Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Yanak Estetiğinde Hacim Sorunları ve Tedavideki Önemli

Hacim Kaybı mı? Hacim Dağılım Bozukluğu mu? Hacim Artışı mı? Yanak estetiğinde bu kavramları birbirinden ayırmak lazım. 

  • Eğer sorun net hacim kaybı ise tedavide hacmi arttırmak gerekir. Bu amaçla yağ doku transferi veya dolgu uygulamalarına yönelebiliriz.
  • Eğer sorun net hacim kaybından ziyade hacim dağılım bozukluğu ise hacmi bir yerden alıp bir yere taşımamız yani cerrahi olarak lifting (çoğu zaman orta yüz germe) yapmamız gerekir. 
  • Eğer sorun net hacim fazlası ise tedavide hacmi azaltmak için doku eksiltmemiz gerekir.

Öncelikle “net hacim” terimini “yaşa ve vücut ağırlığına göre düzeltilmiş net hacim” şeklinde yeniden düşünmek gerekir.

Vücut Ağırlığının Yüzün Hacim Sorunlarına Etkisi

Yaşlanma sürecinde yanak yumuşak doku kitlesi net olarak hacim kaybeder. Yaşlanma sürecinde kişinin vücut ağırlığı sabit kaldığı müddetçe yanak kitlesi zaman içinde küçülür. 

Bu kuralın istisnası kilolu hastalardır. Obez hastalarda yanak kitlesi daha genç yaştakine kıyasla daha büyük olabilir. 

Benzer biçimde aşırı zayıf hastalarda da yanak kitlesi aynı yaş ve normal vücut ağırlığına sahip bireylerin ortalamasına göre daha hacimsiz olabilir. 

Vücut ağırlığının her iki uçta olduğu bireylerde yanak kitlesine estetik amaçlı müdahaleler iyi bir estetik görünüm vermezler ve uzun dönem etkileri öngörülemez. 

Çok kilolu bir bireyde yüz germe, orta yüz germe gibi ameliyatlar ağır dokuyu çoğu zaman yeterince kaldıramaz. Ameliyat yanak kitlesini yeterince kaldırsa bile yüz aşırı yuvarlak ve geniş hale getirebilir. Fazla kilolu hastalarda ameliyattan sonra hasta çok iyi görünse bile hasta gelecekte normal kiloya döndüğü anda yanak yumuşak dokusu yeniden sarkacaktır.

Çok zayıf bir bireyde yüzü hacimlendirmek için 3-4 seans yağ doku transferi yapmak gerekebilir. Bu seansların sonunda hasta 45 kiloyken iyi görünen yanak kitlesi hasta hamile kalıp 70 kiloya çıktığında hastanın yüzüne göre çok büyük görünebilir.

Özetle; yanak kitlesine yönelik bir estetik müdahale düşünüyorsanız, ideal bir sonuca ulaşmak için vücut ağırlığınızın ideal aralıkta olması ve işlem sonrası süreçte ideal aralıkta kalması gerektiğini bilmelisiniz.

Yanak Hacminin Yaşın Normları ile Uyumu

Vücut ağırlığının normal aralıkta olduğundan emin olduktan sonra ikinci baktığımız şey: kişinin yanak hacminin yaşa göre normal aralıkta olup olmadığıdır. Yirmili yaşlarda dolgun yanaklar güzel görünebilir. Kırklı yaşlarda ise dolgun yanaklar garip görünürler. Her yaşın kendine has bir güzelliği vardır ve orta yaş güzellerinin genellikle daha zayıf, açılı ve ifadeli yüzlere sahip olmasını isteriz. Bu sebeple 30-50 yaş arasında yanak hacmini arttırırken güzellik algımızı bir kez daha gözden geçirmemizde fayda var.

Bu girişten sonra yanak hacim sorunlarına ve bu sorunlara yönelik estetik tedavi uygulamalara göz atabiliriz.

Yanakta Net Hacim Eksikliği

Yaşlanma sürecinde yanak yağları erir, elmacık kemikleri hacim kaybeder, yüz hatları düzleşir. İstisnasız her insanın yüzünde bir yaşlanma atrofisi olur. Yanakta net hacim eksikliği, kemik gelişim sorunlarından, travmalardan, doğumsal ve kazanılmış hastalıklarıdan kaynaklanabilir. Eğer doku dağılımı normal sınırlardaysa, hastanın vücut ağırlığı normal sınırlardaysa ve hastanın yaşına göre beklenen yanak hacmi azalmış ise bu durumda yanak hacmini arttırmak faydalı olacaktır. 

Yanak hacmi ameliyatsız dolgu uygulamaları ile lokal anestezi altında arttırılabilir. Burada önemli olan dolguların yanak gibi geniş bir kompartmanda kaybolup gideceğidir. Kayda değer bir değişim yakalayabilmek için büyük miktarlarda, toplamda 8-12 ml düzeyinde bir hacim kullanmak gerekir. Hem fiyatı pahalıdır hem de tekrarlayan uygulamalar maliyeti katlayarak arttırır.

