Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Endoskopik Yüz Germe: Yeni Nesil Estetik Ameliyat Tekniği

Endoskopik yüz germe, minimal invaziv bir teknoloji olan "endoskopi" kullanılarak yüzün gençleştirildiği bir estetik ameliyattır.

Endoskopik Yüz Germe Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

Endoskopik yüz germe ameliyatında yer çekimine bağlı olarak sarkan dokular, küçük kesilerden girilerek gençlik ile daha uyumlu bir pozisyona yükseltilir. Plastik cerrahi uzmanı doktorlar tarafından genel anestezi altında yapılan bir cerrahi işlemdir.

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı iki ameliyatın toplamından oluşur. 

Endoskopik alın germe + Endoskopik orta yüz germe = Endoskopik yüz germe. 

Ameliyatın birinci bileşeni olan endoskopik alın germe alnı, kaşları ve şakak bölgesini yükseltir. Ameliyatın ikinci bileşeni olan endoskopik orta yüz germe ise yanağın üst ve iç kısmını yükseltir. 

Endoskopik Yüz Germe İle Hangi Bölgelerdeki Sarkmalar Düzeltilebilir?

1. Kaşlar: Endoskopik yüz germe, düşük kaşları yukarı kaldırmak için etkili bir yöntemdir. Kaşlarınız sarkmış veya düşükse, bu yöntemle kaşlarınız daha genç ve taze bir görünüm kazanabilir.

2. Alın: Alındaki sarkmalar, endoskopik yüz germe ile düzeltilebilir. Bu teknik, alındaki kırışıklıkları azaltarak daha pürüzsüz bir alın sağlar.

3. Göz kapakları: Göz kapaklarında meydana gelen sarkmalar, endoskopik yüz germe ile düzeltilebilir. Bu yöntemle üst ve alt göz kapaklarındaki sarkıklıklar giderilebilir vegözler daha genç ve enerjik bir görünüm kazanabilir.

4. Orta yüz: Endoskopik orta yüz germe, yanağın üst ve iç kısmındaki sarkmaları etki bir şekilde giderir. Orta yüz bölgesindeki iyileşme göz altı boşluğunu ve göz altı torbalarını kamufle ederek daha genç, ferah ve sağlıklı bir görünüm oluşturur.

Endoskopik Yüz Germe Kimler İçin Uygundur?

Bu ameliyat henüz yüz germe ameliyatları için yaşı nispeten genç olan ve yüzünde hafif bir gevşeme ve form bozukluğu bulunan, 30-45 yaş arasındaki bireyler için dizayn edilmiştir. Yüz yaşlanmasının yüzün üst bölgelerinde ve özellikle göz çevresinde daha belirgin olduğu kişiler endoskopik  yüz germe için daha uygun adaylardır.

Endoskopik Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Endoskopik yüz germe ameliyatında şakak bölgesinde saçlı deri içerisinde 2-3 cm’lik bir kesi yapılır, bir diğer kesi de alt göz kapağının dış kenarında veya kapağın iç yüzünde yapılır. Bu kesiler yoluyla, özel bir cerrahi kamera ve dokuyu kaldırmada kullanılan özel cerrahi aletler yardımıyla alın, şakak ve orta yüz bölgeleri hareketlendirilir. Takiben hareketlendirilen bu dokular şakak bölgesindeki çiğneme kasının sert ve güçlü dış zarına tespit edilir. 

Endoskopik yüz germe farklı yaklaşımlar ile gerçekleştirilebilir. Bunların en sık kullanılanı, yüzün yumuşak dokularının kemiğin üzerinden kaldırıldığı sub-periosteal yaklaşımdır. Ancak cilt altı, SMAS altı doku düzlemlerini kullanan endoskopik ameliyat yaklaşımları da mevcuttur. 

Endoskopik Yüz Germenin Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Endoskopik yüz germe ameliyatının diğer yüz gençleştirme ameliyatları ve estetik uygulamalar arasındaki yeri sıklıkla kafa karışıklığına yol açmaktadır. Endoskopik yüz germeyi meydana getiren alın germe ve orta yüz germe ameliyatları endoskopik teknoloji kullanılmadan da yapılabilir. Endoskopik kullanımı her zaman daha iyi bir sonuç elde dileceği anlamına gelmez. Örneğin orta yüz germe ameliyatının kirpik dibi kesisi ile yapılan formları yanağı direkt olarak yukarı kaldırdığından ve kemiğe direkt tespit imkanı sağladığından ötürü daha etkili ve daha kalıcıdır. Benzer biçimde orta yüz germe ameliyatı esnasında ağız içerisinden yapılan ve dışarıdan hiç görünmeyen 2-3 cm'lik bir kesi ile endoskopik ekipman ihtiyacı tamamen ortadan kaldırılabilir. 

