Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Kırışıklıklar Yüz Germe Ameliyatı İle Yok Edilebilir mi?

Kırışıklıklar birçok faktörün birleşimiyle ortaya çıkabilir. Yaşlanma süreci, ciltteki doğal elastikiyetin azalmasıyla birlikte kırışıklıkların oluşmasına neden olur.

Yüz Kırışıklıklarının Nedeni Nedir?

Güneşe maruz kalma, sigara içme, stres, uyku düzeninin bozukluğu, uyku pozisyonu, beslenme alışkanlıkları, mimiklerin aşırı kullanımı, yağ üretiminin azalması gibi etkenler de kırışıklık oluşumunu hızlandırabilir. 

Kırışıklıklar mikroskopik olarak doku düzeyinde oluşan düzensizliklerdir. Yaşlanma sürecinde yüzün yumuşak dokularındaki sarkmalar ve gözle görülebilen makro değişiklikle kırışıklıkların bazı bölgelerde daha belirgin ve derin olmasına sebep olabilir.

Yüz Germe Ameliyatı Yaşlanma Kırışıklıklarına Nasıl Etki Eder?

Yüz germe ameliyatı yaşlanma sürecindeki makro değişikliklere bağlı olarak derinleşen kırışıklıkların hafifletilmesine olanak tanır. Yüz germe ameliyatı kırışıklıkların altında yatan biyolojik sebepleri değiştirmez. Yüz germe ameliyatı ile özellikle sıkışma ve katlanma alanlarındaki kıvrımlar hafifletilebilir. Nazolabial katlantı, marionette katlantısı, orbitomalar malar katlantı, göz yaşı katlantısı, çene altı katlantısı yüz gençleştirme ameliyatları ile hafifletilebilir. Her ne kadar bu katlantılar ameliyattan en çok fayda gören kırışıklıklar olsa da yüz germe ameliyatı hiçbirisini sıfırlamaz. Kırışıkların derinliği ve belirginliği azalır, daha az dikkat çekici hale gelirler ancak yok olmazlar. Yüz germe ameliyatı yanaktaki ve boyundaki kırışıklıkları hafifletir. Alın germe ameliyatı alındaki kırışıklıkları hafifletir, alt göz kapağı ameliyatı göz çevresindeki kırışıklıkları hafifletir. Yani kırışıklıklar ameliyatlardan fayda görürler.

Yüz Germe İle Tedavi Edilemeyen Yaşlanma Kırışıklıkları İçin Neler Yapılabilir?

Bazı bireylerde genetik faktörlere (doku kolajen bozuklukları) ve çevresel faktörlere (güneş hasarı, sigara vb.) bağlı olarak normalden daha derin ve daha yaygın yaşlanma kırışıklıkları oluşabilir. Bu kırışıklıklar yüz germe ve benzeri cerrahi tedavilerden belirgin olarak fayda görürler ancak ameliyattan sonra da sebat edeceklerdir. Bu tarz kırışıklıklara yönelik olarak germe ameliyatlarından sonra yüzeyi tedavi eden lazer, kimyasal soyma, nanofat benzeri tedaviler eklemek gerekebilir. Derin kırışıklıklar dolgu ile desteklenerek hafifletilebilir. Ancak bu ek tedavilerin de amacı hiçbir zaman kırışıklıkları, özellikle de mimik kırışıklarını sıfırlamak değildir.

Mimik Kırışıklıkları Yüz Germe Ameliyatı İle Yok Edilebilir mi?

Yüz kasları çalıştığı sürece, yüzün yumuşak dokuları hareket ettiği sürece, hareket dokuları sıkıştırdığı sürece, katlanan yerlerde kırışıklıklar olacaktır. Yüzü felç etmeyen hiçbir yöntem bu kırışıklıkları yok edemez. 

Nokta.

Güldüğünüz sürece ağız ve yanak arasındaki nazolabial katlantı oluşacaktır. 

Gözlerinizi yumabildiğiniz sürece göz çevresindeki radial cilt kırışıklıkları (kaz ayakları) olacaktır.  

Kaşlarınızı kaldırabildiğiniz sürece yatay kırışıklıklarınız (alın çizgileri) oluşacaktır.

Boyun kaslarının kasıldığı sürece boyunun alt kısmındaki yatay kırışıklıklar veya dikey bantlar oluşacaktır.

