aksine deride aşırı bir gerginlik oluşturmaz, yükü SMAS tabakası taşır. Deri çok gerilmediği için klasik yüz germe ameliyatında deri gerginliğine bağlı oluşan ameliyat işaretleri (kulak memesi kayması, saç çizgisi kayması, aşırı gergin ve düzleşmiş yüz konturu, genişlemiş yara izleri vb.) bu teknikte çok daha nadir görülür.

Bir diğer avantaj ameliyat sonuçlarının klasik tekniğe kıyasla daha kalıcı olmasıdır. Deri elastiktir, belli bir süre gerilime maruz kaldığında esneyerek genişler ve bollaşır, aynı hamilelikte olduğu gibi. Dolayısıyla deri gerginliğine bağlı yüz gençleştirme ameliyatlarının etkisi deri yeniden gevşeyip bollaşınca sona erer. Derin plan ameliyatlarındaki SMAS katmanı ise deri kadar esnek değildir ve ameliyatta verilen yeni pozisyonu 10 yıla yakın süre koruyabilir. 

Derin plan yüz germe ameliyatının etki sahası klasik ameliyatlardan daha geniştir. Boyun ve ağız çevresi derin plan yüz germe ameliyatından daha çok fayda görür. Klasik yüz germe ameliyatları orta yüz bölgesine etkili değilken derin plan yüz germe ameliyatının özellikle “kompozit yüksek SMAS” varyantı orta yüz germe etkisine sahiptir. 

 

 

Derin Plan Yüz Germe Ameliyatı İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

En sık sorulan sorular arasında "derin plan yüz germe kimlere yapılamaz?" sorusu.Derin plan yüz germe ameliyatı için en iyi adaylar gençlikte yüzün yumuşak doku açısından dolgun olduğu, yüzeysel ince kırışıkların az olduğu ancak yer çekimine bağlı sarkmaların ileri düzeyde olduğu hastalardır.  İdeal adaylar genellikle 40-50 yaş arasında konumlanmaktadır. Derin plan yüz germe özellikle, yaşlanmanın ağız çevresinde yoğunlaştığı hastalar için iyi bir seçenektir. 

Derin plan yüz germe ameliyatının bazı dezavantajları ve kısıtlılıkları da vardır. Yaşlanmanın daha “yüzeysel” olduğu, derideki ince kırışıkların fazla, yumuşak doku sarkmasının az olduğu, zayıf yüzlerde ameliyatın etkisi kısıtlıdır. Yüzün iç yapısının geçirilmiş ameliyatlara, ip veya dolgu uygulamalarına bağlı bozulduğu durumlarda derin plan yüz germe riskli olabilir. Derin doku hareketleri ile yüzeysel doku hareketlerinin farklı yönlerde olması gereken ileri yaş grubundaki bazı hastalarda lamellar teknikler daha iyi sonuç verebilir.    

Derin plan yüz germe ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Sevgiyle kalın,

Güzel kalın

O.B.

Yüz gençleştirme işlemleri ağrılı mıdır?

Evet çoğu tıbbi işlemde olduğu gibi bu işlemlerde de belirli bir düzeyde ağrı ve rahatsızlık hissi bekleriz. İşlem sonrası ağrı birkaç günü geçmeyen ve basit ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen vasıfta olacaktır.

Yüz gençleştirme işlemi kaç seans uygulamalıdır?

Yüz gençleştirme ameliyatları genel olarak bir kişinin hayatında bir kez yapılırlar. Ancak ameliyatların ömrü sonsuz değildir. Örneğin 45-50 yaş arasında ilk ameliyatını olan bir birey 10-15 yıl sonra ikinci bir ameliyat olabilir ve bundan sonra mutlu mesut yaşlanmaya devam edebilir. Yüz gençleştirme amacıyla yapılan lazer, kimyasal soyma, yağ enjeksiyonu gibi ameliyatsız işlemler birkaç seans uygulanabilmektedir.

Ameliyatsız yüz gençleştirme mi ameliyatlı yüz gençleştirme mi önerilir?

Daha uzun vadeli, kalıcı ve güçlü bir gençleşme etkisi arzu eden hastalara ameliyatlı yüz gençleştirme uygulamaları tavsiye ediyoruz. Ameliyatlardan sonra geriye kalan yüzey ve hacim sorunlarının tedavisinde ve uzun vadeli genç görünümü idame edebilmek için ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarını tamamlayıcı olarak öneriyoruz

Yüz gençleştirmenin sonuçları kalıcı mıdır?

Evet yüz gençleştirme ameliyatları kalıcı etkiler bırakır. Elbette kişi ameliyattan sonra yaşlanmaya devam eder ancak yüz gençleştirme ameliyatının yaşlanmayı yavaşlatıcı, koruyucu etkisi ömür boyu devam edecektir. İki ikiz kız kardeş düşününün. Bunlardan birisi ameliyat olup diğeri olmazsa, ameliyatı olan kız kardeş hayatı boyunca ikizinden daha genç görünecektir.

Yüz gençleştirmede ne gibi sonuçlar beklenir?

Yüz gençleştirme ameliyatından sonra kişi daha genç, güzel, dinamik ve dinlenmiş bir görünüm kazanmalıdır. Sonuçların doğal olması ve 6-12 aylık iyileşme sürecini takiben kişinin ameliyat olduğunun ilk görüşte anlaşılmaması beklenir. Bu ameliyatlar genel bir kural olarak kişiyi kendi yaş grubundaki diğer bireylerin %80’inden daha genç bir görünüme kavuşturmayı hedefler. Ameliyat olmuş bir kişinin kendi yaşıtlarının ortalamasından daha iyi görünmesini bekleriz.

Yüz Germe hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yüz Germe Sonrası Ağrı ve Rahatsızlık Hissi

Yüz germe ameliyatı ağrılı bir işlemdir. Yüz germe ameliyatının ağrısız olduğunu iddi…

Devamını Oku
SMAS Nedir ve Yüz Estetiği Ameliyatlarında Neden Önemlidir?

Bu yazıda yüz gençleştirme ameliyatlarıyla ilgili internette bilgi arayan herkesin en…

Devamını Oku
Mini Yüz Germe Sıkça Sorulan Sorular

Mini yüz germe ameliyatı hastalarımızın çok sık sorduğu ve üzerinde ciddi kafa karışı…

Devamını Oku