Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Yüz Germe Fiyatları Hakkında Bir Rehber

Güzelleşmek ve genç bir görünümü idame ettirebilmek herkesin isteğidir. Elde etmek istediğimiz her şeyde olduğu gibi bu amaca ulaşmanın da bir maliyeti var. Aday hastaların en çok merak ettiği konulardan birisi yüz germe ameliyat fiyatlarının ne aralıkta olduğudur. Fiyatlar geniş bir aralıkta yer alıyor, pek çok farklı seçenek var. Yabancı olduğunuz bir hizmet sektöründe hangi hizmetin hangi değerde olduğunu değerlendirebilmeniz oldukça zor. 

Bu yazı size yüz gerdirme ameliyat fiyatları hakkında genel bilgi verecek bir rehber olması amacıyla yazıldı. Faydalı olması dileğiyle. 

Yüz Germe Fiyatları Neye Bağlı Olarak Değişir?

  1. Yüz germe fiyatları, yüz germe ameliyatın tekniğine göre değişir. Mini yüz germe ameliyatları ve standart yüzeysel ameliyatlar daha ucuzdur. Boyun bölgesini, göz kapağını, yağ enjeksiyonunu, alın estetiğini içeren daha kapsamlı yüz germe teknikleri daha pahalıdır. Teknolojik altyapı gerektiren endoskopik yüz germe ameliyatı, mikro cerrahi hassasiyet gerektiren derin plan yüz germe ameliyatları daha pahalıdır. Ameliyatın süresi arttıkça ameliyatın fiyatı artar.
  2. Yüz germe fiyatları, ameliyatın yapıldığı sağlık kuruluşuna göre değişir. Devlet hastanelerinde en ucuz fiyatları bulabilirsiniz. Üniversite hastanelerinde fiyatlar biraz daha yükselir. Muayenehaneler, özel tıp merkezleri, özel hastanelerde ise fiyatlar hastanenin kalite standartları arttıkça artar. 
  3. Doktorun kariyeri ve tecrübesine göre yüz germe ameliyatı fiyatları değişir. Plastik cerrahi eğitimine devam etmekte olan bir asistan hekim veya plastik cerrahi uzmanlığını yeni almış bir hekim size daha uygun fiyatlar ile hizmet verebilir. Hekimin tecrübesi, yüz germe vaka sayısı, ünvanı, yüz gençleştirme alanındaki uluslararası tanınırlığı, yüz estetiği bilimsel literatüre katkıları ve geliştirdiği yüz germe yöntemleri arttıkça ameliyat ücretleri artacaktır.
  4. Hastaya ait faktörler ameliyat fiyatlarını etkiler. Daha zor vakalar, daha komplike vakalar, daha önceden ameliyat geçirmiş revizyon ameliyatları, karakter ve kişilik açısından daha zor bireyler, meslek açısından göz önünde olan ve cerrahın itibarı açısından risk teşkil eden hastalar daha yüksek bir aralıkta fiyatlandırılabilirler. Hastanın yüz yaşlanması derecesi de yüz gençleştirme planının kapsamını ve fiyatını arttırabilir. Sarkma, gevşeklikler ve kırışıklıkların ileri düzeyde olduğu ameliyatlar daha kapsamlı ve pahalı olabilir. 
  5. Anestezi tipi ameliyat fiyatını etkiler. Lokal anestezi altında muayenehane veya poliklinik şartlarında yapılan işlemler daha ucuz olabilir. Klasik genel anestezi veya derin sedasyon anestezisi biraz daha pahalı olacaktır. 

Yüz Germe Fiyatları Neleri Kapsar? Anestezi Ve Hastane Masrafları Dahil midir?

