Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Jawline Dolgusu

“JawLine” Amerikan literatüründe çenenin yan konturunu tarif etmek için kullanılan bir terimdir.

Jaw=Çene

Line=Hat, Çizgi

Jawline= Çene hattı

Hani eskiden dev bir köpek balığının plajdaki insanları yuttuğu ve bir dönem bizi denize girmekten soğutan bir Amerikan filmi vardı: JAWS (Çeneler anlamına geliyor).

Keskin ve güçlü bir çene konturu (jawline) gençlik ve güzellik çağrıştırır.

Güzel bir çene konturunun temel bileşenleri;

  1. Güçlü ve belirgin bir çene yan açısı,
  2. Tam yerinde ve belirgin bir çene ucu,
  3. Bu iki çıkıntı arasında kesintisiz, pürüzsüz, gergin, belirgin ve boyundan ayrışan bir çene hattı

Çene konturunu etkileyen pek çok anatomik faktör vardır. Bunların en önemlisi çene kemiği ve üzerindeki dişlerdir. Çene açısındaki çiğneme kasları, çene boyunca uzanan yüzün yumuşak doku katmanları, boyundan çene üzerine doğru uzanan platysma kası, çene ile boyun arasındaki boşluğu kaplayan tükrük bezleri, çene ile boyun arasındaki yağ yastıkçıkları çene konturunu yakından etkiler.

Çene estetiğini bozan yüzlerce farklı “yapısal” bozukluk olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Bu yapısal bozukluklar kapsamlı multidisipliner tedavileri gerektirebilir. Örneğin gelişimsel olarak alt çene küçük veya gerideyse; önce 1-2 yıl süren ve dişleri düzelten bir ortodontik tedaviye, ardından 2-3 saat süren bir ameliyata, ardından 4-6 haftalık bir iyileşme sürecine, ardından tamamlayıcı çene ucu cerrahi işlemlerine ihtiyaç duyulabilir.

Jawline dolgusu çene konturunun dolgu maddelerinin enjeksiyonu yoluyla estetik amaçlı olarak değiştirilmesidir. Özünde bir kamuflaj işlemidir. Jawline dolgusu ile çene konturu geçici olarak değiştirilebilir veya çene konturundaki asimetriler bu yöntemle geçici olarak kamufle edilebilir.

Jawline Dolgusu Nasıl Yapılır?

Jawline dolgusu göreceli olarak yüksek hacimde dolgu materyalinin çene konturu boyunca enjekte edilmesini gerektirir. Mesela dudak dolgusunda 1-2 mililitre yeterliyken çene konturunu değiştirmek için 6-10 cc dolgu kullanmak gerekecektir. Dolgu daha geniş alana yayılacaktır. Hasta konforu ve güvenliği açısından jawline dolgusunu steril klinik şartlarında lokal anestezi altında gerçekleştiriyoruz. İşlem yaklaşık olarak 30 dakika kadar sürüyor. İşleme lokal anestezi uygulaması ile başlıyoruz. Takiben önce çene yan açısı ardından da çene ucu dolgu uygulaması yapılıyor. Bu iki temel estetik mihenk taşı istenilen düzeyde geliştirildikten sonra aralarındaki hattı dolgu ile geliştiriyoruz. Uygulamada dokunun içinde kayan ve damar/sinir yapılarına zarar vermeyen esnek kanüller kullanıyoruz.

Jawline Dolgusu İçin Hangi Materyaller Kullanılıyor?

Jawline dolgusu için en sık kullandığımız madde Hyalüronik Asit (HA) dolguları. Hyalüronik asit bir “dermal” dolgu. Yani cilt için tasarlanmış. Jawline dolgu uygulamasında cilt altındaki derin dokulara hatta bazen kemiğin hemen üzerine uygulama yapıyoruz.

Jawline uygulamasında dermal dolgular kullanılabileceği gibi, daha sert yapıda subkütan (SubQ / Ciltaltı) dolgu maddeleri de kullanılabilir. Günümüz itibarıyla hiçbir markanın hiçbir ürünü özellikle jawline uygulaması için FDA’den onay almış değil. Dolayısıyla hangi maddeyi kullanırsanız kullanın etiket dışı “off-label” bir uygulama olacağını bilmelisiniz.

Jawline uygulaması için kalıcı dolgu maddelerini kesinlikle önermiyoruz. Zaten prensip olarak kalıcı sentetik dolguları hiçbir zaman hiçbir yerde önermiyorum.

Jawline Dolgusunun Etki Süresi Nedir?

