Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Yüz Germe mi? Orta Yüz Germe mi?

Sık soruluyor, sıkça karıştırılıyor. 

Plastik cerrah olmayan ve araştırma sürecindeki tedavi adaylarının kafalarını en çok karıştıran sorulardan birisi.

Cevabı en baştan vereyim:

İkisi birbirinden tamamen farklı, bambaşka iki ameliyat.

Kesi yerleri, cerrahi ayrıştırma planları, amaçları, etkileri, etki süreleri, ameliyat sonrası iyileşmeleri farklı.

Safra kesesi ameliyatı ile mide ameliyatı kadar farklı.

Aralarındaki benzerlik ikisinin de adında “yüz germe” teriminin geçiyor olması. 

Bu iki ameliyat birbirinin alternatifi değil tamamlayıcısıdır. 

Zira, orta yüz germe ameliyatı yüz germe ameliyatının etki sahasına ve etkisine sahip değilken, yüz germe ameliyatı da orta yüz germe ameliyatının etki sahasına ve etkisine sahip değildir. 

Dolayısıyla; 

-Yüz germe mi yaptırsam yoksa orta yüz germe mi yaptırsam? sorusu bir mantık hatası içeriyor.

Elmalarla, armutlar durumu.

Yüz germe ameliyatının etki sahasında (ağız çevresi, çene hattı, boyun, yanaklar) yaşlanma belirtileri yoğunlaşmış ise, deride gevşeklik ve sarkma var ise yüz germe ameliyatı öneriyoruz.

Orta yüz germe (midface lift) ameliyatın etki sahasında (göz altı) yaşlanma belirtileri yoğunlaşmış ise, göz altında çöküklük, belirgin torbalar, alt göz kapağında uzama, yanağın burnuna komşu ve gözün altında kalan kesiminde hacimsizlik var ise orta yüz germe ameliyatı öneriyoruz.

Yukarıda saydığım iki gruptaki belirtilerin hepsi var ise orta yüz germe ve yüz germe ameliyatını birlikte veya ardışık olarak iki farklı seansta öneriyoruz.

Tekrarlıyorum bu iki ameliyat farklı kesiler yoluyla, farklı alanlarda, farklı cerrahi ayrıştırma düzlemlerinde yapılıyor. Birinin önce yapılması diğerini engellemez. Bu iki ameliyat uygun hastada birlikte yapıldığında çok etkili ve uzun süreli bir sonuç oluşturur.

Ancak burada şunu söylemekte fayda var;

Orta yüz bölgesini ilgilendiren sorunlar temelinde yaşlanma ile değil kişinin genetik yüz yapısı ile ilişkilidir. Altta yatan yapısal sorunlar yaşlanma belirtilerinin bu bölgede daha erken ortaya çıkmasına yol açar. Orta yüz germe ile düzelttiğimiz sorunlar çoğu zaman kişinin 20’li yaşlarında bile gözlemlenebilir.

Orta yüz germe adayı hastalar sorunlarını çoğu zaman şu ifadeler ile tanımlarlar; 

-Annemin veya babamın yüzü de aynen böyleydi, 

-Ben üniversitedeyken bile göz altım çöküktü, 

-Gençken bile bana uykusuz musun? bir şey mi kullanıyorsun? gibi sorular sorulmasından rahatsızdım,

-Ben hayatım boyunca yanaklı olmadım

Özetle orta yüz germe ameliyatı hasta kaç yaşında olursa olsun yapısal bir problemi düzeltmeye yöneliktir.

Bu yapısal problemin adı: 

Yanak yumuşak doku kitlesinin, yüz kemikleri üzerindeki ideal pozisyonundan daha aşağıda yer almasıdır. 

Bu yapısal probleme sahip olan hastalarda orta yüz germe ameliyatı, yüz germe ameliyatını çok güzel, kalıcı ve etkili bir biçimde tamamlar.

Yukarıdaki yapısal probleme sahip olmayan hastalara ise orta yüz germe ameliyatını önermiyorum. Hali hazırda güçlü elmacık kemikleri olan, göz çevresi kemik çerçevenin iyi gelişmiş olduğu, yanak kitlesinin bu kemiklerin üzerinde olduğu, yüzün hali hazırda geniş ve göz altında dolgun olduğu bireylerde orta yüz germe ameliyatı yüzü daha da genişletiyor abartılı bir dolgunluk oluşturuyor. Bence bir “orta yaş güzelinde” olmaması gereken yapay bir görüntü, abartılı bir üst yüz dolgunluğu oluşturuyor. Bu grupta alt göz kapağı ameliyatını ve mikro yağ doku transferini yüz germe ameliyatı ile kombine ediyorum. Hastanın göz altındaki hafif bir hacimsizliği, o yaşın karakteri ile uyumlu olmayan bir dolgunluğa tercih ediyorum. Bu benim estetik bakış açım, beğenim ile ilgili bir tercih. 