Yanak hacmini arttırmanın bir diğer minimal invaziv yöntemi yağ enjeksiyonudur. Vücuttan alınan yağlar yanağa nakledilerek 2-3 seans içinde kalıcı bir hacim artışı elde edilebilir. Yağ enjeksiyonda iz kalmaz, ve bu işlem gelecekte yapılacak bir ameliyata engel oluşturmaz. Yağ enjeksiyonun fazlası tavsiye edilmez çünkü kişi kilo alınca yağlar alındıkları bölgedeki gibi davranarak fazla büyüyebilirler.

Yanaktaki net hacim eksikliği kemik yapıdaki gelişim kusurlarından kaynaklanıyorsa çözüm olarak yüz protezleri kullanılabilir. Bunlar elmacık kemikleri ve göz altı bölgelerine koyularak kemiği güçlendirirler. Erkek hastalarda daha kemikli bir yüz daha yumuşak hatlardan daha tercih edilen bir özellik olduğu için yüz implantları özellikle erkek hastaların rağbet ettiği bir tedavi seçeneğidir.

Yanak Hacim Dağılım Bozukluğu

Yanak hacimsizliğinden rahatsız olan hastaların büyük çoğunluğu; göz altında çöküklükten, yanak konturunun düzleşmesinden, yanak kitlesinin ağız seviyesinde yığılmasından şikayetçidir. Bu şikayetler yanak kitlesinin net olarak az olmasından değil olması gerektiği yerden daha aşağıda yer almasından kaynaklanıyor olabilir. 

Burun tabanından yatay bir çizgi çektiğinizde yanak hacminin %60’tan fazlasının bu hattın üzerinde, %40’tan azının bu hattın altında olması arzu edilir. Eğer yanak kitlesinin büyük kısmı bu hattın altındaysa bu kitleyi cerrahi olarak daha yukarı taşımak daha etkili bir sonuç ve daha doğal bir görünüm oluşturacaktır. Yanak kitlesinin zaten aşağıda olduğu bir bireyde bu hattın üzerindeki göreceli boşluğu doldurmak zarif olmayan, hantal bir görünüme yol açar. 

Hacim dağılım bozukluğu olan durumlarda yüzün estetik görünümü ortayız germe ve yüz germe ameliyatları ile sağlanabilir. Ameliyatlar dokuyu bir bölgeden diğerine taşıyarak net hacmi değiştirmezler. Ameliyatlar ileride hastanın kilo alıp vermesinden çok fazla etkilenmez. Bu tarz ameliyatlar genel anestezi altında hastane koşullarında gerçekleştirilirler.

Yanak Hacim Fazlalığı

Bu gruptaki hastalarda bir tedaviye başlamadan önce mutlaka vücut ağırlığının ideal aralıkta olduğunu teyit etmek gerekir. Kilo fazlası olan kişilerin yüzleri de toplu olur. Bu grupta yanak inceltme yaparsanız hastanın kilo vermesi halinde yüzün deforme olması kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple yanaklara neredeyse hiçbir zaman liposuction yapmıyoruz. Yanakta hacim fazlalığının en sık görülen sebebi bichat bakkal yağ yastıkçığının büyümüş ve fıtıklaşmış olduğu durumdur. Bişektomi ile bu doku küçültülebilir.

Yanak Hacmine Dolaylı Yoldan Etki Eden Unsurlar

Göz altı sorunları, ağız çevresi sorunları ve burun sorunları yanakla olan komşuluklarından dolayı yanak hacim sorunları ile karıştırılabilir. Geniş burun kemikleri yanağın iç kısmında dolgunluk varmış gibi bir görünüm yaratabilir. Burada çözüm burun estetiğidir. Veya göz altı torbaları yanağın üst bölümünü şişkin gösterebilir. Burada çözüm alt göz kapağı estetik ameliyatı olacaktır. Yanak estetiğinde yüzü bütüncül olarak değerlendirme önemlidir.

Yanak estetiği pek çok faktörden etkilenir. Bazen görünürdeki sorunlar ilk akla gelen sebepler ile bağdaşmaz. Bu sebeple ben orta yüz istiyorum, ben yağ enjeksiyonu istiyorum, ben yanak dolgusu istiyorum, ben yüz germe istiyorum gibi “sipariş usulü” çalışmıyoruz. Muayeneyi takiben kişiye özel bir analiz ve planlama yapıyoruz.

Yanak estetiği hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın,

Güzel Kalın.

OB

Yanak Estetiği hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Endoskopik Yüz Germe: Yeni Nesil Estetik Ameliyat Tekniği

Endoskopik yüz germe, minimal invaziv bir teknoloji olan "endoskopi" kullanılarak yüz…

Devamını Oku
Yüze Yağ Enjeksiyonu Hakkında Temel Bilgiler

Yaşlanma sürecinde yüzümüzde bir “yağ doku dağılım bozukluğu” oluşuyor. Bu durumun tı…

Devamını Oku
Yüz Germe Ameliyatı: Yüz Gençleştirmenin Temeli

Yüz gençleştirmenin ameliyatlı ve ameliyatsız yaklaşımları var. Günümüz itibarıyle&nb…

Devamını Oku