Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Burun Estetiğinde Alın ve Çene Konturunun Tamamlayıcı Önemi

Burun estetiği aday hastalarının büyük bir bölümü yüzlerinin yandan görünümünü beğenmedikleri için tedavi arayışına yöneliyorlar. Burnun şekli gerçekten de yüzün yandan görünümünde büyük pay sahibidir. Bazı bireylerde burun kemerinde, uzunluğunda ve açısında yapılan değişimler yandan bakıldığında adeta yeni bir yüz algısı yaratıyor.

İnsan yüzünün doksan derece açıyla tam yandan fotoğraflandığı çekim şekline “profil görünümü” diyoruz. Profil görünümünde yüz konturu yukarıda alın ile başlar, burun, dudaklar, çene ve boyun konturu ile devam eder. Burun konturu, yüz konturunun bir alt birimidir ve diğer alt birimler ile de estetik açıdan yakın ilişki içerisindedir.

Estetik burun ameliyatında burnun yan görünümünü tasarlarken hastanın alın, dudak ve çene yapısını da mutlaka dikkate alıyoruz. Aynı burun; kısa/bombeli bir alına sahip bir yüzde, uzun/düz bir alına sahip bir yüzdekinden farklı duracaktır. Benzer biçimde aynı burnun küçük ve gerideki bir çene yapısıyla uyumu, büyük ve öne doğru uzun bir çene yapısıyla uyumundan daha farklıdır. Bu sebeple alın ve çene konturunu değiştiren ameliyatlar ile burun ameliyatlarını sıkça kombine ediyoruz.

Alnın düz olduğu bireylerde yağ enjeksiyonu ile alın bombeliğini arttırmak burun estetiği ameliyatı ile sıkça kombine ettiğimiz bir işlem. Alın bombeliğini arttırdığımızda burun ile alın arasında hoş bir kavislenme oluşuyor. Bu işlem özellikle de alın-burun geçişinin düz olduğu, sanki burnun direkt olarak alından başlıyormuş gibi göründüğü vakalarda kayda değer bir görsel fayda sağlıyor. Alnın görsel olarak büyümesi “burnu” göreceli olarak daha küçük gösteren bir illüzyon yaratıyor. Bu etki de oldukça değerli, zira nefes alma fonksiyonunu koruyabilmek için burnun boyutlarını mümkün olduğunca korumamız gerekiyor.

Burun estetiği ameliyatı ile sıkça kombine ettiğimiz bir diğer işlem ise kaş kaldırma/endoskopik alın germe ameliyatı. Kaşların çok düşük ve düz yapıda olması yüzde “erkeksi” bir görünüme yol açar. Hem büyük bir burun hem de düşük ve düz kaşlar kadın hastalarda gözlerin güzelliğini maskeleyebiliyor. Bu iki işlemin bir arada uygulanmasının en büyük avantajı gözlerin ameliyattan sonra bir anda daha dikkat çekici bir biçimde ortaya çıkmasıdır.

Çene konturunun geride olduğu bireylerde burun estetiği ameliyatı ile eş zamanlı olarak çene ucu protezleri veya çene ucu kemik ilerletme ameliyatı (genioplasti) uygulanabilir. Çene ucu cerrahisi ve burun estetiği ameliyatının birlikteliği, yüzün profilden görünümünü çok etkili bir biçimde dönüştürme gücüne sahiptir. Zayıf bir çene yapısı burnu yüzün geneline göre sanki daha büyükmüş gibi gösterir. Yüksek bir burun kemeri ile çene ucunun geride olması bir arada olduğunda yüz yandan bakıldığında dışbükey (convex) bir görünüm verir. Özellikle çene ucunun geride olduğu ve burun kemerinin yüksek olduğu erkek hastalarda burun estetiği ve çene ucu ilerletme ameliyatlarının kombinasyonu bu sebeple çok daha etkili oluyor.

Özetle; alın ve çene konturu burun estetiği ameliyat planlaması esnasında dikkate alınmalıdır. Bu işlemlerin aynı anestezi seansında bir arada yapılabilmesi (profiloplasti) mümkündür. Öte yandan bu işlemlerin aynı anda yapılması zorunlu değildir. Farklı seanslarda da yapılabilir.

Burun estetiği ile eş zamanlı olarak uygulanabilen diğer estetik işlemler hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle Kalın,

Güzel Kalın

O.B.

Burun Estetiği hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ameliyattan Sonra Burun Ucum Düşer mi?

Plastik cerrahi bir bilim dalıdır. Estetik cerrahinin ise yadsınamaz sanatsal bir yön…

Devamını Oku
Burun Estetiği Ameliyat Tekniğim ve Felsefem

Burun estetiği (Rinoplasti) aday hastaları her geçen gün işlemler ve ameliyat süreci …

Devamını Oku
Ultrasonik Piezo Burun Estetiği

Ultrasonik burun estetiği son yıllarda popüler oldu. Burun ameliyatı alanında tarihin…

Devamını Oku