İyi tasarlanmış ve icra edilmiş bir yüz germe ameliyatı (facelift) yüzün şeklini değiştirmeksizin yüzü gençlikteki yapısına yakınlaştırır. Orta yüz germe ameliyatı ise aynı burun estetiği, çene ilerletme, protez ameliyatlarında olduğu gibi yüzün şeklinde kalıcı ve yapısal bir değişim oluşturur. Bu açıdan bakıldığında orta yüz germe ameliyatı bir gençleşme ameliyatından ziyade bir güzelleşme ameliyatıdır. 

Yüz germe ameliyatlarının sonuçlarını inceleyen aday hastalarımın bazıları; orta yüz germe yapılmayan bazı hastaların daha genç göründüklerini ancak çok da güzelleşmedikleri yönünde görüş belirtiyorlar. 

Yüz germe ameliyatının sonuçlarını inceleyen aday hastalarımın bazıları ise; orta yüz germe yapılan bazı hastaların başka birine benzediğini ve yüzlerinin garip göründüğü yönünde görüş belirtiyorlar.

İki görüş de doğru.

İş yine dönüp dolaşıp, yüz estetiğinin benim felsefemde üç temel prensibinden biri olan “bireysellik ilkesine” bağlanıyor.

Orta yüz germe ameliyatı;

Uygun hastalarda hangi yaşta olursa olsun yüzü güzelleştiren bir ameliyat iken, 

Uygun olmayan hastada yüzü biraz abartılı yönde değiştiren ve bir ölçüde orijinalinden uzaklaştıran bir ameliyat olabiliyor. 

Üstelik bir kez yapıldığında geri dönüşü yok.

Bu sebeple yüz gençleştirme ameliyatlarında teknik/kombinasyon seçimi kişiye özel olmalı. 

Bu sebeple her hastaya rutin olarak önerdiğim “şablon” bir ameliyat yaklaşımım yok.

Yüz gençleştirme projenizde, yüz germe ve/veya orta yüz germe işlemlerine yer olup olmadığı hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle Kalın, 

Güzel Kalın.

OB

Yüz germe ameliyatı riskleri var mı?

Yüz germe ameliyatının kanama, doku kaybı, sinir hasarı, duyu ve mimik kaybı, kötü estetik sonuçlar gibi bazı riskleri bulunmaktadır.

Yüz germe ameliyatı kaç saat sürer?

Yüz germe ameliyatı ameliyatın kapsamına göre 1-6 saat arasında sürebilir. Daha kapsamlı işlemler ve ikincil ameliyatlar daha uzun sürerler. Cerrahın tecrübesi arttıkça ameliyat süresi kısalır.

Yüz Germe ne kadar sürede iyileşir?

Yüz germe ameliyatı sonrasında genellikle 2-3 hafta içerisinde soysal hayata dönecek düzeyde bir iyileşme mümkündür. İyileşme sürecinin tamamlanması ve doğal görünümün tamamıyla geri kazanılması ise 18 ayı bulabilir.

Yüz germe ameliyatı sonrası ağrı olur mu?

Evet yüz germe ameliyatı sonrası hafif orta düzeyde bir ağrı beklenir. Bu ağrı genellikle basit ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ve birkaç gün içerisinde kendiliğinden kaybolan bir vasıftadır.

Sarkmış yüz nasıl toplanır?

Yüzün yer çekimine bağlı sarkmış olan yumuşak dokularını toparlamanın tek yolu estetik ameliyatlardır. Yanak ve çevresindeki sarkmalar yüz germe ameliyatı ile, kaş ve alın bölgesindeki sarkmalar alın germe ameliyatı ile boyun bölgesindeki sarkmalar ise boyun germe ameliyatı ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

 

Estetik Uygulamalar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Derin Plan Yüz Germe: Doğal ve Kalıcı Sonuçlar

Derin plan yüz germe (deep plane facelift) plastik cerrahi uzmanları tarafından çoğun…

Devamını Oku
SMAS Nedir ve Yüz Estetiği Ameliyatlarında Neden Önemlidir?

Bu yazıda yüz gençleştirme ameliyatlarıyla ilgili internette bilgi arayan herkesin en…

Devamını Oku
Yüz Gençleştirme Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz gençleştirme ameliyatı yüzü gençleştirmek amacıyla yapılan estetik cerrahi işleml…

Devamını Oku