Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Neler Vadediyor?

Beni tanıyan ve çalışmalarımı takip edenler, yüz gençleştirmede önceliği cerrahi uygulamalara verdiğimi bilir. 

-Peki her yerde duyup gördüğümüz, ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarını yapmıyor musunuz? 

-Elbette yapıyorum. Ameliyatların öncesinde ve sonrasında…

Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarında hasta memnuniyeti hastaların beklentileri ile ilişkilidir. 

Öncelikle doğru ve eksiksiz bilgilenmelisiniz.

Edindiğiniz bilgiler, beklentileriniz ile uyuşuyorsa işlemden mutlu ayrılma ihtimaliniz yüksektir.

Bu yazı da ameliyatsız yüz gençleştirme konusunda sizi bilgilendirmek amacıyla yazıldı. 

Ameliyatsız yüz gençleştirmeye adım atmadan önce bilmeniz gerekenleri maddeler halinde sıralayalım: 

1. Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarının etkisi yüzeyden derine doğru gittikçe azalır. Deri yüzeyinde ameliyatsız uygulamaların etkisi en fazladır. Mesela yüzey problemleri (güneş hasarı, lekeler, ince kırışıklıklar vb.)  kremler, maskeler, peeling, fraksiyonel lazer, nanofat, dolgular gibi ameliyatsız dermatolojik işlemler ile tedavi edilir.  Yaşlanmaya bağlı daha derin problemler ise ameliyatsız uygulamalardan çok kısıtlı fayda görürler. 

2.  Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarının etki gücü ve etki süresi sınırıdır. Bu işlemlerden cerrahi uygulamalardaki kadar etkili ve kalıcı sonuçlar beklemek hayal kırıklığı ile sonuçlanacaktır.

3.  Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamaları kısa etki süresinden ötürü sık seanslar halinde tekrarlanan uygulamaları gerektirir. İşlemin etkisini idame ettirebilmek için; botoks 6 ayda bir, hyalüronik asit dolgular 6-12 ayda bir, mineral dolgular 18-24 ayda bir, ip askı uygulamaları 3-6 ayda bir tekrarlanmalıdır.

4.  Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamaları cerrahi uygulamalara kıyasla çok daha kolaydır. Çoğu zaman cerrahi uygulamalardan daha ucuzdur. 

5.  Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarında tekrarlayan seanslar uzun vadede birikip yüksek bir maliyet oluşturabilir. Örneğin bir botoks uygulaması, bir göz kapağı ameliyatından 5 kat daha ucuzdur. Ancak 3 sene içerisinde, 6’şar ay arayla, toplamda 6 kez botoks yapıldığında biriken maliyet ameliyatın maliyetini geçecektir. Bu sebeple ameliyatsız bir stratejiyi seçerken uzun dönem maliyeti göz önünde bulundurmalısınız. 

6.  Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarının riskleri cerrahi uygulamalara kıyasla daha düşüktür. Ancak ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarını güzellik salonlarında veya kuaförlerde yapılan güzellik uygulamaları gibi algılamamak gerekir. En basit dolgu uygulamasının bile doku kayıpları, körlük, yumuşak doku enfeksiyonları gibi vahim riskleri vardır. Yüzey tedavileri (peeling, lazer, radyofrekans vb.) yüzeyde veya yüzeyin altındaki dokularda yanıklara, doku incelmesine, nedbe oluşumuna, leke oluşumuna yol açabilir. Askı işlemlerinde kullanılan ipler iltihap yapabilir, yüzey düzensizliklerine ve anormal bantların oluşumuna yol açabilir. Ameliyatlı veya ameliyatsız tüm uygulamaların kendine has riskleri vardır. 

7.  Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamaları ameliyatların öncesinde geçici etki sağlamak ve hastaya ameliyata kadar zaman kazandırmak için kullanılabilir. Yüz gençleştirme ameliyatını 2 -3 sene sonra düşünüyorum ama 3 ay sonra kızımın düğününde daha güzel görünmek istiyorum diyen bir kişi için ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamaları doğru tercih olabilir. 

8.  Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamaları ameliyatların sonrasında idame tedavisi olarak oldukça faydalıdır. Yüz germe ameliyatı sarkmaları giderir, yüzün anatomik sorunlarını düzeltir, evin inşaatını bitirir. Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamaları evin iç mimarisi gibidir. Çoğu zaman yüz gençleştirme ameliyatı sonrası rutin kontrollerde, mikro/nano yağ doku transferi, TCA peeling, lazer, botoks enjeksiyonu, mineral dolgu gibi ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamaları ile sonucu taze tutmaya gayret ediyoruz.

