Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Burun Ucu Estetiği (Tip Rinoplasti)

Burnun kemik yapısına müdahale edilmeksizin sadece burun ucunun değiştirildiği bir burun estetiği ameliyatı biçimidir. Tip rinoplasti veya tip plasti olarak da bilinir.

Bu ameliyatta burun ucu küçültülebilir, büyütülebilir, burun ucu açısı arttırılabilir veya azaltılabilir, burun ucu kıkırdakları şekillendirilebilir, burun ucu yumuşak doku kalınlığı arttırılabilir veya azaltılabilir, burun kanatları şekillendirilebilir ve burun delikleri küçültülebilir. 

Burun ucu estetiğinin sizin için uygun bir ameliyat biçimi olduğunu düşünüyorsanız öncelikle şu noktaları bilmeniz gerekiyor:

  1. Burunda alt birimler arasında görsel bir bağlantı vardır. Burun ucunun değişmesi diğer birimlerin görünümünü değiştirebilir ve dengeli bir burun yapısı oluşturmak için diğer birimlerin de değiştirilmesi gerekebilir. Örneğin burun ucu yükseldikçe burun kemeri daha alçak olarak algılanır. Burun ucu alçaldıkça burun daha kemerliymiş gibi görünür. Yani burun ucunu değiştirince burun kemik yapısının ve geri kalan her şeyin eskisi gibi görüneceğini düşünmek yanıltıcı olacaktır. Bu sebeple burun ucu ameliyatlarından önce bilgisayar planlaması hastanın olası sonucu görebilmesi açısından ekstra önemlidir.
  2. Tipplasti ameliyatında burun kemiklerine ve burun kemerine müdahale edilmez. Burun kemik yapısına ve burun sırtına azıcık bile müdahale edildiğinde ameliyat tip rinoplasti olmaktan çıkar. Bazen ısrarla tip rinoplasti isteyen hastalarım burun sırtım da 2mm alçalsın diyorlar. Tamam alçalsın ancak 2mm ile 5mm arasında ameliyat tekniği açısından ciddi bir fark olmadığını bilmelisiniz.
  3. Burun ucu ameliyatı (tip rinoplasti) ile rinoplasti işlemlerinin iyileşme süreleri arasında kayda değer bir farklılık yoktur. Her iki ameliyat da benzer düzeyde (çok az) ağrılıdır. Burun ucunda hafifi bir sızı hissedersiniz. Tip plastik ameliyatından sonra burun çevresindeki dokularda ve dudaklarda hafif bir şişlik ve morluk olabilir. Burun çevresindeki yumuşak dokular ameliyattan sonra bir miktar ödemlenecektir.
  4. Burun ucu estetiğinde (tip rinoplasti) burun ucunu şekillendirmek için burun içi septal kıkırdaktan parça almak gerekebilir. Özellikle yapısal burun ucu estetiğinde ameliyat süresi 2 saati bulabilir. Çok kısa (bir kaç dakikalık) ve basit bir işlem gibi algılamamalısınız.
  5. Burun ucu estetiği açık ve kapalı teknik ile yapılabilir. Kıkırdak şekillendirmede kullanılan çeşitli teknikler bulunmaktadır. Ben kendi pratiğimde yapısal burun ucu rinoplastisi tekniğini tercih ediyorum.  
  6. Burun ucu estetiğinde burun ucunun hem toplam hacmini hem de yüksekliğini aynı anda azaltmak risklidir. Burun ucu derisi “supratip” (burun ucu ve burun sırtının birleşme noktası) adını verdiğimiz bölgede toplanabilir ve kemer aşağıya kaymış gibi bir görünüm oluşturabilir. 
  7. Burun ucu estetiğinde eğer burun içinden fazla miktarda kıkırdak kullanılmayacak ise ameliyat lokal anestezi altında da yapılabilir. Ancak bu seçenek çoğu zaman genel anesteziye göre daha konforsuzdur. 
  8. Burun ucu kaldırma ameliyatında burun delikleri daha görünür olacaktır.
  9. Burun ucu küçültme ameliyatında kanatlar daha geniş, burun delikleri daha yuvarlak görünebilir. Kanatlara ve deliklere eş zamanlı olarak müdahale etmek gerekebilir. 
  10. Burun ucu estetiği fiyatı genellikle kemik yapıyı da ilgilendiren rinoplasti ameliyatlarından daha düşüktür. Burun ucu estetiği fiyatları doktorun tecrübesine, sağlık kurumunun hizmet standartlarına ve işlemin kapsamına göre değişiklik gösterebilir. 
  11. Burun ucu ameliyatından sonra darbe almamaya özen göstermelisiniz. Sert travmalar burun ucunu yerinde tutan yapısal greftleri kırabilir ve ameliyatın sil baştan tekrarlanması gerekebilir.

Burnunuzun kemik yapısı düzgün, kemer yüksekliği uygun, deri kalınlığı ince, burun ucu kıkırdakları güçlü, burun delikleri ve kanatları normal boyutta ise; izole burun ucu estetiği ameliyatı için iyi bir aday olabilirsiniz. 

Öte yandan yukarıda saydığım gerekçelerden ötürü, burun ucunda meydana gelmesini istediğiniz değişimin, istemediğiniz sonuçlara yol açabileceğini de artık biliyorsunuz. 

Plastik cerrahi konsültasyonu da işte bu yüzden var. Muayene esnasında burun ucu estetiği ameliyatı için uygun olup olmadığınızı birlikte değerlendiriyoruz. 

Burun ucu estetiği hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle kalın,

Güzel Kalın

O.B.

Burun Estetiği hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatında iki temel yaklaşım var. …

Devamını Oku
Burun Estetiğinde Bilgisayar Planlaması ve Simülasyon Teknikleri

-Hocam yeni burnumuzu ameliyattan önce görebilecek miyiz? Maalesef hayır.…

Devamını Oku
Burun Estetiği Ameliyatı İçin En Uygun Mevsim Hangisi?

Her mevsimin kendine has bir güzelliği var. Peki burun ameliyatı için en uygun mevsim…

Devamını Oku