Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Alt Göz Kapağı Orta Yüz İlişkisi ve Estetik Tedavideki Önemi

Orta-yüz, gözün altında ve burnun yanında kalan dikdörtgen alandır. 

Alt göz kapağı orta yüz ile estetik ve fonksiyonel bir bütünlük içerisindedir. 

Orta yüz bölgesindeki değişimler, etkilerini gözün altında gösterir. 

Yaşlanma sürecinde, özellikle de iskelet yapısı yatkın olan hastalarda, orta yüz bölgesindeki yumuşak doku hem küçülür hem de aşağıya sarkar. Bu doku normalde alt göz kapağındaki yağ yastıklarını önden destekleyen ve bu yağların öne doğru fıtıklaşmasını engelleyen bir bariyer görevi görür. Orta yüz aşağı indiğinde göz altı yağ yastıklarının önünde sadece mikrometre kalınlıkta bir ince zar kalır. Bu zar da hızlıca esneyerek göz altı torbalanmalarının oluşumuna yol açar. Alt göz kapağı derisi çok ince bir yapıda olduğu için alttaki fıtıklaşmış göz torbaları dışarıdan görülebilir.

Yani alt göz kapaklarında ve göz altında gördüğümüz çökmenin ve torbalanmanın en temel sebeplerinden birisi orta yüzün yerçekimine bağlı aşağıya düşmesidir.

Plastik cerrahinin erken gelişme dönemlerinde göz altı sorunları, sadece alt göz kapağı ile ilişkili sorunlar olarak algılanırdı. Göz altı sorunlarının tedavisindeki temel yaklaşım da alt göz kapağı estetik ameliyatı (alt blefaroplasti) idi. Bu ameliyatta torbalar alınır veya kaydırılır, deri ve kas gerilir idi. Tek başına yapılan bir alt göz kapağı ameliyatı kendi içinde başarılı olsa bile bugün için ideal olarak kabul edebileceğimiz bir sonuç oluşturmazdı. Çünkü alt blefaroplasti göz altı torbalarını azalttığında göz altındaki hacimsizlik görünümü daha da belirginleşir. İşte bu gözlemlerden yola çıkarak modern alt göz kapağı ameliyatları orta yüz bölgesindeki hacmi de arttıracak biçimde evrimleşti. Şu anda 2 temel yaklaşım var. 

Bunların ilki alt göz kapağı ameliyatı ile eş zamanlı olarak ve ameliyatı takiben de birkaç seans yağ doku transferi yaparak orta yüz hacmini arttırmak. Bu yaklaşım orta yüz bölgesinde net hacim eksikliği olan hastalar için makul bir seçenek. Yağ enjeksiyonu ile hedeflediğimiz hacme 2-3 seansta ulaşılabiliyoruz. Sonuçta da yüzün toplam hacmini arttırmış oluyoruz.

İkinci seçenek alt göz kapağı ameliyatı ile eş zamanlı olarak bir orta yüz germe ameliyatı yapmak. Orta yüz germe ameliyatının zaten en klasik erişim yolu kirpiklerin dibinden yapılan kesidir. Alt göz kapağı ameliyatından bu kesi ve orta yüz germe ameliyatın ilk bölümleri hali hazırda yapılmış oluyor. Orta yüz germe ameliyatında göz kapağının altında kalan dokular, bir bütün halinde kemiğin üzerinden kaldırılarak, daha yukarıda, daha ideal bir pozisyona taşınıyor.  Dışarıdan bir doku eklemiyoruz. Hastanın kendi yanak dokusu kullanıldığı için hacim artışı değil hacmin yeniden dağıtılması söz konusu. Avantajı daha zarif ve ince bir yüz yapısını muhafaza edebilmemiz. 

Orta yüz germe seçeneği özellikle kemik iskeleti negatif eğimli hastalar için iyi bir seçenek. Zaten bu gruptaki hastalar 20’li yaşlardan itibaren göz altı sorunlarından şikayetçi olmaya başlıyorlar. Yanağın yumuşak doku kitlesi kemik iskelet üzerinde olması gerekenden daha aşağıda konumlanmış oluyor. Çoğu zaman ailesel/genetik bir yatkınlık var. Bu gruptaki hastaları bazen 20’li yaşlarda ameliyat ediyoruz. Zira göz altı anatomisi yaşlandıkça düzelmiyor. 

