Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Türkiye'de Yüz Gençleştirme Ameliyatı

Dünya son 20 yılda muazzam bir değişimden geçti.

Mesela ben çocukken uçakla bir yerden bir yere girmek büyük işti. 

Pahalıydı, zordu, zaten her yerden her yere de gidebilmek de pek mümkün değildi.

Bugün dünyada istediğiniz yere, cep telefonundan 10 dakikada bilet alıp, aynı gün seyahat edebilmeniz mümkün. Üstelik havaalanına giderken yolda gideceğiniz şehirdeki bir otelden rezervasyon yapabiliyorsunuz. 

Bu seyahat serbestliği, sosyal medya görselliği ve hekimlere erişim kolaylığı ile birleşince küresel bir estetik turizmi doğdu. 

An itibarı ile ülkeler arası seyahat, bundan 10 yıl önce şehirler arası seyahat etmekten belki de daha kolay. 

Türkiye hem sağlık hem de turizm hizmetinin kalitesi hem de uygun fiyatları ile estetik amaçlı sağlık turizminde ön plana çıkan ülkelerden birisi haline geldi. 

An itibarı ile yüz gençleştirme ameliyatı yaptığımız tüm hastaların üçte biri yurt dışından seyahat ediyor. Mevcut büyüme hızına bakarsak en azından kendi pratiğim için önümüzdeki 10 yıl içinde bu oranın %60’ın üzerine çıkacağını tahmin ediyorum. 

Eğer siz de benim kliniğimde yüz gençleştirme ameliyatı olmayı düşünen ve Türkiye dışında ikamet eden bir aday iseniz, bu yazı size yol gösterici olacaktır. 

Bir hastayı kendi şehrinin dışında tedavi olmaya iten en önemli faktör fiyat/fayda avantajıdır.

Dünya üzerinde plastik cerrah olmayan veya yüz gençleştirme ameliyatı yapılmayan bir ülke neredeyse yok. Dolayısıyla bir hasta kendi konfor alanından çıkarak bir başka ülkeye ya daha iyi bir fiyat ya da daha iyi bir hizmet için gider. Yurtdışından hastalarımı bana getiren motivasyon işte bu.

Öncelikle yüz estetiği ile ilişkili ameliyatları değerlendirirken, aynı isimle tanıtılan her ameliyatın aynı olmadığını bilmelisiniz. Her saatin, her otomobilin aynı olmadığı gibi, her yüz gençleştirme ameliyatı de aynı değildir. 

Biz şu anda SMAS altı teknikleri, endoskopik ameliyat tekniklerini, ileri oküloplastik cerrahi uygulamalarını oldukça konforlu bir ortamda, uluslararası kalite akreditasyonu olan hastanelerde gerçekleştiriyoruz. Ben sadece yüz estetiği ile ilgileniyorum ve bu ameliyatları her hafta, yılda yüzlerce sayıda gerçekleştiriyorum. Cerrahi teknikleri, komplikasyon oranlarını literatür ortalamalarının çok daha altına indirecek şekilde rafine ettik. Yüz estetiği konusunda uluslararası tip literatürüne girmiş, dünyanın çeşitli ülkelerinde bilimsel toplantılarda davetli olarak sunulmuş, modern ameliyat tekniklerini geliştirmiş bir hekimim. 

Hem dünyada hem de Türkiye’de bu düzeyde ekspertize sahip olan başka hekimler de var. Ancak bu hekimlerin büyük çoğunluğu kişi başı yıllık gelirin 40.000 USD seviyesinin üzerinde olduğu gelişmiş ülkelerde ikamet ediyorlar. Bu ülkelerde, aynı ekspertiz düzeyinde bir cerraha benzer bir ameliyatı olmak için Türkiye’dekinin 4-10 katı bir bütçe ayırmanız gerekir. Instagram’dan takip ettiğiniz 5-10 farklı doktordan fiyat alıp karşılaştırarak yukarıda verdiğim oranların doğruluğunu teyit edebilirsiniz.  

Aday hastaların bazıları bizim ameliyat ücretlerimizin çok da uygun olmadığını, bu ücret ile Londra’da, New York’da, Paris’te veya Zurih’te de ameliyat olabileceklerini belirtiyorlar. Bu doğru, aynı bütçe ile muhtemelen yaşadığınız yerde ameliyat olabilirsiniz. Ancak aynı ekspertizde bir hekime, aynı kalitede bir ameliyatı muhtemelen olmazsınız. Özetle fayda/fiyat oranımız, daha stabil ekonomisi olan ülkelere kıyasla oldukça yüksek.

Seyahat etmeden önce bizden, sizinle aynı ülkede yaşayan hastalarımızın referanslarını isteyebilirsiniz. Büyük ihtimalle sizi aynı ülkede yaşadığınız bir başka hastamız ile iletişime geçirebiliriz ve onların tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. Karar aşamasında asistanımdan sizin ameliyatınız ile ilgili bilimsel makalelerimi talep edebilirsiniz. Bize whatsapp veya instagram üzerinde direkt olarak ulaşabilirsiniz.  