9.  Yüz estetiğinin temel prensipleri olan bireysellik, bütünsellik ve bilimsellik ilkeleri ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamaları için de geçerlidir. Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarında ne kadar bütünsel bir yaklaşım tercih ederseniz o kadar etkili ve doğal bir sonuç ortaya çıkar. Örneğin; göz çevresinde mikro yağ doku transferi + TCA peeling, yüzü şekillendirmek için 6-10 ml mineral dolgu, dudaklara hyalüronik asit dolgu, yanaklar ve kaşlar için ip askı işlemlerinin hepsini kombine ederseniz bütünsel ve etkili bir sonuç elde edebilirsiniz. Ancak bu tarz kombinasyonların neredeyse bir ameliyat kadar maliyetli olacağını ve etkisinin bir yıldan uzun sürmeyeceğini bilmelisiniz. Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarında kombinasyonlar kişinin yüz yapısına göre bireysel olarak belirlenmelidir. Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarında hiçbir işlem bireysel olarak kanıtlanmış etkinliğinin veya etki süresinin ötesindeki vaatler ile hastalara sunulmamalıdır. 

10.  Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamaları ameliyat gerektiren anatomik sorunları tedavi etmez. Bu sebeple ameliyatların alternatifi olarak düşünülmemelidir. Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamaları, yüz gençleştirme ameliyatlarının alternatifi değil tamamlayıcısıdır. Örneğin; göz kapağı mekanik düşüklüğü olan bir hastada göz çevresinde oluşan mimik hiper-aktivitesi botoks ile düzeltilemez. Altta yatan anatomik kusuru düzeltmek zorunludur. Örneğin; boyun konturunun, platysma kası altında büyümüş bir tükrük bezine bağlı olarak bozulduğu bir durumda, boynuna ultrason enerjisi (ultherapy, hifu), radyofrekans (scarlet),lazer (endolift), mezoterapi, ip askı uygulamak nafile olacaktır. Lokal anestezi altında yapılan ve cilt sıkılaştırma etkisine sahip olduğu iddia edilen pek çok uygulama lanse edildiği gibi cildi kayda değer bir ölçüde sıkılaştırmaz ve bir yüz germe ameliyatının yerine geçemez.

Bu sebeple her zaman söylediğimiz gibi ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamaları hem ameliyatlı hem de ameliyatsız uygulamalara hakim olan plastik cerrahların uzmanlık alanı içindedir. Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarını başarıyla uygulayan pek çok plastik cerrah meslektaşım var. Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği de ameliyatsız yüz gençleştirme konusunda yoğun olarak eğitim faaliyetleri düzenliyor. Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarında plastik cerrahların en önemli avantajı olası komplikasyonları da tedavi etme yetisine sahip olmaları. Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarında plastik cerrahların bir diğer avantajı ise cerrahi uygulamaları da bildikleri için hastalara daha bütüncül bir gözle bakabiliyor olmaları. 

Yazımın başında da belirttiğim gibi ben yüz gençleştirmede önceliği cerrahi uygulamalara veren bir hekimim. Her hekimin kendine has bir pratiği ve hasta popülasyonu var. Benim hastalarımın çok azı büyük maliyetlerin karşılığında sınırlı/kısa etkiyi kabul ediyorlar. Ben de hastalarımın tek seferlik değil, ömürlük dostlar olmasını arzulayan bir hekim olarak ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarındaki kül kedisi etkisini bir türlü benimseyemedim. Benim branşımda işleme ait memnuniyetsizlik anında hekime karşı memnuniyetsizliğe dönüşür. 

Ameliyatsız yüz gençleştirmede ancak kapsamlı bir yaklaşımı tercih edip kombine bir uygulama yaptığınızda iyi sonuçlar elde edebiliyorsunuz ancak 3-6 ay içinde elde ettiğiniz kazanımların büyük çoğu ortadan kayboluyor. Havalı at arabası balkabağına dönüşüyor. Harcanılan para ise geri gelmiyor.

Sonrasında olumsuz eş-dost yorumları başlıyor. 

-Geçen Temmuz’da çok iyiydin, ne oldu sana çökmüşsün.

- Altı ay önce o kadar para harcadın, ne değişti?

