Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Burun estetiği aday hastalarının aklını en çok karıştıran konulardan birisi işte bu. Açık rinoplasti yapan doktorlar kalmaz diyor, kapalı rinoplasti yapanlar kalır diyor. Siz de bu ortamda kime inanacağınızı şaşıranlardansanız bu yazı sizin için yazıldı.

Öncelikle iz nedir, onu güzel tanımlamak lazım. Estetik cerrahide iz, yapılan bir ameliyatın dışarıdan bakan bir göz tarafından anlaşılmasını sağlayan tüm fiziksel belirtilerin ortak adıdır. Ameliyat izi derken kişinin ameliyat olduğuna dair emarelerin tamamını kastediyoruz.

Burun estetiğinde iz derken çoğu zaman kastedilen şey cilt veya mukoza kesilerine bağlı kesi izleridir.

Burun Ameliyatı Sonrası İzler

  1. İki burun deliğini birbirinden ayıran doku köprüsünün (kolumella) tam ortasından geçen, 4-6 mm uzunluğundaki kesi izi.

Bu iz açık rinoplastide burun yumuşak dokuları iskeletten ayrılırken kullanılan giriş izidir. Karşıdan bakıldığında burnun bu bölgesini görmüyoruz bu nedenle gündelik iletişimde buradaki bir iz görsel dikkat alanımızın dışında. Bu bölgenin yara iyileşmesi oldukça iyi olduğundan dolayı eğer özenli bir biçimde dikilirse buradaki izin kalınlığı 0,5 mm’nin altında kalacaktır. Ben ikincil ameliyatlar esnasında gözümde büyüteçli ameliyat gözlükleri ile parlak ameliyat ışıklarının altında bakarken bile bu izleri görmekte zorlanıyorum. Öte yandan dikiş esnasında yara dudakları arasında seviye farkı kalırsa, kaba teknik ile buradaki çok zarif doku hasarlanırsa iz belirgin olabilir ve ikinci bir seansta yenilenmesi gerekebilir.

  1. Kolumellanın her iki yanında burun derisi ile burun mukozasının birleştiği yerdeki kesi izi.

Bu iz yukarıdaki ilk izin yanlardan burun içerisine doğru kıvrıldığı yere karşılık geliyor. Açık teknikte bu iz kolumella’nın üst yarısında sınırlıyken, kapalı teknikte kıkırdaklar doğurtulup dışarıda şekillendirildiğinde iz çoğu zaman kolumella’yı boydan boya geçmek zorunda kalıyor. Eğer gerekli özen gösterilmezse kapalı rinoplasti yapılmış hastalarda bu iz dışarıdan bakıldığında görülebiliyor.

  1. Burun kanatlarının küçültüldüğü vakalarda kanatlar ile yanağın birleştiği olukta kalan kesi izi.

Burun delikleri veya kanatlar büyük ise ve ameliyat esnasında bu yapıların küçültülmesi gerekiyorsa bunu deride bir iz bırakmadan yapabilmek imkânsız. Burun ameliyatı sonrasında deride kalan izlerin işte en belirgin olanı bu izdir. Açık teknikte de kapalı teknikte de eğer kanatlar küçültülecekse bu iz her halükârda kalacaktır.

  1. “Osteotom” dediğimiz metal kemik delicilerin ciltte bıraktığı kesi izleri.

Burun ameliyatında kemikler şekillendirilirken kullanılan tekniklerden birisi direkt cilt üzerinden kemikleri çok ince bir metal keski ile biçimlendirmektir. Perkütan osteotomi olarak adlandırılan bu teknikte deri üzerinde kullanılan aletin kalınlığı kadar (1-2mm) kesi izleri kalabilir. Bu teknik hem açık hem de kapalı rinoplasti yapan hekimlerin bir bölümü tarafından tercih edildiğinden her iki teknikte de bu izler ameliyat sonrası oluşabilir. Öte yandan bu izler de 3-6 aylık iyileşme sürecinden sonra görünmez olacaktır.

Açık rinoplasti ameliyatında kullanılan tekniklere bağlı olarak bu 4 çeşit izin hepsi görülebilir. Öte yandan bu izler uygun teknik kullanıldığında o kadar kibar iyileşirler ki dışarıdan bakan bir göz çok yaklaşıp çok aydınlık bir ortamda incelemediği sürece bu izleri göremez.

Çoğu kişinin hiç bilmediği konu ise ikinci, üçüncü ve dördüncü izlerin kullanılan tekniklere bağlı olarak kapalı rinoplasti ameliyatında da görülebildiğidir.

