Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatında iki temel yaklaşım var. 

 • Burun derisinin kaldırıldığı, burun iç yapısının görülerek şekillendirildiği açık rinoplasti.
 • Ameliyatın burun deliklerinin içerisinden yapıldığı kapalı rinoplasti. 

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatının Açık Ameliyattan Farkları Nelerdir?

 • Burun ucunda, kolumella adını verdiğimiz, her iki burun deliğinin arasındaki köprü biçimli bir doku var. Açık rinoplastide bu deri kesiliyor, kapalı rinoplastide kesilmiyor. Kapalı rinoplastide cilt kesisi olmadığı için deri üzerinde iz kalmıyor. Kapalı rinoplastide burun içinden küçük kesiler yoluyla ameliyat gerçekleştiriliyor. 
 • Bu alanda 1-2 adet damar var ve bunlar kapalı rinoplasti yaklaşımında korunabiliyor. Uzun vadede bu damarları korumanın herhangi bir faydası olup olmadığı meçhul. 
 • Kapalı rinoplastide burnun içi yumuşak doku ve ligament katmanı tamamen korunabiliyor, açık rinoplastide ise bu katmanlar ameliyatın sonunda aslına uygun biçimde yeniden onarılıyor. 
 • Kapalı rinoplasti sonrası iyileşme sürecinde çok daha az şişlik olur. Morluk açısından aynı şeyi söyleyemeyiz. 
 • Kapalı rinoplastide burun şekillendirme dışarıdan bakarak yapılıyor. Burun kemik ve kıkırdakları direkt olarak gözlemlenemiyor. 
 • Açık rinoplastinin en büyük avantajı kemik yapıyı piezzo teknolojisi ile direkt gözlem altında şekillendirebiliyor olmamız. Bu özellikle eğri burunlarda, sekonder vakalarda, kemik çatıda önemli değişimlerin yapılacağı vakalarda büyük avantaj sağlıyor. Açık rinoplastide ultrasonik piezzo tekniği rutin bir ameliyatta kemik çatı ile ilgili beklenmeyen bir sorun yaşama ihtimalini azaltıyor. 
 • Kapalı teknik ile de çoğu vakada düzgün bir kemik yapı elde edilebilir. Ancak açık ultrasonik teknik ile düzgün bir burun iskelet yapısı elde edebilme ihtimaliniz daha yüksek olacaktır. Mesela pürüzsüz bir kemik çatıyı kapalı teknikte %85 oranında elde edebiliyorsanız, açık ultrasonik rinoplastide bu oran %95’e kadar yükselmektedir. Elbette her iki teknik de uygulayan cerrahın elinde değer kazanır. Her iki tekniği de iyi ve yüksek başarı oranı ile uygulayan cerrahlar mevcut. 

Açık Ve Kapalı Burun Estetiği Yaklaşımlarının Ortak Noktaları

Her iki yaklaşımın da son 10 yıl içerisinde devrimsel nitelikte çok önemli değişimlerden geçtiğini bilmenizi isterim. Bugün bahsettiğimiz açık/kapalı rinoplasti ile bundan 10 yıl önceki öncülleri, oldukça farklı ameliyatları temsil ediyor. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde her iki yaklaşım birbirlerinin avantajlarını alarak geliştiler ve birbirlerine çok daha fazla benzediler.

 • Mesela modern kapalı rinoplasti ameliyatlarında burun ucu kıkırdakları burun deliklerinden dışarıya alınıyor (doğurtuluyor) ve açık rinoplastideki gibi dışarıda direkt olarak gözle görerek şekillendiriliyor. 
 • Modern kapalı rinoplasti yaklaşımlarında burun ucundaki 3 milimetrelik kesi yapılmıyor ancak burun içerisindeki uzun kesiler sayesinde açık rinoplastideki gibi burun iskeleti tamamen açılabiliyor.
 • Modern kapalı rinoplasti yaklaşımlarında burun ucu kıkırdaklarını stabilize etmek için açık rinoplastide kullandığımız dikiş teknikleri ve kıkırdak greftlerini kullanıyoruz. 
 • Burun kanatları ve burun delikleri büyük ise aynı açık rinoplastideki gibi küçültüyoruz.
 • Modern kapalı rinoplastide piezzo kullanamıyoruz ancak aynı açık rinoplastideki gibi kemikleri kırmak yerine kontrollü olarak kesiyoruz. 
 • Her iki işlem de aynı anestezi biçimleri ile yapılıyor. Çoğunlukla hasta konforu açısından genel anesteziyi tercih ediyoruz.
 • Her iki ameliyatında ameliyat öncesi hazırlık ve ameliyat sonrası takip süreçleri neredeyse aynı.

Özetle modern rinoplastide iki yaklaşım arasında sizin açısından çok büyük bir fark yok. Ben her iki tekniği de rutin olarak uyguluyorum. Bir tekniğin savunucusu veya fanatiği değilim. İkisi de benim evladım.

Sizin burnunuz için hangi yaklaşımın daha uygun olduğu hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Sevgiyle kalın,

Güzel Kalın.

O.B.

Kapalı Burun Estetiği hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kaburga Kıkırdağı ile Burun Ameliyatı

İnsan kaburgalarının ön kısımları kıkırdak yapıdadır. Plastik cerrahlar için bu kıkır…

Devamını Oku
Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı

Burun ameliyatı olmayı düşünen herkesin “revizyon” konusunda bilgi sahibi olması şart…

Devamını Oku
Burun Estetiği Ameliyat Tekniğim ve Felsefem

Burun estetiği (Rinoplasti) aday hastaları her geçen gün işlemler ve ameliyat süreci …

Devamını Oku