Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Estetik Yüz Germe Ameliyat Süresini Etkileyen Faktörler

Yüz germe ameliyatının süresi kullanılan cerrahi tekniğe, cerrahın tecrübesine ve özenine, hastanın yüz anatomisine, hastanenin donanımına, anestezi tipine ve ameliyathane personelinin verimliliğine göre 1-6 saat arasında değişebilir.  

Peki bu kadar geniş bir zaman aralığına yol açan faktörler nelerdir? 

Neden bir yüz germe ameliyatı 1 saatte biterken diğeri 6 saat sürer? 

Bu yazıda yüz germe ameliyat süresine etki eden faktörleri gözden geçireceğiz. 

Yüz Germe Ameliyat Tekniği Seçimi 

Ameliyat süresine en çok etki eden faktör ameliyatın hangi teknik ile uygulanacağıdır. Ameliyat tekniğinin yüzün yüzey alanındaki kapsamı arttıkça ameliyat süresi uzar. Kulak önünden azıcık deri çıkartılıp dikilen mini veya mikro lift ameliyatları 1 saate bitebilir. 

Ameliyat boyuna doğru indikçe, ağıza yaklaştıkça, göz altına ilerledikçe, şakağa doğru çıktıkça süre uzar. Yüzün derin düzlemlerinde yapılan ameliyatlar sinir ve kasları korumak için daha yavaş ve daha dikkatli bir tempoda gerçekleştirilirler.  

Yumuşak doku tespiti için seçilen teknik ameliyat süresini etkiler. Ameliyatın kalıcılığını sadece deri üzerindeki gerilime dayandıran ameliyat tekniklerinde derin doku tespiti için zaman harcanmaz. SMAS plikasyonu, SMAS flebi tespiti, derin temporal fasya tespiti, periost tespiti, kemik tespiti, tutucu ligament rekonstrüksyonlarının her biri ekstra zaman gerektirir.   

Yüz Germe Ameliyatına Eşlik Eden Diğer İşlemler

Yüz germe ameliyatı sıklıkla diğer işlemlerle kombine edilir. Yüz germe ameliyatının yanına eklenen her ek işlem ameliyat süresini uzatır. Boyun germe ameliyatı, alın germe ameliyatı, üst göz kapağı ameliyatı, alt göz kapağı ameliyatı, lip-lift, yağ enjeksiyonu, kimyasal soyma bu işlemlerden bazılarıdır.

Cerrahın Özeni Ve Tecrübesi

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır misali her cerrahın da bir çalışma tarzı vardır. Cerrahın özeni arttıkça ameliyat süresi uzar. Cerrahın profesyonel tecrübesi arttıkça ameliyat süresi kısalır. Örneğin; cilt dikişi continous teknik ile yüzün bir yarısında 5 dakikada tamamlanabilir. Bizim tercih ettiğimiz 3 katmanlı dikiş tekniğinde ise yüzün bir yarısını kapatmak 45 dakika sürüyor. 

Hastaya Ait Faktörler

Bazı yüzler diğerlerinden daha zordur. Kilo fazlası, kanama eğilimi, daha önce geçirilmiş cerrahi ve medikal estetik işlemler, bazı hastalıklar, ameliyatı zorlaştırır ve ameliyat süresini uzatabilir. Hastanın yaşlanma seviyesi ilerledikçe iyi bir sonuç almak için plana dahil etmeniz gereken işlemlerin sayısı da artacağından dolayı genel olarak daha uzun ameliyatlar söz konusu olacaktır.

Destek Faktörler 

Anestezi tipi, ameliyat öncesi hazırlık ve ameliyat sonraki derlenme protokollerinin kapsamları ve hastanenin donanımı ameliyat sürecini yakından etkiler. İşinin ehli bir anestezi hekimi, işinin ehli bir ameliyat hemşiresi size ameliyatta belirgin olarak zaman kazandıracaktır. Cerrahi bir ekip işidir ve hastane ekibinin verimliliği ameliyat süresini etkiler.

Biz genel olarak daha kapsamlı, daha bütünsel ameliyatlar uyguluyoruz ve sıklıkla tedavi planına yüz germeyi tamamlayacak diğer işlemleri dahil ediyoruz. Uzmanlık alanım olan derin plan ameliyatlar klasik yüzeysel ameliyatlardan daha fazla zaman alıyor. Doku tespitimiz oldukça kapsamlı. Kalıcılığı belirleyen bir faktör olduğu için bu aşamada zaman harcıyoruz. Bu ameliyattan sonra kalan izleri optimize edebilmek için cilt onarımında 3 katmanlı ve tek başına 1-1.5 saat süren bir cilt onarım tekniği kullanıyoruz. 

Benim ameliyatlarımın en basit formu 3-4 saat arasında sürüyor. Kombine ameliyatlarda bu süre 8-10 saate kadar uzayabiliyor ve komplikasyonları azaltmak için cerrahi planı 2-3 operasyon seansına bölmemiz gerekebiliyor. Aday hastalarımın bazıları bu süreyi uzun bulabiliyor ve korkuyorlar. Yüz estetiği ameliyatları genel olarak vücutta yoğun bir travma yaratmazlar. Yapılan cerrahi işlem incelikli olduğu için süre uzundur. Sanılanın aksine ameliyat süresi uzadıkça otomatik olarak, daha fazla şişlik, morluk veya ağrı oluşmaz. Ameliyat süresi ile iyileşme süresi arasında direkt bir bağlantı olmasa aynı kapsama sahip iki ameliyat arasında daha kısa süren ameliyatın daha çabuk iyileşeceğini söyleyebiliriz.

Ben prensip olarak bu ameliyatlarda süre baskısı altında çalışmayı sevmiyorum. Yüz gençleştirme hastaları günün projesi, o günün tek vakası olarak alınıyorlar. Ne kadar zaman gerekiyorsa o kadarını harcıyoruz. Önünde beni yoran bir vaka arkasında beni bekleyen bir vaka olmasını istemiyorum. Zaman benim için de oldukça değerli ve inanın ki bu ameliyatların süresini %30-40 oranında kısaltacak hızda çalışabilirim. Kişisel tercihimi her hastaya maksimum özeni sunmaktan ve sosyal hayatıma, aileme birkaç saat geç dönmekten yana kullanıyorum.  

Prosedür sürelerini gözden geçirirken ne kadar kısa sürerse o kadar sağlıklıdır gibi yanlış bir fikre kapılmayın. Yüz estetiğinde her detay önemlidir. Her detay zaman alır.

Yüz germe ameliyatı hakkında daha fazla bilgiye bu web sitesindeki diğer makalelere göz atarak ulaşabilirsiniz. Kendi yüzünüz hakkında bilgi almak ve size özel bir yüz gençleştirme planlaması yapmak için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz. 

Sevgiyle kalın,

Güzel kalın.

 O.B.

Yüz Germe Ameliyatı hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Orta Yüz Germe Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Orta yüz gözün altında, burnun yan tarafında kalan dikdörtgen biçimli alandır. Orta y…

Devamını Oku
Boyun Estetiği Hakkında Temel Bilgiler

Boyun estetiği, boyun bölgesinde genellikle yaşlanma sürecinde ortaya çıkan kozmetik …

Devamını Oku
Gıdı Estetiği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Gıdı; çenenin altında, boyun üst kesiminde, orta hatta kalan dolgunluktur. …

Devamını Oku