Yüz germe fiyatları hem kamu hastanelerinde hem de özel sektörde genelde paket olarak verilirler. Verilen fiyata anestezi, hastane, yüz germe ameliyatı öncesi tetkikler, yüz germe ameliyatı sonrası kontrol muayeneleri genellikle dahildir. Ameliyattan önce bu konuları doktorunuz ile görüşerek netleştirmeniz önemlidir. Her ameliyat paketinin belirli bir içeriği vardır. Otellerdeki ultra her şey dahil gibi düşünmeyin. Mesela ameliyatın paket fiyatında 1 gece hastane yatışı var ise ikinci geceyi sizin ödemeniz gerekebilir. Paketler çoğu zaman rutin ameliyat öncesi tetkik ve konsültasyonları içerir. Rutinin dışında hazırlık tetkikleri ve konsültasyonlar ek olarak ücretlendirilebilir. Mesela kalp hastası bir aday yüz germe ameliyatına hazırlanacağı zaman; gerekli olan kardiyoloji konsültasyonu, ekokardiyografi, anjiyografi gibi ek tetkikler hiçbir ameliyat paketine dahil değildir. Benzer biçimde ameliyat sonrası rutin bakım ve ilaçlar paketlere dahil edilir. Ameliyat sonrasında ameliyat ile direkt ilişkili olmayan komplikasyonlar size ek maliyetler getirebilir. Örneğin yüz germe ameliyatı oldunuz ve sonrasındaki gece hemoroit kanamanız oldu. Bu durumda yapılan ek tedavi ayrıca ücretlendirilecektir. 

Yüz Germe Operasyonunda Kullanılan Malzemelerin Kalitesi Nasıl Belirlenir?

Her mal ve hizmetin kalitesi arttıkça fiyatı da artar. Yüz germe ameliyatında bir sürü malzeme ve ilaç kullanılacaktır. Bunların de kendi içinde birer kalitesi vardır. Örneğin orijinal ilaçlar muadil ilaçlardan daha pahalıdır. Bir dikiş materyalini dünyada ilk kez bulan ve geliştiren firmanın dikişleri alternatif yerli üreticilere kıyasla daha yüksek olacaktır. Cerrahi aletlerin ve endoskopik sistemlerin kalitesi hastanenin yatırım imkanlarına göre değişir. 

Maalesef kamu sağlık sistemi her bireye mümkün olan en iyi malzemeyi temin edecek şekilde çalışmaz. Kamu yararı ve fiyat fayda dengesi gözetilir. Aynı işi gören malzemelerin en ucuzu ihale yoluyla temin edilir. Çoğu zaman da o malzemeler aynı işi görür ve kamu kaynakları israf edilmemiş olur. Özel hastaneler malzeme kalitesi konusunda daha seçici davranabilirler ancak bu seçim fiyatlara yansıyacaktır. Malzeme kalitesinin yüz germe ameliyatının estetik sonucuna ve hasta güvenliğine etkisi çok minimaldir. Ben özel çalışıyorum diye kamu kurumlarına haksızlık edemem. Kamu özel arasındaki temel fark hasta konforudur. Konfor farkı bir kamu misafirhanesi ile 5 yıldızlı bir otel arasındaki kadar belirgin olabilir. 

Yüz Germe Fiyatları Konusunda İndirim veya Paket Seçenekleri Var mıdır?

Yüz germe ameliyatlarında çeşitli paket seçeneklerinden bahsetmiştik. Paketlerin içeriğini önceden öğrenmelisiniz. Kamu hastanelerindeki paketler daha kapsayıcıdır ancak hastanın isteğine göre değişmezler. Özel sağlık kuruluşlarındaki paketler kişiye özel olarak biçimlendirilebilir. Mesela 1 gece değil de 3 gece yatışlı paket oluşturabilirsiniz. Ameliyat sonrası komplikasyonları ve olası revizyonları da kapsayan sigortalı paketler oluşturulabilir. 

Özel sektörde fiyatlar pazarlığa açıktır. İndirim söz konusu olabilir. Doktorlar kendi meslektaşlarına genellikle indirim yaparlar. Bu da yüz germe fiyatlarında indirime bir yer olduğunu gösterir. Ben bir hekim olarak karşımdaki hastaya sempati duyduysam, o kişinin benim komşum, dostum olabilecek bir kişi olduğunu hissedersem, hastam olmasını da isterim. Bu durumda indirim yapabilirim. Daha önceden ameliyat ettiğim ve artık dostum gibi olan hastalarım başka işlemler için geldiğinde onlara genellikle indirim uygularım. 

