Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Yüz Dolgusu İle Gençleşmek Mümkün Mü?

Yüzümüz yaşlanırken ciddi miktarda hacim kaybediyor. Yaşlanan yüzdeki hacim kaybı yüzün tüm bölgelerinde, çok yavaş ve çok muntazam bir biçimde gerçekleşiyor. Bu değişim öyle yavaş ve sessiz ki; her sabah baktığınız aynada gözünüzden kaçabilir ama 15 sene önceki fotoğraflara baktığınızda bugün ile aradaki hacim farkını anında görürsünüz. 

Yaşlanan yüze yaklaşım stratejilerinden birisi bu işte bu hacim kaybını yerine koymak. 

Peki hacim takviyesinde dolgu maddelerinin yeri nedir?

Toplumda “dolgu” olarak bilinen hazır hyaluronik asit preperatları ve benzerlerindeki temel sorun etki-maliyet oranı.

Tipik olarak 45 yaşına gelmiş bir kadının yüzündeki takviye edilmesi gereken hacim kaybı minimum 10-15 cc civarında ve 55 yaşında bu miktar 20-25 cc düzeyine çıkıyor.

Üretici firmaların kendi web platformlarında lanse ettikleri hasta örneklerine baktığınızda, gözle görülür bir fark elde edebilmek için hasta başına kullandıkları miktarlar 4-8 cc arasında değişiyor. 

FDA onaylı dolgu materyallerinin sadece 1 mililitresi için fiyat; malzeme ve uygulama ücretlerindeki değişkenliğe bağlı olarak 150-400 dolar arasında değişiyor. 

Yani basit bir toplama yaptığınızda; hakkıyla uygulama yapıldığında, 1 yıl sürecek minör bir değişim için neredeyse ameliyat fiyatlarına yaklaşacak maliyetler ortaya çıkıyor. Bu tanıma uyan yüksek hacimli yüz dolgusu uygulamasının bir diğer adı sıvı yüz germe uygulamasıdır. 

Sıvı yüz germe uygulamasında yaklaşık 10-20 ml arasında dolgu materyelin yüzün çeşitli bölgelerine sistematik olarak uygulanır. Bu uygulama bölgeleri arasında alın, şakak, elmacık kemiği, orta yüz, çene ucu, çene hattı, ağız çevresi, dudaklar sayılabilir. Bu bölgelerin her bir tanesine 1-2 mililitre dolgu uyguladığınızda zaten yüzün bir tarafı için yaklaşık 10 ml dolguyu uygulamış oluyorsunuz.

Bu uygulama kapsamlı olduğu için acısı fazladır. İşlem esnasında hasta konforunu arttırmak için lokal anestezi ve uyuşturucu kremler kullanırız. İşlem kapsamlı olmasından ötürü birkaç gün yüzünüzde belirgin bir ödem oluşacaktır. Sıvı yüz germe işleminin en önemli handikapı yüzün boyutlarını büyüterek değiştirmesidir. Yüzün boyutlarının büyümesi orta yaş güzeli kadınlarda istemediğimiz kaba bir estetik görünüme yol açabiliyor. Dahası bu miktarda dolgu yaptığınız zaman yüzün cildi bu dolgunluk ile beraber bir miktar genişler. Dolgu eridikten sonra genişleyen cilt daha belirgin olarak sarkabilir. Dolayısıyla sıvı yüz germe yapılan hastalar gerçek yüz germe ameliyatını olana kadar yüksek hacimli dolgu uygulamasını tekrar tekrar yaptırmak durumunda kalırlar. Çünkü bir noktada dolgu yapmayı bırakırsanız bu sizi başladığımız yerden daha ileri bir yaşlanma görünümüne razı olmak zorunda bırakabilir.

Böyle anlatınca çoğu hasta sıvı yüz germe uygulamasından vazgeçiyor. Doktorcum ben o kadar çok istemiyorum, azıcık bir şey istiyorum diyorlar. 

Miktarı azalttığınızda ise bu sefer de kişi yaptırdığı uygulamaya bağlı değişimleri aynada göremez hale geliyor.  

Yüksek hacimli dolgu uygulamalarında dolguyu dokunun içerisine pürüzsüz biçimde dağıtabilmek çok önemli. Dolgu maddesi öyle iyi dağıtılmalı ki yüzün bir bölümü diğer bölgelerden daha hacimli veya çukurda görünmemeli. Yapay sonuçların önüne geçebilmenin en önemli kuralı işte dolguyu dokuya iyi dağıtabilmek meselesi. 

Peki nasıl dağıtıyoruz? Tek bir iğnede yüksek hacim vermek yerine aynı hacmi pek çok iğne geçişine dağıtarak. Bu pek çok iğne geçişi de artmış ödem ve morluk demek. Yani işlem hiç öyle öğlen arasında gel sonra işe git gibi değil. 

