Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Burun Estetiği Ameliyatı İçin En Uygun Mevsim Hangisi?

Her mevsimin kendine has bir güzelliği var.

Peki burun ameliyatı için en uygun mevsim hangisi?

Sıcak mı iyi yoksa soğuk mu?

Aslına bakarsanız burun estetiği ameliyatı için “ideal mevsim” diye bir şeyden bahsetmek pek mümkün değil. Tıp literatüründe ortam sıcaklığının burun estetiği ameliyatı sonrasında iyileşmeyi, ödemi, morluğu ve komplikasyonları etkilediğine yönelik herhangi bir veri yok.

Burun Estetiği Yaz Aylarında Yapılabilir mi?

Halk arasında burun estetiği ameliyatının yazın yapılmasının sakıncalı olduğu yönünde yanlış bir kanı var. Sıcak havada burun estetiği ameliyatı sakıncalı olsaydı; Miami, Dubai, Rio de Janerio gibi 12 ay yaz olan şehirlerde yaşayan insanların ameliyat olmak için Kanada’ya uçuyor olması gerekliydi.

Burun Estetiği Kış Aylarında mı Yapılmalı?

Şişlik ve morluklara soğuk uygulanması tıbbın en eski geleneklerinden birisidir. Ancak toplumsal gelenekler gibi bazen tıbbi gelenekler de gerçeklerle bağdaşmaz. Sadece mevsimin değil ameliyat sonrası yüze sıcak veya soğuk uygulamasının da anlamlı bir etkisi olmadığını biliyoruz. Yüz soğuk tutulduğunda veya havanın soğuk olduğu zamanlarda burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme daha hızlı veya daha zahmetsiz olmuyor.

Burun Estetiği İçin İdeal Zaman Nedir?

En ideal zaman kişinin sağlık, psikoloji, iş, aile ve sosyal açılardan en optimumda olduğu zamandır. Belki de bu sebeptendir ki burun estetiği ameliyatları açısından yılın en yoğun iki dönemi yarıyıl tatili ve yaz tatilinin ilk 2-3 haftadır.

Yine de karar sürecinde mevsimsel koşullar sıfır etkilidir diyemeyiz. Mesela ilkbaharda mevsimsel alerjiler nüksedebilir, sonbaharda viral üst solunum yolu enfeksiyonları sık görülür. Yazın veya kışın yüksek aksiyon seviyeli tatillere gitmeden 1-2 hafta önce ameliyat olmak çok iyi bir fikir değildir. Burada önemli olan bireyin kendi bünyesini ve sosyal programını gözeterek kendisi açısından “en konforlu” olabileceği zamanı seçmesidir.

Yaz aylarında ameliyatı takiben 10-14 gün içerisinde denize girilebilir. Ancak burnu en az 6 hafta darbelerden ve zorlu fiziksel egzersizlerden korumak faydalı olacaktır. Dalmayı sevenler maalesef o sıkı ve ağır deniz gözlüklerini 3 aydan önce takamazlar.

Burun estetiği ameliyatında mevsimlerin iyileşme sürecine etkisi çok kısıtlı.

Ameliyat olma kararını alırken en son düşüneceğiniz şeylerden birisi hava durumu olsun.

Sevgiyle Kalın,

Güzel Kalın

OB

Burun Estetiği hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Burun Estetiğinde Tamponlar Hakkında Merak Edilenler

Tampon kullanımı burun estetiği ameliyatı aday hastalarını en çok korkutan konuların …

Devamını Oku
Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Kıkırdak Erimesi

Burnumuza şeklini içindeki kıkırdaklar ve kemikler verir. Rinoplasti ameliyatında bur…

Devamını Oku
Burun Estetiğinde Bilgisayar Planlaması ve Simülasyon Teknikleri

-Hocam yeni burnumuzu ameliyattan önce görebilecek miyiz? Maalesef hayır.…

Devamını Oku