Online Görüntülü Konsültasyon

Yurtdışı aday hastalar ile ilk aşamada bir online konsültasyon yapıyoruz. Bu konsültasyonda hem birbirimiz tanımış oluyoruz hem de detayları görüşebiliyoruz. Konsültasyon esnasında yüzünüzün yaşlanma belirtilerini, sarkma ve cilt kırışıklıklarının seviyesini görebiliyoruz. Konsültasyonda size en çok uyan yüz germe ameliyat tekniğinin hangisi olduğu konusunda bilgilendireceğiz.

Çoğu zaman ameliyat planı ve fiyatı online konsültasyonda belirleniyor. Eğer bizimle ilerlemeye karar verirseniz, asistanlarım size ameliyat randevusu, ameliyat öncesi tetkikler ve konsültasyonların ayarlanması, havaalanı transferi, otel rezervasyonu, refakatçı, tercüman gibi konularda yardımcı olacaklar. 

Ameliyat öncesinde bizi tıbbi özgeçmişiniz, geçirdiğiniz estetik cerrahi prosedürler, alerjileriniz, kullandığınız ilaçlar, hastalıklarınız ve ameliyat sürecini etkileme ihtimali olan her konuda bizi bilgilendirmelisiniz. Fikir vermesi açısından gençlik fotoğraflarınızı bize online olarak ulaştırabilirsiniz. Seyahat planlamanızı değişimi veya yenilemesi mümkün olmayan promosyon uçak biletleri veya iptal seçeneği olmayan promosyon otel rezervasyonları ile yapmanızı tavsiye etmeyiz. Örneğin aktif enfeksiyon durumunda ameliyatı ertelememiz gerekebilir. Bu sebeple örneğin seyahat tarihinizden 2-3 gün önce ateşiniz çıkarsa bileti ileri bir tarihe alabilmelisiniz.  

Yurtdışından seyahat eden hastalarımın bilmesi gereken en önemli konulardan birisi de olası bir komplikasyon durumunda Türkiye’de kalmaları gereken sürenin bir miktar uzayabileceğidir. Uzun kalmanızı gerektirebilecek bir komplikasyonun olasılığı oldukça düşük olmakla birlikte yine de dönüşteki iş ve sosyal hayat planlamanızı esnek tasarlamanızı tavsiye ederiz.

Biz çoğu zaman Türkiye’deki konaklama sürenizi, sizi güvenle ülkenize gönderebileceğimiz kadar uzun ayarlıyoruz. Bazen hastalarım ameliyat sonrası 3-4 günlük erken gözetim dönemini takiben Ankara'nın yakın çevresinde, Akdeniz/Ege sahillerinde veya İstanbul'da küçük bir tatil yapıp, ödemi ve morluğu da atlatıp, ülkelerine daha normal bir görünüm ile dönmeyi tercih ediyorlar. Özellikle Nisan-Kasım ayları arasında seyahat edecek hastalarıma bu seçeneği de değerlendirmelerini şiddetle tavsiye ederim.   

Yurtdışından güzellik amacıyla seyahat eden hastalarımız bizim için birer misafir gibidir. Benim kliniğim, ameliyat olacağınız hastane ve konaklayacağınız otel, 300 metre çapında bir dairenin içinde Ankara’nın en şık ve güvenli yerinde yer alıyor. On dakikalık yürüme mesafesinde, pek çok restoran, eczane, sinema ve alışveriş merkezi var. 

Sizi ailenizden ve yakınlarınızdan emanet aldığımızı düşünerek davranırız. Burada yalnız, iletişimsiz, desteksiz kalma ihtimaliniz yok. Bundan emin olabilirsiniz.

Yüz Germe Ne kadar Kalıcıdır?

Yüz germe ameliyatının etkisi kalıcıdır. İsteseniz bile ameliyatın etkilerinin tamamını geri çeviremezsiniz. Ameliyatın iki temel faydası vardır. Bunların ilki ameliyatın “dönüştürücü” etkisidir. Bu etkinin en basit tanımı ameliyat sonrası üçüncü ay fotoğraflarında gördüğünüz değişimdir.

Ameliyatın ikinci temel faydası ise “koruyucu” etkisidir. Bu etki yüz germe ameliyatı olmuş bir kişinin uzun vadede yaşlanmaya olan direncini ifade eder.

Ameliyatın dönüştürücü etkisi kişiden kişiye, cerrahtan cerraha ve ameliyat tekniğine bağlı olarak değişir. Ameliyat olan hastalar ameliyat sonrası 3.ayda elde ettikleri yeni yüz görünümünün hiç değişmeden kalmasını arzu ederler. Bu maalesef mümkün değildir. Zira yüz germe ameliyatından önce yüzün yaşlanmasını sağlayan tüm etkiler ameliyattan sonra da sebat ettiği sürece yüzün yaşlanması devam edecektir. Kişi yaşlandıkça ameliyatın dönüştürücü etkisi zayıflar, zira hiçbir şey zamanın akışına direnemez.