Yüz gençleştirme amacıyla dolgu uygulayacağım hastalarıma mutlaka 3-4 günlük bir iyileşme dönemine ihtiyaçları olacağını ve bu sürenin sonunda da 3-4 günlük bir makyaj ile kamuflaj evresine ihtiyaç duyacaklarını söylüyorum. İşlemin 14.gününde rötuş için yeniden bir kontrol muayenemiz oluyor.

Çok önemli bir nokta; sadece dolgu uygulaması yapılacak olan hastaların yüzünde yerçekimine bağlı değişimlerin henüz oluşmamış olması gerekliliği. Yüz sarkmamış olacak. Zira sarkmayı doldurarak düzeltemezsiniz. Sarkık bir yüzü doldurursanız daha da ağırlaşır ve daha sarkık hale gelir.

Bir diğer önemli nokta da uygulama sonrası ameliyatlardakine benzer çok belirgin bir değişim olmayacağının aday hastalar tarafından bilinmesidir. Eğer dolgu uygulamalarından sonra çevrenizdeki herkes ilk bakışta yüzünüzdeki değişimi fark ediyorsa bu uygulamada doğallık limitinin aşıldığını gösterir. İdeal şartlarda siz standardize fotoğraflarda işlem öncesi ve sonrası arasındaki hafif farkları görebilmelisiniz, yakınlarınız sizde değişik bir şeyler olduğunu hissedebilmeli ancak ne olduğunu tam olarak anlayamamalı veya dillendirememeliler.

Yüz dolgusunun bazı tipleri yüzün hacmini arttırmanın yanı sıra doku içinde kollajen artışına ve dokunun bir miktar sertleşerek sarkmaya karşı direncinin artmasına yönelik etki gösterirler. Yüz dolgusunun bazı tipleri çok çok akışkan bir yapıdadır. Bu tipteki dolgular derin hacim takviyesinden ziyade yüzeysel kırışık ve çizgilerin tedavisinde kullanılırlar. Yüzeyel uygulama dolguları çoğu zaman Mezoterapi içerikli besleyici tedaviler ile kombine edilirler.

Yüz dolgusu amacıyla kalıcı dolgu materyallerin kullanımına kesinlikle karşı olduğumu önceki yazılarımda da belirtmiştim. Bu maddeler hasta beğenmediği zaman yüzden uzaklaştırlamazlar. Kalıcı dolgu maddelerinin bazıları zararlıdır. Eğer kalıcı bir dolgu enfekte olursa dokunun içerisinde tedavisi çok zor bir durum ortaya çıkar. Kalıcı dolgu enfeksiyonlar sonrasında yüzü ileri derecede deforme olan ve bu deformasyonların ameliyatlar ile bile düzeltilemedi hastalarım oldu.

Son olarak yüksek hacimli yüz dolgusu uygulamalarının ileride olabileceğiniz yüz gençleştirme ameliyatını nasıl etkileyeceği konusunda bir ön bilgi sahibi olmalısınız. Yüz germe ameliyatını yapmadan önce genellikle hastaların dolgularını eritiyoruz. Ameliyat esnasında doku planları arasında serbest hyaluronik asit birikintilerini görebiliyoruz. Bu da uygulanan dolgunun bir miktarının dokularını arasında çok uzun süreler boyunca kalabilecegini gösteriyor.

Özetle yüzünüzde yerçekimine bağlı değişimler henüz oluşmadıysa, yüksek hacimlerin getirdiği maliyet ve yıllık tekrarlar bütçenize uygun ise, 3-4 gün süren hafif morluklara razıysanız ve de uygulamanın yaratacağı minimal değişimler, nüans farklılıkları sizin hedeflerinizle örtüşüyorsa gençleşme amaçlı dolgu uygulamaları için iyi bir aday olabilirsiniz.

Yüksek hacimli yüz dolgusu uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi almak (yüz dolgusu fiyatları, markalar, kalıcılık vb.) için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle kalın, güzel kalın.

 O.B.

Yüz Estetiği hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Neler Vadediyor?

Beni tanıyan ve çalışmalarımı takip edenler, yüz gençleştirmede önceliği&nb…

Devamını Oku
Jawline Dolgusu

“JawLine” Amerikan literatüründe çenenin yan konturunu tarif etmek için kullanılan bi…

Devamını Oku
Enerji Bazlı Yüz Gençleştirme Cihazları Üzerine

Şu yeni çıkan müthiş cihazı duydunuz mu? Hani ameliyatsız yüz gençleştirme teknolojis…

Devamını Oku