Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Erkeklerde Burun Estetiği

Günümüzde burun estetiği aday hastalarının önemli bir kısmını erkek hastalar oluşturmakta. Burun estetiğinde erkek hastalar için özel önem teşkil eden bazı durumlar var. Gelin bu özel durumları madde madde ele alalım.

1. Erkek Estetiği Kadın Estetiğinden Farklıdır

Erkek hastalardaki güzellik algısı ve çekicilik kriterleri kadın hastalardan daha faklıdır. Kadınların çekici olması güzel olmalarına, güzel olmaları ise yüzü oluşturan alt birimlerin güzel olmasına bağlıdır. Erkek yüzünde ise çekicilik güzellik ile eş anlamlı değildir. Ergenlik öncesi bir erkek çocuğun yüzünün veya burnunun güzelliğinden bahsedebiliriz ancak yetişkin bir erkek için yüzün veya burnun “güzel” olması kadınsı/çocuksu/yumuşak bir ifade oluşturur ve yüzü çekicilikten uzaklaştırır. 

Erkek yüzünün tüm ögelerinde olduğu gibi burunda da erkeksi bir değer olmalıdır. Erkek burun estetiğinde en önemli unsur burnun kadınsılaştırılmamasıdır. 

2. Erkek Burun Estetiğinde Kadınsı Ögeler Olmamalıdır

Erkek burun estetiğinde kavisli burun sırtı, kısa burun, kalkık burun ucu, çok ince burun ucu, dar burun sırtı, alın burun geçişinin alçak olması gibi kadınsı özelliklerden mutlak suretle kaçınmak gerekir. Aksi takdirde burun “feminize” olur. Erkeklerde burun estetiği hafif kemerli, hafifi hacimli, hafif uzun, sert hatlara sahip ve erkeksi bir burun yapısı oluşturmalıdır. Hafif eğrilikler ve burun sırtı düzensilikleri erkek hastalarda kabul edilebilir ve makbuldür. Cinsiyet değişimi hastaları bu durumun bir istisnası olarak düşünülenilir.

3. Erkeklerde Beden Algısı Değişime Dirençlidir

Erkek hastalar yüzlerindeki değişimlere kadın hastalar kıyasla daha geç alışırlar. Kadınlarda çoğu zaman 2-3 haftada tamamlanan adaptasyon süreçleri erkeklerde 3 aydan önce tamamlanmaz. Bu sebeple erkeklerin yüzünde büyük görsel değişimler yaratmak hatalı bir stratejidir. Kendileri adapte olsalar bile sosyal çevrelerindeki diğer erkekler belirgin değişimlere adapte olamazlar. Ameliyatın üzerinden yıllar geçmesine rağmen “yahu şu yeni burnuna bir türlü alışamadım” diyen bir yakınınız varsa %80 ihtimalle erkektir.

4. Erkek Burnunda Kemik Yapı ve Burun Derisi Daha Kalındır.

Erkek burun kemikleri kolay kırılmaz. Çekiç ve keski ile yapılan klasik osteotomi teknikleri erkek hastalarda hem daha zordur hem daha travmatiktir. Ultrasonik kemik kesme teknolojisinden en çok fayda gördüğümüz hastalar arasında erkek burun estetiği hastalarını rahatlıkla sayabiliriz. Kalın burun derisi burun ucunun şekillendirilmesi açısından özel bir durumdur. Kalın derili hastalarda burnun toplam hacmini mümkün olduğunca korumak gerekir yoksa deri boş kalır ve burun ucu detayları kaybolur. Kalın burun derisi üzerine yazdığım yazıya da bir göz atmanızı tavsiye ederim. Kalın burun derili hastalarda burun ucu ödeminin 18-24 ay devam edebileceğini bilmeli ve ameliyattan sonra sabırlı olmalısınız.

5. Erkek Hastalarda Açık Rinoplasti Tercih Ediyorum

Kapalı teknik ile elde edilen burunlar genellikle birbirine benzer. Genelde biraz kadınsıdır. Bu sebeple erkek hastalarda özelikle. Ameliyatlarını her zaman kapalı teknik ile yapan hekimlerin erkek hasta sonuçlarında bu kadınsılık çoğu zaman dikkat çekici düzeydedir. 

6. Erkek Hastalarda Burun Eğriliklerini Daha Sık Görüyoruz

Eğri burunlar tedavi açısından daha özellikli bir gruptur. Ameliyat süreleri daha uzun, ameliyat fiyatı genellikle daha yüksektir. Genellikle ameliyat sonrasında burun tabanı ve burun sırtı ödemi daha uzun sürer. Eğri burunlar üzerine ayrı bir blog yazım var. Burun eğriliği ameliyatı adayı iseniz bu yazıya da bir göz atmanızı tavsiye ederim. 

7. Genç Erkeklerde Burun Estetiği için Yüz Kemiklerinin Gelişmesini Beklemek Gerekir

Erkek hastalarda yüz kemikleri 24-25 yaşına kadar gelişmeye devam eder. Bu yaşın öncesinde yapılan ameliyatlar burun gelişimini durdurur. Hasta büyüdüğünde burnu yüzünün geri kalanına göre küçük kalabilir. Küçük burunları erkek hastalarda pek istemeyiz. Eğer burun, ortalama bir erkek yüzüne göre hali hazırda boyut olarak çok büyük ise daha erken yaşta ameliyat yapmak mümkündür. 

Erkek burun estetiği hakkında daha detaylı bilgi almak, ameliyat örneklerini görmek ve size özel bir planlama yapılmasını isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle kalın,

Yakışıklı kalın.

O.B.

Burun Estetiği hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Burun Şekli ve Burun Büyüklüğü Arasındaki Denge Nasıl Sağlanır?

İdeal şartlarda rinoplasti ameliyatı sonrasında elde ettiğimiz burunlar hem şekil hem…

Devamını Oku
Burun Estetiği Ameliyat Tekniğim ve Felsefem

Burun estetiği (Rinoplasti) aday hastaları her geçen gün işlemler ve ameliyat süreci …

Devamını Oku
Ameliyattan Sonra Burun Ucum Düşer mi?

Plastik cerrahi bir bilim dalıdır. Estetik cerrahinin ise yadsınamaz sanatsal bir yön…

Devamını Oku