Yüz Gençleştirme Ameliyatından Sonra Geride Kalan Mimik Kırışıklıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Yüz gençleştirme ameliyatları mimik kırışıklıklarını bir nebze hafifletir. Mesela alt göz kapağı ameliyatı göz çevresi kırışıklıklarını, alın germe ameliyatı alın/şakak kırışıklıklarını, yüz germe nazolabial ve marionette katlantılarını, boyun germe boyun kırışıklıklarını ve platysma bantlarını hafifletir. 

Ancak hiçbir zaman tamamen ortadan kaldırmaz.

Özellikle mimik hiperaktivitesi olan bireylerde ameliyatlardan sonra mimik kırışıklıkları 6-12 ay içinde eski derinliğinde geri dönecektir. Ameliyatlar tek başlarına mimik hiperaktivitesini çözümlemez.   

Yüz gençleştirme adayı bir hastanın mimik hiperaktivitesi varsa ameliyat öncesinde ve sonrasında bu aktivitenin çok muhafazakâr bir botoks enjeksiyon uygulaması ile azaltılması gerekebilir. 

Ben kendi pratiğimde botoks uygulamasından sonra hastaların mimik kaslarını halen az da olsa kullanabilmesini hedeflerim. Botoks’u kullanırken hiçbir zaman mimikleri tam olarak felce götürmem. Mimik aktivitesini mesela %140 dan %70’e yani normal aralığına çekmeyi hedeflerim. 

Botoks’tan sonra “halen kaşımı çatabiliyorum, halen kaşlarım kalkıyor, halen gözlerimi yumabiliyorum, botoks yetmedi” diyen hastalarıma bu durumun uygulamanın beklenen sonucu olduğunu anlatmaya çalışıyorum.  

Dümdüz bir alın, düz ve basık kaşlar, kısık gözler. 

Hedefiniz bu olmamalı.

Botoks’un yüksek dozlarda ve sürekli olarak uygulandığında kasların hacmini nasıl azalttığını ve yüz felci benzeri bir etkiyle yumuşak doku sarkmasını nasıl hızlandırdığını önceki yazılarımda anlatmıştım. 

Kırışıklıkları Nasıl Yok Edebiliriz?

Edemeyiz. Zaten edebilecek olsak da etmek istemeyiz. Açıkçası her yaşın güzelliğinde mimik kırışıklıklarının yeri vardır. Asla onları ortadan kaldırmak veya silmek gibi bir derdim olmadı. 30 yaşını geçmiş ve hiçbir mimik kırışıklığı olmayan yüzler bana yapay, ifadesiz, gamsız geliyor.

Dünyanın en güzel 40-50 kadınlarının yüzlerini incelediğinizde hepsinde mimik kırışıklıklarını görürsünüz. Hatta bazıları bu karakteristik kırışıklıklarla daha güzeldir. 

Bkz: Jeniffer Anniston, Rachel McAdams vb.

Ancak gel gelelim “beden algısı” objektif gerçekler ve estetik normlar ile her zaman örtüşmüyor. Bazı bireyler bu kırışıklıklara takıyor. Bunları gidermeye fazlaca odaklanıyor.  Kırışıklıkları giderme hevesi “gençleşme” arzusuyla ilişkili. 

Oysa ki bizim yüz gençleştirme işlemlerimizin hiçbirisi kişiyi gerçekte daha genç yapmıyor. Bunlar özünde birer “güzelleşme” ameliyatı. Gençleşmek mümkün değil. Dolayısıyla gerçekçi zihinlerin gençleşmek yerine yaşının güzeli olmaya odaklanması gerekir. 

Yüz estetiğinde doğru işleme doğru beklentiler ile girmek önemlidir.

Yüz gençleştirme ameliyatlarına mimik kırışıklıklarını yok etmek veya mimik kası ilişkili yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak gibi gerçekçi olmayan beklentiler ile girmeyi planlayan aday hastalara duyurulur.  

Sevgiyle kalın

Güzel Kalın.

OB

Yüz Germe Ameliyatı hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Orta Yüz Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Ve Sosyal Hayata Dönüş

Orta yüz germe ameliyatı göz altı sorunlarının “altın standart” tedavisidir diyebilir…

Devamını Oku
Yüz Gençleştirme Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz gençleştirme ameliyatı yüzü gençleştirmek amacıyla yapılan estetik cerrahi işleml…

Devamını Oku
Ponytail Lift Nedir?

Şöyle sıkı bir at kuyruğu topladığınızda üst yüzünüzde gördüğünüz etki hoşunuza gidiy…

Devamını Oku