Dolayısıyla “açık rinoplasti iz bırakır ama kapalı rinoplasti iz bırakmaz” cümlesi tamamıyla doğru değildir.

Kesi İzi mi? Deformite mi?

Burun estetiği ameliyatı sonrası sizi hiç tanımayan ve yan masada oturan bir kişi burnunuzun ameliyatlı olduğunu anlayabiliyorsa bunu bazı izleri takip ederek yapıyor demektir. Ameliyat sonrası burnun ameliyatlı olduğu konusunda gözlemciye ipucu veren sorunları listelesek yukarıda sıraladığımız kesi izleri bu listenin sonlarında yer alacaktır.

Ameliyatlı burun görünümünü oluşturan temel sorunlar burundaki yapısal bozukluklardır (deformite). Kapalı burun estetiği (Rinoplasti), burundaki iskelet ve kıkırdak yapı “görülmeden” yapıldığı için ameliyat sonrası yapısal bozukluklara daha yatkın bir ameliyattır. Bu nedenle gündelik hayatta görülmesi neredeyse mümkün olmayan bir izden kaçınmak için yan masadan görünebilecek yapısal bozuklukları göze almak hem hekim hem de hastaların büyük çoğunluğu için mantıksız oluyor. Bu sorunlardan dolayı modern kapalı rinoplasti cerrahları açık teknikte kullanılan bazı cerrahi manevraları kapalı teknik ile yapmanın yollarını aramış ve ortaya hibrid (yarı-açık) ameliyat teknikleri çıkmıştır. Bunlar bile her hastada değil, sadece sınırlı bir hasta grubunda etkin bir biçimde uygulanabilmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrası İz Ne Zaman Geçer?

Burun ameliyatı sonrası izlerin kaybolması zaman alır. Klasik olarak ilk 2-3 hafta izler kırmızı görünecek ve dikkat çekecektir. Üçüncü ayda izler çok hafifler ve kırmızılık azalır. 6-12 ay arasında izler soluklaşır, silikleşir ve görünmez hale gelir.

Burun Ameliyatı Sonrası İz İçin Krem Tedavisi İşe Yarar mı?

Burun ameliyatı sonrasında görünür bir iz kaldıysa çoğu zaman bu ameliyatı tekniği ile ilişkili bir konudur. Ameliyat sonrasında gelişen yara enfeksiyonları izlerin kötü iyileşmesine sebep olabilir. Bu durumlarda burun ameliyatından sonra kötü iz kalmasını engellemek için erken antibiyotik tedavisi başlamak faydalı olacaktır. Antibiyotikli kremleri bu durumlarda öneriyoruz. Bunların haricinde piyasadaki bazı yara iyileştirici olduğu iddia edilen kremlerin yara izi kalitesine pek bir faydasını görmedim.

Burun Ameliyatı Sonrası Yara İzi Düzeltilebilir mi?

Burun estetiği ameliyatından sonra kalan kötü izler maalesef tamamen düzeltilemeyebilir. Çoğu zaman minör bir revizyon ile iyileştirilebilirler. Burun izlerinin tedavisindeki temel sorun çevrede izi yenilecek kadar bol derinin çoğu zaman olmamasıdır. Burun alt birimleri açısından 1-2mm mesafe bazen yerine konamayacak kadar büyük bir doku boyutunu temsil edebilir.

Günümüzde burun estetiği konusunda tecrübe sahibi cerrahların büyük bölümü hem açık hem de kapalı tekniği güvenle uygulayabilmektedir. Açık tekniği sadece izlerinden dolayı tercih etmeyen hastaların tekniğin diğer avantajlarını de göz önünde bulundurmasında büyük fayda var. Burun estetiği sonrası oluşan izler ve bu izlerin tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle kalın,

Güzel kalın.

O.B.

Burun Estetiği Ameliyatı hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Burun Estetiği Ameliyatı İçin En Uygun Mevsim Hangisi?

Her mevsimin kendine has bir güzelliği var. Peki burun ameliyatı için en uygun mevsim…

Devamını Oku
Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı

Burun ameliyatı olmayı düşünen herkesin “revizyon” konusunda bilgi sahibi olması şart…

Devamını Oku
Burun Estetiğinde Alın ve Çene Konturunun Tamamlayıcı Önemi

Burun estetiği aday hastalarının büyük bir bölümü yüzlerinin yandan görünümünü beğenm…

Devamını Oku