Jawline dolgusu kullanılan maddenin tipine ve vücudunuzla etkileşimine göre 3-18 ay arasında bir kalıcılığa sahiptir. Çoğu zaman yılda bir uygulanır diyebiliriz. Kişinin bağışıklık sisteminin dolguyu yabancı görmesi ve erken yıkması ihtimali mevcuttur. Bu durumda etki süresi kısalabilir. Bazen tam tersi de mümkündür ve uygulanan dolgu 2-3 yıl boyunca kendini belli edebilir.

Jawline Dolgu Uygulaması Kimler İçin Uygundur?

Jawline dolgusu için en iyi adaylar çene kemiğinde hafif düzeyde gelişim geriliği olan ancak diş diziliminin normal olduğu 40 yaş altı ve sağlıklı bireylerdir. Yaşlanma belirtilerinin ortaya çıktığı ve yumuşak doku sarkmasının belirgin olduğu kişilerde cerrahi germe işlemlerini tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Jawline dolgusu özellikle erkek hastalar için iyi bir seçenektir. Zira, çene konturunun belirgin olması “erkeksi” bir özelliktir.  Çene konturunun halihazırda yeterli olduğu kadınlarda bir de “jawline dolgusu” ile çene konturunun daha da belirginleştirilmesi erkeksi, kaba bir görünüm oluşturabilir. Bu noktaya çok dikkat etmek gerekiyor.

Jawline Dolgusu Sonrasında İşe Ve Sosyal Hayata Dönüş Süreci Nasıldır?

İşlemden sonra 1-2 gün yüzünüzde ekstra bir şişlik olacaktır. Jawline dolgu uygulamasını takip eden ilk 24 saat içerisinde sosyalleşmek iyi bir fikir değildir. Arkadaşlarınız sizinle “Ooo Temel Reis gelmiş” diye dalga geçerler, üzülürsünüz. Dolgunun tam olarak oturması yaklaşık 2 haftayı bulacaktır. İki üç gün içerisinde hafif bir makyaj ile işe ve sosyal hayata dönebilirsiniz. Uygulama alanında ilk 48 saat hafif bir hassasiyet olabilir, ilk 5-7 gün enjeksiyon alanlarında hafif morluklar oluşabilir.

Jawline Dolgusunun Alternatifleri

Jawline dolgu uygulamasına adım atmadan önce sizi uygulamaya yönelten temel problem hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Bu sebeple çene ve yüz cerrahisi konunda tecrübeli bir plastik cerrahi uzmanından fikir almanızı tavsiye ederim. Diyelim ki uygulamadan memnun kaldınız. Peki ömür boyu her sene bu uygulamayı yaptırmaya devam mı edeceksiniz? Bu soruyu en baştan sormanızda fayda var. Özellikle alt çene kemiğinde hafif düzeyde gelişim geriliği olan hastaların ortognatik cerrahi, çene açısı implantları, çene ucu implantları, çene ucu ilerletme, çene hattına yağ doku transferi gibi daha kalıcı cerrahi seçenekleri de değerlendirmeleri uzun vadede avantajlı olacaktır.

Jawline Dolgusu Fiyatları

Jawline dolgusu yüksek hacimde dolgu maddesi gerektirmektedir. Temel prensip olarak dolgunun hacmi arttıkça işlemin fiyatı da artmaktadır. Jawline dolgusu fiyatları kullanılan dolgunun tipine, dolgunun hacmine, kurumun hizmet standartlarına, hekimin tecrübesine göre değişir. Jawline dolgu uygulamasında “biriken uzun dönem maliyete” dikkat etmelisiniz. Örneğin her yıl 6-10 cc dolgu ile jawline uygulaması yapmak, 5-6 yılda daha kalıcı bir seçenek olan çene konturu protezi ameliyatının maliyetini aşacaktır. 

Jawline dolgu uygulaması ve çene konturu şekillendirmesindeki diğer alternatifler hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle kalın,

Güzel kalın.

O.B.

Çene Estetiği hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Neler Vadediyor?

Beni tanıyan ve çalışmalarımı takip edenler, yüz gençleştirmede önceliği&nb…

Devamını Oku
Enerji Bazlı Yüz Gençleştirme Cihazları Üzerine

Şu yeni çıkan müthiş cihazı duydunuz mu? Hani ameliyatsız yüz gençleştirme teknolojis…

Devamını Oku
Örümcek Ağına Takılan Umutlar

Bir dönem çok popülerdi. Her gün bir hasta yazıyordu. Hocam örümcek ağı yapıyor musun…

Devamını Oku