Bazı yüz germe ameliyat teknikleri oldukça zayıftır ve uzun dönem etkinlikleri ve kalıcılıkları sınırlıdır. Benim pratiğimde kullandığım SMAS altı derin plan ameliyat teknikleri özellikle benim geliştirdiğim tutucu ligament rekonstrüksyonu tekniği ile birleştirildiğinde yüz germe ameliyatının dünya üzerindeki en uzun etkili ve dayanıklı formu ortaya çıkmaktadır. Çoğu hastam ameliyattan 10 yıl sonra bile ameliyat öncesindeki hallerinden daha iyi görünmektedir. Ameliyatın etkisi ameliyatı takip eden yıllar içinde yüzü yaşlanmaya daha dirençli hale getirir ve kişi kendi yaşıtlarının ortalamasından çok daha genç görünmeye devam eder. Bu ameliyatlar özellikle 50 yaş üzeri bireylerde belirgin bir dönüştürücü etkiye de sahiptir. Kişi ameliyat sonrası üçüncü aydaki görünümünü koruyamasa da ameliyat öncesindekine kıyasla daha genç bir görünümü 10-15 yıl kadar koruyabilmektedir, üstelik kronolojik olarak daha yaşlı olmasına rağmen!

Yüz germe ameliyatının kalıcılığını anlatmanın en pratik yolu ikizler örneğidir. Tek yumurta ikizi olan iki kız kardeş düşünün. İkisi de 50 yaşında olsun. Bu ikiz kız kardeşlerden birisini ameliyat edip diğerini etmezseniz ameliyat olan kız kardeş 3 ay sonra da 3 yıl sonra da 13 yıl sonra da diğerinden belirgin olarak daha genç görünecektir. Her iki kız kardeş de yaşlanmaya devam eder ancak ameliyat olan kız kardeş ameliyatın kalıcı etkisinden ötürü her daim ameliyat olmamış olandan daha iyi görünecektir.

Yüz gençleştirme, yüz şekillendirme veya bir başka yüz estetiği ameliyatı için yurtdışından seyahat etmeyi düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Sevgiyle Kalın,

Güzel Kalın.

O.B.

Mini yüz germe ne demek?

Mini yüz germe yüz germe ameliyatının daha kısa kesiler ile, daha küçük bir kapsam ve daha küçük bir anestezi aile yapılan bir formudur. Ameliyatın iyileşme süresi, rahatsızlık hissi ve maliyeti minidir. Ancak etki gücü, etkinin kalıcılığı ve bütünselliği de minidir.

Yüz germe işlemi dışarıdan belli olur mu?

İyileşmenin erken dönemlerinde ilk birkaç hafta içerisinde evet dışarıdan belli olur. Ameliyatın üçüncü ayından sonra iyi yapılmış bir yüz germe ameliyatı dışarıdan bakan üçüncü kişiler tarafından anlaşılmaz.

Yüz gençleştirme işlemleri zararlı mıdır?

Yüz gençleştirme işlemleri hastalara yarar sağlamak için yapılan tıbbi müdahalelerdir. İşinin ehli plastik cerrahi uzmanları tarafından yapıldığı takdirde kişiye son toplamda bir zarar verme ihtimalleri oldukça düşüktür. Öte yandan her tıbbi işlemin riskleri ve olası komplikasyonları vardır. Komplikasyon gelişmesi durumunda her ne kadar işlemin temel yararı değişmese bazı zararlar söz konusu olabilir.

Yüz gençleştirme için uygun bir aday mısınız?

Her birey hayatının bir noktasında yüz gençleştirme ameliyatlarından kozmetik fayda görecek düzeyde yaşlanacaktır. Dolayısıyla her birey potansiyel bir aday olarak değerlendirilebilir. Ancak en uygun adaylar kendi yaş ortalamalarından daha yaşlı görünen ve halen aktif bir sosyal ve mesleki hayatı idame ettirmekte olan genel sağlık durumu iyi durumda olan bireylerdir.

Lazer Cilt Yenileme Kimlere Önerilir?

Lazer cilt yenileme cildin yüzeyinde ileri derecede hasar olan, orta ve derin cilt kırışıklıkları olan orta yaş üstü bireylerde kullanışlıdır. Genellikle yüzeysel kırışıklıkların ön planda olduğu, açık tenli bireyler daha iyi adaylardır. Cildin aşırı kuru veya aşırı yağlı olması istenmez. Roza, sedef, mantar, pemfigus gibi cilt hastalıklarının uygulama bölgesinde olmaması gerekir.

Yüz Gençleştirme hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yüz Germe Ameliyatı Tekrarlanabilir mi? İşte Bilmeniz Gerekenler

Ne yazık ki hiçbir şey zamanın akışına direnemez. Yüz germe ameliyatı da bu temel kan…

Devamını Oku
Yüz Germe mi? Orta Yüz Germe mi?

Sık soruluyor, sıkça karıştırılıyor. Plastik cerrah olmayan ve araştırma sürecin…

Devamını Oku
Yüksek SMAS (High SMAS) Tekniği İle Yüz Germe

Superficial Muscle and Aponeurotic System Teriminin baş harflerinin kısaltmasıdır.…

Devamını Oku