İndirim istemek veya fiyat pazarlığı ayıp değildir. Hekim çok yoğun olduğu bir dönemde fiyatta indirim yapmak istemeyebilir ancak ameliyatların biraz daha azaldığı aylarda daha uygun fiyatlar sunabilir. Aynı otel fiyatlarının yaz tatillerinde ve bayramlarda artıp diğer zamanlarda azalması gibi. Bazen çok iyi bir doktordan indirimli bir fiyat alıp biraz beklemek daha ucuz seçeneklere yönelmekten daha iyidir. 

Yüz Germe İşlemi İçin Ödeme Seçenekleri Nelerdir?

Ameliyat ücretleri nakit, kredi kartı, banka havalesi ile ödenebilir. Bildiğim kadarıyla yüz gerdirme ameliyatı için taksitlendirme seçeneği, senet, çek gibi ödeme yöntemleri söz konusu değildir. Ameliyat ücretlerinin finansmanı için kredi kullanmayı düşünen hastalar ilgili banka ile taksitlendirme seçeneklerini ayarlayabilirler. Bazen kredi kartıyla yapılan ödemeler de banka tarafından belirli bir faiz oranı ile taksitlendirilebilir. Bunu da kendi bankanız ile görüşerek organize edebilirsiniz. 

Türkiye’de Yüz Germe Fiyatları Hangi Aralıkta?

Ülkemizde malum enflasyon var. Her şeyin fiyatı sürekli değişiyor. Zaten tüm hizmetlerde fiyat aralıkları oldukça genişken bir de enflasyonun yarattığı fiyat/değer belirsizliği insanları hizmet alırken oldukça zorluyor. Ben bu yazıyı yazarken geçerli olan yüz germe fiyatları muhtemelen siz okurken çoktan değişmiş olacaktır. Altın, Dolar, Euro, benzin, süt ve yumurta fiyatlarında olduğu gibi…

Bu sebeple yüz gerdirme fiyat aralığını açıklarken enflasyona göre değişmeyen veya enflasyona göre güncellenen kıyaslama ölçütleri kullanacağım. 

Devlet Hastanelerinde Yüz Gerdirme Fiyatları 

Devlet hastanelerinde yüz gerdirme fiyatları genellikle güncel asgari ücretin 1.5-2 katı arasında bir fiyata yapılabilmektedir. Ameliyata dahil edilen ek işlemler veya kullanılan özellikli malzemeler ameliyat ücretini arttırabilmektedir. Devlet hastanelerinde tüm ödemeleri hastanelerin veznelerine yaparsınız. Aracı kişiler veya hekimlerin kendileriyle bir para alışverişiniz olmaz. Doktor ücretleri çok düşük olduğu için ameliyat fiyatları da çok düşüktür. Devlet hastanesinde bir doktor yüz germe ameliyatından özel kliniklerde bir doktorun botoks enjeksiyonundan veya saçlı deriden bir kist çıkardığında kazandığı kadar bile kazanmaz. Devlet hastanelerinde yüz germe ameliyatları öncelikler listesinin sonlarında yer alır. Devlette hizmet alırken diğer vatandaşlardan daha ayrıcalıklı bir hizmet veya özel bir ilgi talep etmemelisiniz. 

Özel Tıp Merkezleri Ve Polikliniklerde Yüz Gerdirme Fiyatları 

Küçük özel tıp merkezlerinde, devlet hastaneleri ile özel hastanelerin arasında bir fiyat ile yüz germe ameliyatı olabilirsiniz. Bu tarz kliniklerde çok ileri düzey veya çok kapsamlı yüz gençleştirme ameliyatlarının yapılmasını ben pek tavsiye etmem. Küçük tıp merkezlerinde 2-3 saatlik minör işlemler, klasik ve basit yüz germe ameliyatları rahatlıkla ve güvenle yapılabilir. Fiyatlar kliniğin hizmet standartlarına ve hastalara sağladığı konfor düzeyine göre güncel asgari ücretin 3-5 katı arasında değişecektir. 

