Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Türkiye'de Yüz Gençleştirme Ameliyatı

Dünya son 20 yılda muazzam bir değişimden geçti.

Mesela ben çocukken uçakla bir yerden bir yere girmek büyük işti. 

Pahalıydı, zordu, zaten her yerden her yere de gidebilmek de pek mümkün değildi.

Bugün dünyada istediğiniz yere, cep telefonundan 10 dakikada bilet alıp, aynı gün seyahat edebilmeniz mümkün. Üstelik havaalanına giderken yolda gideceğiniz şehirdeki bir otelden rezervasyon yapabiliyorsunuz. 

Bu seyahat serbestliği, sosyal medya görselliği ve hekimlere erişim kolaylığı ile birleşince küresel bir estetik turizmi doğdu. 

An itibarı ile ülkeler arası seyahat, bundan 10 yıl önce şehirler arası seyahat etmekten belki de daha kolay. 

Türkiye hem sağlık hem de turizm hizmetinin kalitesi hem de uygun fiyatları ile estetik amaçlı sağlık turizminde ön plana çıkan ülkelerden birisi haline geldi. 

An itibarı ile yüz gençleştirme ameliyatı yaptığımız tüm hastaların üçte biri yurt dışından seyahat ediyor. Mevcut büyüme hızına bakarsak en azından kendi pratiğim için önümüzdeki 10 yıl içinde bu oranın %60’ın üzerine çıkacağını tahmin ediyorum. 

Eğer siz de benim kliniğimde yüz gençleştirme ameliyatı olmayı düşünen ve Türkiye dışında ikamet eden bir aday iseniz, bu yazı size yol gösterici olacaktır. 

Bir hastayı kendi şehrinin dışında tedavi olmaya iten en önemli faktör fiyat/fayda avantajıdır.

Dünya üzerinde plastik cerrah olmayan veya yüz gençleştirme ameliyatı yapılmayan bir ülke neredeyse yok. Dolayısıyla bir hasta kendi konfor alanından çıkarak bir başka ülkeye ya daha iyi bir fiyat ya da daha iyi bir hizmet için gider. Yurtdışından hastalarımı bana getiren motivasyon işte bu.

Öncelikle yüz estetiği ile ilişkili ameliyatları değerlendirirken, aynı isimle tanıtılan her ameliyatın aynı olmadığını bilmelisiniz. Her saatin, her otomobilin aynı olmadığı gibi, her yüz gençleştirme ameliyatı de aynı değildir. 

Biz şu anda SMAS altı teknikleri, endoskopik ameliyat tekniklerini, ileri oküloplastik cerrahi uygulamalarını oldukça konforlu bir ortamda, uluslararası kalite akreditasyonu olan hastanelerde gerçekleştiriyoruz. Ben sadece yüz estetiği ile ilgileniyorum ve bu ameliyatları her hafta, yılda yüzlerce sayıda gerçekleştiriyorum. Cerrahi teknikleri, komplikasyon oranlarını literatür ortalamalarının çok daha altına indirecek şekilde rafine ettik. Yüz estetiği konusunda uluslararası tip literatürüne girmiş, dünyanın çeşitli ülkelerinde bilimsel toplantılarda davetli olarak sunulmuş, modern ameliyat tekniklerini geliştirmiş bir hekimim. 

Hem dünyada hem de Türkiye’de bu düzeyde ekspertize sahip olan başka hekimler de var. Ancak bu hekimlerin büyük çoğunluğu kişi başı yıllık gelirin 40.000 USD seviyesinin üzerinde olduğu gelişmiş ülkelerde ikamet ediyorlar. Bu ülkelerde, aynı ekspertiz düzeyinde bir cerraha benzer bir ameliyatı olmak için Türkiye’dekinin 4-10 katı bir bütçe ayırmanız gerekir. Instagram’dan takip ettiğiniz 5-10 farklı doktordan fiyat alıp karşılaştırarak yukarıda verdiğim oranların doğruluğunu teyit edebilirsiniz.  

Aday hastaların bazıları bizim ameliyat ücretlerimizin çok da uygun olmadığını, bu ücret ile Londra’da, New York’da, Paris’te veya Zurih’te de ameliyat olabileceklerini belirtiyorlar. Bu doğru, aynı bütçe ile muhtemelen yaşadığınız yerde ameliyat olabilirsiniz. Ancak aynı ekspertizde bir hekime, aynı kalitede bir ameliyatı muhtemelen olmazsınız. Özetle fayda/fiyat oranımız, daha stabil ekonomisi olan ülkelere kıyasla oldukça yüksek.

