Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Yüz Germe Ameliyatı Vücut Ağırlığından Nasıl Etkileniyor?

Sağlıklı kafa sağlıklı vücutta bulunur derler. Güzel yüzler de genellikle güzel vücutlarda bulunuyor. Konuya hızlı girdik. Çocukluk ve erken gençlik dönemlerinde yukarıdaki genellemenin pek çok istisnası mevcuttur. Ancak yaşlanma sürecinde istisnaların sayısı bile giderek azalır. Çocuklar ve genç kızlar için, yüzü pek güzel, “ay” gibi tabiri sıkça kullanılır. Orta yaş üzerinde böyle bir övgüyü nadiren duyarsınız.

Yüz Germe Ameliyatı Vücut Ağırlığından Nasıl Etkileniyor?

-Ama hocam “bir dirhem et bin kusur örter” derler…

-Doğrudur, gerçekten de yüzdeki yağ doku fazlası yumuşak doku sarkmasını ve yüzeysel kırışıkları kamufle edebilir. Ancak bu kamuflaj etkisi 40 yaş üzerinde şişman bir yüzün nadiren güzel kabul edildiği gerçeğini değiştirmez.  

Orta yaş güzeli kavramına önceki yazılarımda da değinmiştim. Orta yaş (35-55) güzellerinin ortak özellikleri yüzlerinin zayıf, zarif, açılı, ifadeli olmasıdır.

Bu girişten sonra gelin vücut ağırlığının ve vücut yağ kitlesinin yaşlanma sürecini ve yüz gençleştirme ameliyat tekniklerini nasıl etkilediğini gözden geçirelim.

Öncelikle vücut ağırlığındaki dalgalanmalar erken yaşlanma açısından en önemli risk faktörlerinden birisidir.  Bir hasta yüz sarkması yönünden takvim yaşından 10 yıl daha ileride görünüyorsa, muayenede ilk sorguladığımız şey aşırı kilo alıp verme öyküsü olup olmadığıdır.

Kilo aldığınızda yüzün derisi, SMAS katmanı, platysma ve orbikülaris okuli kasları genişler, yüz yumuşak dokularını yerinde tutan bağlar esner. Kiloyu verince bu dokular tamamen toparlamazlar ve bir miktar sarkarlar.

Deri ve yumuşak doku esnekliğinin çok üst düzeyde olduğu 10’lu, 20’li yaşlarda yüz belki bir ölçüde toparlayabilir. Ancak 30 yaş sonrasında sarkma kaçınılmazdır.

Ne kadarlık Bir Kilo Değişimi Yüzü Erken Sarkıtır?

Elbette kişiye göre değişir ancak ortalama boydaki bir birey için 20 kilogram alıp vermek yüzü kalıcı olarak değiştirir diyebiliriz. Maalesef gebelik sürecinde bir sefere mahsus olarak bile 30 kilo üzerinde kilo alımı yüzü kalıcı olarak etkileyecektir. 

Üstelik kilo alıp verme döngüsü ne kadar sık tekrarlanırsa yüz sarkması da o kadar belirgin olacaktır. Hayatında 4 kez gebe kalıp her seferinde 20-25 kilo alıp-vermiş bir kadının yüzü, hayatında bir kez 20 kilo alıp vermiş bir kadınınkinden daha fazla sarkacaktır.

Yüz germe ameliyatında “ideal” bir sonuç alabilmek için kişinin vücut ağırlığının ideal aralıkta olması gerekir. Vücut ağırlığının ideal aralığı, vücut kitle indeksi hesaplanarak tayin edilir.  Vücut kitle indeksini bulmak için vücut ağırlığını boy uzunluğunun karesine böleriz.   Google’a yazıp, otomatik hesaplama araçlarına erişebilirsiniz.

  • Vücut kitle indeksiniz 20-24 arasında ise yüz germe ameliyatı için vücut ağırlığı açısından iyi bir adaysınız diyebiliriz.
  • Vücut kitle indeksiniz 25-30 arasında ise; idealin altında, “suboptimal” bir sonuca razı olmalısınız.
  • Vücut kitle indeksiniz 30’un üzerindeyse; yüz germe ameliyatından iyi bir sonuç alamazsınız.
  • Vücut kitle indeksiniz 35’in üzerindeyse; zaten tıbbi açıdan zorunluluğu olmayan bir ameliyatı olmamalısınız.

Kilo fazlası net olarak yüz germe ameliyat sonucunu olumsuz etkiler.

  • Kilolu yüzlerde yeterince deri çıkartılamaz, deri gerilimi yüksek ve iz kalitesi düşük olacaktır.  
  • Yüzün yağ dokularını ameliyat ile azaltmaya çalışmak mutlaka geride bir miktar düzensizlik bırakacaktır.
  • Ağır yüzler ameliyatla getirildikleri yeni pozisyonu daha erken kaybederler.
  • Sonucun kalıcılığı azalır.
  • Bazı durumlarda yüz, aylar içerisinde ameliyat öncesi formuna geri dönebilir.

Yüz germe ameliyatı öncesinde hastalarımızı kilo almanın veya kilo vermenin ameliyat sonucunu bozabileceği konusunda bilgilendiriyoruz. Yüz germe sonrası 20 kilo alıp verirseniz ameliyata harcadığınız zaman, emek ve para boşa gidecektir. Kilo değişimlerine dayanıklı bir yüz germe ameliyatı maalesef henüz icat edilmedi. Obezite, sadece vücut estetiğini değil, yüz estetiğini de olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur. Bu sebeple yeme ve egzersiz alışkanlıklarınızı ameliyat öncesinde gözden geçirmelisiniz.

Yüz germe ameliyatı için başvuran ancak ideal kilosunun üzerinde olan hastaları ameliyattan önce ideal kilolarına inmeleri ve ameliyat sonrasında bu ideal kiloyu korumaları gerektiği yönünde mutlaka bilgilendiriyoruz.

-Hocam 10 kilo verdim, 10 kiloyu da ameliyattan sonra versem yüzüm bozulur mu?

- Evet, maalesef bozulur.

Yüz germe ameliyatını ideal şartlarda bir kez olmanızı ve maksimum sonucu elde etmenizi arzularız. 

Yüz gençleştirme sürecinde vücut yağ fazlasının ve yeme alışkanlıklarının etkileri hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle Kalın,

Güzel Kalın.

OB

Yüz Germe Ameliyatı hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yüzde Gevşeme, Sarkma ve Fonksiyonel Esneklik

Yaşlanma sürecinde yüz derisi ve deri altı dokularda meydana gelen gevşekliği yüz ger…

Devamını Oku
SMAS Nedir ve Yüz Estetiği Ameliyatlarında Neden Önemlidir?

Bu yazıda yüz gençleştirme ameliyatlarıyla ilgili internette bilgi arayan herkesin en…

Devamını Oku
Boyun Estetiği Hakkında Temel Bilgiler

Boyun estetiği, boyun bölgesinde genellikle yaşlanma sürecinde ortaya çıkan kozmetik …

Devamını Oku