Endoskopik yüz germe ameliyatının en büyük avantajı yüzde belirgin bir iz bırakmamasıdır. Kesiler küçük olduğu için ağrı daha azdır. 

Endoskopik Yüz Germe Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Bu işlem sonrasında iyileşme süreci, her hastada farklı seyreder. Sanılanın aksine endoskopik alın germe kişini 1 hafta içinde işe dönebileceği bir işlem değildir. Ameliyat sonrası süreçte özellikle ilk 48 saat orta düzeyde bir ağrı olur. Operasyon sonrasında yüzde hafif morluklar ve geçici hissizlik görülebilir. Şişlik, kulanılan tekniğe göre değişkenlik gösterir ve ameliyat tekniği yüzeyselden derine indikçe şişliğin süresi uzar. Bazı hastalarda ameliyat sonrası şişlikler 6-8 hafta kadar devam edebilir. Endoskopik ameliyatlar zaten teknolojik gereksinimden dolayı hastane koşullarında yapılır ve hastalar genellikle ameliyat sonrasındaki geceyi hastanede geçirirler. Ameliyat küçük kesilerden yapıldığı için bakımı kolay ve pansuman gereksinimi düşük bir estetik uygulamadır.

Endoskopik Yüz Germe İşlemi Acı Verir mi?

Evet ameliyat sonrasında başarısı ve yüz ağrısı görmeyi bekliyoruz. Bu ağrılar genellikle orta seviyededir ve ağrı kesici tedavi ile hafifleyerek 48 saat içinde kaybolurlar. 

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her işlemde olduğu gibi endoskopik yüz germe ameliyatında da kanama, enfeksiyon, sinir ve kas hasarı gibi yüz cerrahisine ait komplikasyonlar görülebilir. Ameliyatın daha küçük kesilerden yapılıyor olması bazı açılardan dezavantajlıdır. Örneğin SMAS altı direksiyonlarda sinir anatomisine gerektiği düzeyde hakim olunamayabilir. Cerrahi esnasında ortaya çıkan kanamalar açık ameliyatlardaki kadar kolaylıkla durdurulamayabilir. Endoskopik ameliyatlarda dokuları tespit etmek için seçenekler sınırlıdır. Daha zayıf tespit seçeneklerinin kullanılması ameliyat sonrasında dokuların beklenilenden daha erken sarkmasına ve ameliyat sonucunun daha erken kaybedilmesine yol açabilir. 

Endoskopik Yüz Germe İle Hangi Bölgelerdeki Sarkmalar Düzeltilebilir?

Endoskopik yüz germe ameliyatının yüzün üst bölgelerine etkili bir işlem olduğundan bahsetmiştim. Bu nokta aday hastalar açısından çok önemlidir. Endoskopik yüz germe alt yüze, çene hattına, ağız çevresine ve boyuna neredeyse hiç etki etmez. Yüzeysel teknikler derideki kırışıklıklara etki edebilir ancak derin tekniklerin yüzeydeki kırışıklıklara etkisi yok denecek kadar azdır. 

Endoskopik Yüz Germe Sonrası Yüzdeki Yaşlanma Belirtileri Tekrar Ortaya Çıkar mı?

Hiçbir yüz gençleştirme ameliyatı yüzün yaşlanmasını durdurmaz. Ameliyatın etkisi geçici değil kalıcıdır ancak yüzün yaşlanması da ömür boyu devam eden bir süreçtir. Endoskopik yüz germe ameliyatı kişiyi kendi yaş grubundaki bireylerin arasında görsel açıdan ön plana çıkartır ve ilerleyen yıllarda da hasta yaşıtlarından daha iyi görünmeye devam eder. 

Endoskopik yüz germe ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi almak veya bu ameliyat için uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle kalın

Güzel kalın

O.B.

Endoskopik Yüz Germe hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yüz Germe Fiyatları Hakkında Bir Rehber

Güzelleşmek ve genç bir görünümü idame ettirebilmek herkesin isteğidir. Elde etmek is…

Devamını Oku
Yüz Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Ve Sosyal Hayata Dönüş Rehberi

Yüz gençleştirme ameliyatları günümüzde bir emeklilik projesi olmaktan çıktı. Yüz ger…

Devamını Oku
Orta Yüz Germe Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Orta yüz gözün altında, burnun yan tarafında kalan dikdörtgen biçimli alandır. Orta y…

Devamını Oku