Özetle; gerçek hayatta 3-6 ayda bir kapsamlı bir ameliyatsız yüz gençleştirme uygulaması için size karşılıksız maddi kaynak yaratabilecek bir iyilik periniz yok ise bu masal mutlu son ile bitmeyebilir. Büyük maddi kaynaklara sahip olsanız bile 3-6 ayda bir işlem yaptırmak bir noktadan sonra sıkacaktır.

Ankara'da ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi (fiyat, markalar, uygulamalar, hazırlık süreci vb.) almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle kalın,

Güzel Kalın.

OB

Ameliyatsız yüz germe yöntemleri nelerdir?

Yüz germe bir ameliyatın adıdır. Bazı ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemleri tanıtım ve pazarlama amacıyla ameliyatsız yüz germe uygulamaları olarak tanıtılmaktadır. Yüzün yumuşak dokularını ameliyatsız olarak germek mümkün değildir. Ancak lazer, kimyasal soyma, mekanik soyma, dolgu gibi uygulamalar cildin yüzey kalitesini arttırarak gençleştirici bir etki oluşturabilirler.

Ameliyatlı yüz germe mi ameliyatsız yüz germe mi?

Yüz germe bir ameliyattır. Ameliyatsız uygulamalar yüz germe ameliyatının bir alternatifi değil tamamlayıcısıdır. Biz çoğu zaman hastalarımızda her iki gruptan işlemi kombine olarak uygulamaktayız.

Ameliyatsız yüz gençleştirmede ne yapılır?

Ameliyatsız yüz gençleştirme işlemleri klinik şartlarında lokal anestezi altında yapılan işlemlerdir. Lazer, kimyasal ve mekanik soyma, dolgu ve yağ doku enjeksiyonları ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamalarının örnekleri arasındadır.

Ameliyatsız yüz gençleştirmenin avantajları nelerdir?

Ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemlerinin en büyük avantajları ameliyatlardan daha az zahmetli ve daha ucuz olmalarıdır. Ancak bu yöntemler ameliyatlara kıyasla çok daha az etkili ve kısa etki sürelidir. Ameliyatsız tekniklerin en büyük avantajları ameliyatları tamamlıyor olmalarıdır. Örneğin bir yüz germe ameliyatı sarkmaları giderir ancak cildin yüzeyindeki ince kırışıklıklara etkisi zayıftır. Ancak yüz germe ameliyatı sonrasında veya aş zamanlı olarak yapılacak bir kimyasal soyma işlemi yüzeysel kırışıklıkları da azaltarak daha bütüncül bir sonuç elde edilmesine olanak tanıyacaktır.

Ameliyatsız yüz gençleştirme işlemlerinin ne kadar sürede tekrarlanması gerekir?

İşlemin tabiatına göre değişir. Botoks ve dolgu gibi süreli uygulamalar, enjekte edilen materyalin etki süresi bittiğinde tekrarlanabilir. Kimyasal soyma ve lazer gibi uygulamaları genellikle 2-3 yılda bir kış aylarında öneriyoruz. Yağ enjeksiyonu işlemini 30-50 yaşları arasındaki 20 yıllık dönemde toplam 5-6 seans şeklinde öneriyoruz. Bazı işlemlerin tekrarlanıp tekrarlanmayacağı ilk seansta elde edilen etkinin gücüne ve kalıcılığına göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin orta yüz bölgesine mikro yağ enjeksiyonu yaptık ve tek seansta istenilen hacme ulaştıysak işlemi tekrarlamak gerekmez. Ancak ilk seansta hedeflenen hacme ulaşılamadıysa 2-3 seansta daha uygulama yapmak gerekebilir.

Ameliyatsız Yüz Gençleştirme hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Göz Altı Mikro Yağ Enjeksiyonu ve TCA Peeling

Göz altı hacim kayıplarının tedavisinde benim tercih ettiğim tedavi şekli bu uygulama…

Devamını Oku
Fransız Askısı: Gerçek Olamayacak Kadar Güzel

Yapmıyorum. Silikon kaplı, kılçıklı, esnek ipler ile yapılan bir ip askı uygulaması.&…

Devamını Oku
Botokstan Fayda Görmemenizin Sebebi Ne Olabilir?

Botoks etkisinin o ilk seferdeki gibi olmaması veya etkinin çok kısa sürmesi bu uygul…

Devamını Oku