Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Lifestyle Lift’in İbretlik Hikayesi

Yüz gençleştirme cerrahisi ile ilgili araştırma sürecindeki herkesin okuması gereken bir yazı bu.

Tek kelimeyle ibretlik.

Hikaye tamamen gerçek ve Amerika Birleşik Devletlerinde geçiyor.

Bu hikayeyi okuduktan sonra orada bunlar olduysa burada acaba neler olur/oluyordur diye bir düşüneceksiniz. Amacım da bu zaten, bir düşünmeniz…

2001 yılında Amerikalı bir Kulak Burun Boğaz doktoru olan David Kent, Michigan eyaletinin Troy isimli küçük bir şehrinde “Lifestyle Lift” isimli bir şirket kuruyor. ABD’de yılda 150.000 civarında yüz gençleştirme cerrahisi yapılıyor ve pazar oldukça büyük. Fırsatçı David Kent, Amerikan yasalarındaki boşluğu kullanarak “bir cerrahi işlemi” bir ticari ürün/ ticari hizmet olarak gösterip bir de bunu kendi şirketi adına tescil ettirip “trademark” ile korumaya alıyor.

Dikkat ediniz, plastik cerrahi bilim dalının sınırları içerisinde olan ve plastik cerrahlar tarafından keşfedilmiş ve geliştirilmiş bir ameliyat bir kulak burun boğaz doktoru tarafından ticarileştiriliyor.

Beyefendi’nin elinde detayları ticari sır olarak saklanan, bilimsel kongrelerde sunulmamış, hiçbir bilimsel dergide yayınlanmamış bir cerrahi teknik var. Bu tekniğin bir yüz germe (facelift) tekniği olduğunu herkes biliyor ancak tekniğin detayları şirket tarafından sır gibi saklanıyor.

Ticari bir sır…   

Şirket “lifestyle lift” adını verdiği bu ürünü ulusal medya kanallarında pazarlamaya başlıyor.

Yarım saatte 10 yaş gençleşin... lokal anestezi altında… yüz germe ameliyatının üçte biri fiyatına… hastanede değil muayenehane/ofis koşullarında… aynı gün arkadaşlarınızla yemeğe çıkın… falan filan.

CBS isimli ulusal televizyon kanalında yarım saatlik reklamlar döndürüyorlar. Bu işlemi yaptıran hastalar şirketi televizyonda methediyor. İnternette pek çok farklı web sitesinde ve Realself isimli plastik cerrahi portalında yüzlerce memnun hasta adeta potansiyel aday hastaları “avlıyor”.

Şirket 2006 ile 2015 yılları arasında şirket 160.000’den fazla “ameliyat satıyor”. ABD genelinde 100’den fazla doktoru çalıştıran ve 50’den fazla ofisi olan bir organizasyon haline geliyor.

2015 yılında aniden şirket iflas başvurusunda bulunuyor ve Amerikan rüyası sona eriyor. İflasın arkasından Amerikan medyası hikâyenin arka planını hızlıca açığa çıkarıyor. İflas sonrası çalışan doktorlardan, mağdur hastalara kadar herkes şirketin kirli yüzünü bir bir açığa çıkarmaya başlıyor.

Hayal satan “lifestyle lift” şirketinin “trademark” ile tescilleyerek ticarileştirdiği, televizyonlarda pazarladığı “o mucizevi ameliyat” bilimsel camiada “mini facelift” diye bilinen ameliyatın daha da basitleştirilmiş, daha ilkel bir halinden başka bir şey değil.

Kulağın önünden 3cm deri çıkar, derin doku katmanına birkaç dikiş koy, kesileri yeniden dik.

Özetle yüz germe ameliyatının 150 yıl önceki en ilkel ve en basit hali.

Şirketin hasta toplamak için sahte web siteleri açtığı, realself ve diğer platformlarda sahte hasta yorumları tertiplediği, kendilerini dava eden çalışanlar ve hastalara “ticari itibarı zedelemek” suçuyla, yüklü tazminat talepleriyle karşı dava açıp çatlak sesleri susturdukları ortaya çıkıyor. Şirket NY ve California eyaletlerinde kamuoyunu yanıltıcı reklam yaptığı gerekçesiyle multi milyon dolarlık cezalar ödüyor. Sonuç olarak bir noktada haklarında açılan tazminat davalarının hepsinin şirket aleyhine sonuçlanması halinde ödeyemeyecekleri kadar büyük bir ceza ufukta görününce iflas başvurusunda bulunup şirketi kapatıyorlar.

Mağdur hastaların da geriye dönüp paralarını veya tazminat talep edebilecekleri bir tüzel kişilik kalmıyor. Şirketin eski çalışanı olan bazı zavallı doktorlar halen şahıslarına yöneltilmiş malpraktis davalarıyla uğraşmaya devam ediyorlar.

Tam bir vur kaç, tam bir dolandırıcılık hikayesi.

Yüzbinlerce hasta kendilerine yapılan işlemin bilimsel detaylarını bilmeden veya umursamadan ofis şartlarında ameliyat olmuş. Üstelik Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği’nin kamuoyunu defalarca uyarmasına rağmen…

“Lifestyle Lift” olarak adlandırılan bu işlemin 3-6 aydan daha fazla etkili olamayacağı,

Kalıcılığın mümkün olmadığı,

Yüksek lokal anestezi dozundan dolayı ek risklerin olduğu,

Klasik yüz germe teknikleriyle neredeyse aynı uzunlukta bir iz kaldığı,

Deri gerilimine bağlı bir işlem olduğu için izlerin daha kötü iyileşeceği gibi hususlarda plastik cerrahlar kamuoyunu defalarca uyarmalarına rağmen insanlar televizyon reklamlarının, spekülasyon ve dedikoduların peşinden gitmeye devam etmiş.

İbretlik…

Sevgiyle kalın,

Güvende kalın,

Güzel Kalın.

O.B.

Estetik Uygulamalar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sahiden, Bu Kadar Yaşlı Yüz Bir Anda Nereden Çıktı?

2000’li yılların başında yüz estetiğinde büyük bir paradigma değişimi yaşandı.…

Devamını Oku
Orta Yaş Güzeli

35-55 yaş arasındaki kadın güzelliğini tarif etmek için yazıyorum.…

Devamını Oku
Yüz Gençleştirme Ameliyatı Olmamı Eşim İstemiyor

Eşiniz ile mütabık olmadan yüz gençleştirme ameliyatı olmanızı tavsiye etmem.…

Devamını Oku