Seyahat etmeden önce bizden, sizinle aynı ülkede yaşayan hastalarımızın referanslarını isteyebilirsiniz. Büyük ihtimalle sizi aynı ülkede yaşadığınız bir başka hastamız ile iletişime geçirebiliriz ve onların tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. Karar aşamasında asistanımdan sizin ameliyatınız ile ilgili bilimsel makalelerimi talep edebilirsiniz. Bize whatsapp veya instagram üzerinde direkt olarak ulaşabilirsiniz.  

Online Görüntülü Konsültasyon

Yurtdışı aday hastalar ile ilk aşamada bir online konsültasyon yapıyoruz. Bu konsültasyonda hem birbirimiz tanımış oluyoruz hem de detayları görüşebiliyoruz. Konsültasyon esnasında yüzünüzün yaşlanma belirtilerini, sarkma ve cilt kırışıklıklarının seviyesini görebiliyoruz. Konsültasyonda size en çok uyan yüz germe ameliyat tekniğinin hangisi olduğu konusunda bilgilendireceğiz.

Çoğu zaman ameliyat planı ve fiyatı online konsültasyonda belirleniyor. Eğer bizimle ilerlemeye karar verirseniz, asistanlarım size ameliyat randevusu, ameliyat öncesi tetkikler ve konsültasyonların ayarlanması, havaalanı transferi, otel rezervasyonu, refakatçı, tercüman gibi konularda yardımcı olacaklar. 

Ameliyat öncesinde bizi tıbbi özgeçmişiniz, geçirdiğiniz estetik cerrahi prosedürler, alerjileriniz, kullandığınız ilaçlar, hastalıklarınız ve ameliyat sürecini etkileme ihtimali olan her konuda bizi bilgilendirmelisiniz. Fikir vermesi açısından gençlik fotoğraflarınızı bize online olarak ulaştırabilirsiniz. Seyahat planlamanızı değişimi veya yenilemesi mümkün olmayan promosyon uçak biletleri veya iptal seçeneği olmayan promosyon otel rezervasyonları ile yapmanızı tavsiye etmeyiz. Örneğin aktif enfeksiyon durumunda ameliyatı ertelememiz gerekebilir. Bu sebeple örneğin seyahat tarihinizden 2-3 gün önce ateşiniz çıkarsa bileti ileri bir tarihe alabilmelisiniz.  

Yurtdışından seyahat eden hastalarımın bilmesi gereken en önemli konulardan birisi de olası bir komplikasyon durumunda Türkiye’de kalmaları gereken sürenin bir miktar uzayabileceğidir. Uzun kalmanızı gerektirebilecek bir komplikasyonun olasılığı oldukça düşük olmakla birlikte yine de dönüşteki iş ve sosyal hayat planlamanızı esnek tasarlamanızı tavsiye ederiz.

Biz çoğu zaman Türkiye’deki konaklama sürenizi, sizi güvenle ülkenize gönderebileceğimiz kadar uzun ayarlıyoruz. Bazen hastalarım ameliyat sonrası 3-4 günlük erken gözetim dönemini takiben Ankara'nın yakın çevresinde, Akdeniz/Ege sahillerinde veya İstanbul'da küçük bir tatil yapıp, ödemi ve morluğu da atlatıp, ülkelerine daha normal bir görünüm ile dönmeyi tercih ediyorlar. Özellikle Nisan-Kasım ayları arasında seyahat edecek hastalarıma bu seçeneği de değerlendirmelerini şiddetle tavsiye ederim.   

Yurtdışından güzellik amacıyla seyahat eden hastalarımız bizim için birer misafir gibidir. Benim kliniğim, ameliyat olacağınız hastane ve konaklayacağınız otel, 300 metre çapında bir dairenin içinde Ankara’nın en şık ve güvenli yerinde yer alıyor. On dakikalık yürüme mesafesinde, pek çok restoran, eczane, sinema ve alışveriş merkezi var. 

Sizi ailenizden ve yakınlarınızdan emanet aldığımızı düşünerek davranırız. Burada yalnız, iletişimsiz, desteksiz kalma ihtimaliniz yok. Bundan emin olabilirsiniz.

Yüz gençleştirme, yüz şekillendirme veya bir başka yüz estetiği ameliyatı için yurtdışından seyahat etmeyi düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Sevgiyle Kalın,

Güzel Kalın.

O.B.

Yüz Gençleştirme hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Revizyon Yüz Germe Ameliyatı (Sekonder Facelift)

Yüz germe ameliyatı tekrarlanabilen bir ameliyattır ancak hatalı bir yüz germe ameliy…

Devamını Oku
Erkeklerde Yüz Gençleştirme: Temel Bilgiler

Erkek hastaların yüz gençleştirme ameliyatlarına olan talebi her geçen yıl artıyor. E…

Devamını Oku
Yüz Gençleştirme Ameliyatı İçin Yaşım Çok mu Genç?

Yüz gençleştirme ameliyatları için ideal zamanlama plastik cerrahi literatüründe klas…

Devamını Oku