Öte yandan eğer bir hastanın orta yüz ve göz altı kemik yapısı iyi gelişmiş ise bazen ömür boyu ciddi bir gözaltı torbalanması ortaya çıkmıyor. Altmış yaşını geçmiş ama göz altında kayda değer bir deformasyonu olmayan hastalarım var. İskelet yapısı güçlü olan hastalarda orta yüz germe gerekli olmadığı gibi yüzü fazla genişlettiği için estetik açıdan yapay bir sonuç oluşturabiliyor. 

Göz altı sorunlarının tedavisinde bütünsellik çok önemlidir. Ameliyat öncesi görüşmede eğer göz altında belirgin bir hacimsizlik varsa, ben size orta yüz germe önermişsem ve siz bu seçeneği kabul etmediyseniz ameliyattan sonra göz altının çökük kalacağını da kabullenmiş olursunuz. Göz altındaki çökkünlüğü gidermeden de daha dinç ve daha sağlıklı bir görünüm elde edemeyiz. Torbalar kaybolur ama hasta yorgun görünmeye devam eder. 

Orta yüz germe ameliyatı alt göz kapağı ameliyatından daha kompleks bir cerrahi operasyondur. Alt göz kapağı estetik ameliyatı lokal anestezi veya sedasyon ile yapılabilen bir ameliyat iken orta yüz germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Orta yüz germenin eklenmesi ile ameliyat süresi uzar, ameliyat fiyatları artar. Orta yüz germe ameliyatı daha uzun süreli, geç iyileşen ve pahalı bir seçenektir. Bazı kişilerin bu kapsamda bir ameliyatı olacak zamanı, kaynağı veya cesareti olmayabiliyor. Ancak bu durum göz altı deformitesinin sebeplerini ve tedavinin sonuçlarını değiştirmiyor. 

Göz altı sorunlarının tedavisinde orta yüzü denklemin dışında bıraktığınızda alt göz kapağının desteğini de azaltmış oluyorsunuz. Zira yanak kitlesi yükselip alt göz kapağını aşağıdan desteklediğinde scleral show ve ektropiyon gibi komplikasyonlar da belirgin olarak azalıyor. Bunun yanı sıra orta yüzden kaynaklanan asimetriler orta yüzü tedavi etmeden giderilemezler. Eğer orta yüz kaynaklı bir asimetri varsa ve orta yüzü tedavi planı dışında bırakıp tek başına bir alt göz kapağı ameliyatı yaparsak sonucun asimetrik kalması kaçınılmaz olacaktır. 

Özetle orta yüz ve alt göz kapağı estetik ve fonksiyonel olarak birbirine bağlı alanlardır ve ideal olarak birlikte tedavi edilmeleri gerekir. Tedavi planı kişiye özel olarak planlanmalı. Herkes için geçerli şablon bir yaklaşım yok. Ancak göz altı sorunlarının tedavisi “doktorum şu torbaları al, başka bir şey istemiyorum” kadar basit de değil.

Alt göz kapağı ile orta yüz arasındaki estetik ve fonksiyonel ilişkinin bir benzeri üst göz kapağı ve alın arasında vardır. Blog'da bu makaleyi henüz okumadıysanız, göz atmanızı tavsiye ederim. İki yazı ard arda okunduğunda kişisel tercihimi neden kombine göz çevresi estetik ameliyatlarından yana kullandığım konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. 

Göz altı sorunlarında orta yüzün ve alt göz kapağının katkıları ve potansiyel tedavi seçenekleri hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle kalın, 

Güzel kalın.

O.B.

Göz Kapağı Estetiği hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Göz Çevresi Estetik Ameliyatları Sonrası Gecikmiş İyileşme

Göz kapağında birden fazla gözenekli doku katmanı vardır. Bu katmanlar dokuların kaym…

Devamını Oku
Üst Göz Kapağı Estetik Ameliyatı ile Neler Başarılabilir?

Bir zamanlar üst göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti) sadece üst göz kapağındaki deri…

Devamını Oku
Üst Göz Kapağı Estetiğinde Temel Unsurlar

Göz kapağı estetiğinin temel unsurları ameliyat planının da temel belirleyicileridir.…

Devamını Oku