Özel Hastanelerde Yüz Germe Fiyatları 

Özel hastaneler kendi aralarında hizmet standartları açısından farklılık gösterir. Bazı özel hastaneler SGK ile anlaşmalı olarak, daha yoğun bir çalışma düzeni benimserler. Bu hastaneler sürümden kazandıkları için fiyatlar daha rekabetçidir. SGK anlaşmalı, kalabalık özel hastanelerde asgari ücretin 5-7 katı arasında bir fiyat ile yüz germe ameliyatı olabilirsiniz. 

Premium özel hastanelerde ameliyat fiyatları daha yüksektir. Bu hastanelerde çalışmayı tercih eden hekimler de genellikle kendi alanlarının önde gelen isimleri arasında olacaktır. En yüksek hizmet standartlarına sahip bir özel hastanede, en tecrübeli hekimlere ameliyat olmak isterseniz Türkiye'deki özel üniversitelerin ve önde gelen özel okulların bir yıllık eğitim ücretini veya Türkiye'nin en lüks otellerinde 4 kişilik bir ailenin bir haftalık tatil ücretini gözden çıkartmanız gerekebilir. 

Dünyada Yüz Germe Fiyatları Hangi Aralıkta?

Özellikle gelişmiş ülkelerde ve stabil ekonomilerde ameliyat fiyatları daha sabit bir seyir izlemektedir. Bu ülkelerdeki yüz germe fiyatları, aynı asgari ücrette olduğu gibi, ülkemizdekinde göre ortalama 2-3 kat daha yüksektir. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde yüz germe ameliyatı için 7.000-15.000 USD arasında bir ortalama ücretten bahsedebiliriz. Amerika'nın en iyi yüz germe doktorlarını inceleyecek olursak ameliyat ücretlerinin 30.000-60.000 USD aralığına yükseldiğini görebiliriz.

Avrupa birliğinde yüz germe ameliyat fiyatları ülkeye, sağlık sistemine, hastaneler ve doktorlara göre büyük değişiklik göstermekle birlikte, ortalama fiyatlar 8.000-12.000 Euro arasında değişmektedir. Londra, Paris, Roma, Zürih gibi metropollerin en iyi yüz germe doktorlarının fiyatları 30.000-50.000 Euro aralığına çıkmaktadır. 

Türkiye, sağlık hizmetinin kalitesi ve fiyatların uygunluğu açısından küresel bir cazibe merkezi haline geldi. Aynı hizmeti 3 kat daha ucuza almak için uçağa atlayıp güzel ülkemizde bir hafta geçirmek, bu ülkelerde yaşayan orta gelirli kişiler için gayet cazip bir seçenek. 

Yüz germe fiyatlarını internetteki hasta yorumlarından veya forumlardan öğrenmek isabetsiz olacaktır. Yüz germe fiyatları hakkında kesin bilgiyi doktorunuz ile görüştükten sonra alabilirsiniz. 

Sevgiyle Kalın,

Güzel Kalın,

O.B.

Yüz Germe hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İleri Yaş Grubunda Yüz Germe Ameliyatı

Yüz gençleştirme adı üzerinde yaşlı yüzleri gençleştirmek için yapılan bir işlemdir. …

Devamını Oku
Kırışıklıklar Yüz Germe Ameliyatı İle Yok Edilebilir mi?

Kırışıklıklar birçok faktörün birleşimiyle ortaya çıkabilir. Yaşlanma süreci, cilttek…

Devamını Oku
Gıdı Estetiği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Gıdı; çenenin altında, boyun üst kesiminde, orta hatta kalan dolgunluktur. …

Devamını Oku