Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Göz Kapağı Estetiği Aday Hastalarının En Büyük 6 Korkusu

Göz kapağı estetiği aday hastalarının en büyük 6 korkusu 

Hayal edin. Yarın sabah göz kapağı estetiği ameliyatı olacaksınız. Nasıl hissederdiniz? Heyecanlı? Sinirli? Korkmuş?

Bazı hastalar ameliyatı hevesle ve heyecanla beklerken, diğerlerinin biraz kaygılı hissetmeleri hiçbir şekilde tuhaf değildir. Neticede, gözler insanların çok önemli özellikleridir ve gözleri çevreleyen cilt hassastır. Gelişen bir komplikasyon, büyük olasılıkla sosyal hayatta etkileri olacak oldukça ciddi sorunlarla sonuçlanabilir.  

Burada göz kapağı cerrahisi olan hastaların başlıca endişeleri ve bununla birlikte bu problemlerin meydana gelmesi için gerçek potansiyelin tartışılması yer almaktadır.

Gözlerimi kapatamayacağım…

Bilim adamları, araştırmacılar ve cerrahlar, cerrahi sonrası bir hastanın gözlerini kalıcı olarak tamamen kapatamamasının nadir olduğu konusunda aynı fikirdedir.  Bu durum meydana geldiğinde hemen hemen her zaman geçicidir. 

  • Üst blefaroplasti (üst göz kapağı estetiği) sonrası ilk 2-4 hafta gözlerin tamamen kapanmaması tamamen doğaldır. Bu durum, hastaların çoğu zaman korktuğu gibi derinin fazla alınmasına değil üst göz kapağının ödeme bağlı şiş olmasına bu şişliğin göz kapağı hareketlerini kısıtlamasına bağlıdır. 
  • Göz kapağı düşüklüğü (ptosis) ameliyatından sonraki ilk 4-6 hafta gözler tamamen kapanmayabilir.
  • Göz kapağı estetiği, göz kapağı düşüklüğü ve kaş kaldırma ameliyatlarının kombinasyonundan sonra 8-12 hafta gözler tam kapanmayabilir.

Ameliyat sonrası ilk 3 ay içerisinde gözlerin tam olarak kapanmaması sizi çok endişelendirmesin Bu durum skar kontraktürü diye adlandırdığımız nedbe dokusunun kapağı sertleştirmesinin bir sonucudur. Skar kontraktürleri de çoğu zaman üçüncü ay civarında skar dokusunun olgunlaşmasıyla yumuşayacak ve göz kapakları eski esnekliğine kavuşacaktır.

Üst göz kapağı operasyonudan sonra gözlerin 3 aydan daha uzun süre tam kapanmaması oldukça nadir bir durumdur ve bu noktadan sonra ameliyat ile ilgili bir "sorun" olduğundan endişe etmeye başlayabilirsiniz.

Göz kapağından çok fazla derinin çıkarıldığı durumlarda gözlerin kalıcı olarak kapanmaması ihtimal dahilindedir ancak çok çok nadirdir. Hiçbir eğitimli cerrah göz kapağından bilinçli olarak bu düzeyde deri çıkartmaz. Maalesef, kalıcı olarak üst veya alt göz kapaklarının tamamen bir araya gelemediği, görülme ihtimali binde bir düzeyindeki birkaç vaka kamuoyunda büyük sansasyon yaratmıştır. 

Ameliyatta gözüm zarar görecek, görmem bozulacak…

Tecrübeli bir plastik cerrahın ameliyatta hastanın gözüne zarar vermesi çok çok çok uzak bir ihtimaldir. Standart bir blefaroplasti ameliyatı sadece göz kapağında cereyan eder ve göze temas yok denecek kadar azdır. Yine de tedbiri elden bırakmayarak, göz çevresinde yapılan ameliyatlar esnasında göz küresini özel bir jel ile kaplıyor ve göz koruyucu özel kalkanlar ile korumaya alıyoruz. 

Göz estetiği ameliyatlarından sonra kornea yüzeyindeki ödeme bağlı olarak gözlük dereceniz değişebilir, göz kasları tembelleşebilir. Geçici olarak görmeniz bozulabilir. Bu durumlar 3 ay içerisinde normale döner.

Kozmetik amaçlı ameliyatlardan sonra kalıcı görme kaybı literatürde 40.000 hastada bir olarak rapor edilmiştir. Çok nadiren, kontrol edilemeyen kanama ve enfeksiyon durumlarında kalıcı görme kayıpları meydana gelebilir. Ameliyatla hiçbir ilişkisi olmayan görme kayıplarını görülme sıklığı bunların çok çok üzerindedir. Göz poliklinikleri hiçbir ameliyat geçirmemesine rağmen görme bozukluğundan şikayetçi olam milyonlarca hasta ile dolu.

Gözlerim asimetrik olacak… 

Ameliyat öncesinde hemen her zaman gözlerin biçimi birbirinden farklıdır ancak dikkatli bakmadığımız için bunları gündelik hayatta fark etmeyiz. Ameliyat sonrasında hastaları rahatsız eden asimetrilerin büyük çoğunluğu ameliyat öncesi fotoğraflara dönülüp bakıldığında yine oradadır.  Göz kapağı asimetrileri deriden, kıvrımdan, kaşlardan, iç mekanizmadan, gözün çevresindeki kemiklerden kaynaklanabilir. Bunların bazıları göz kapağı estetiği ile düzeltilemez.

İşlem öncesi plastik cerrahınızla birlikte kendi özelliklerinizi tarafsız bir şekilde değerlendirmek iyi bir fikirdir. Bir diğer konu da göz kapağı ameliyatının sağda ve solda tamamen aynı yapılamayacağıdır. Bir tarafta bir damar biraz daha uzun kanar ve o taraf daha şiş ve daha mor görünebilir. Yine lateral kantopeksi ve kas askılama manevraları gözde geçici çekikliklere ve şekil bozukluklarına yol açabilir. Ancak bunlar komplikasyonları engellemeye yönelik bilinçli olarak yapılan fazla düzeltmeler olup cerrahınız bu konuda sizi rahatlatacaktır. 

Ameliyattan sonraki erken dönemde gözleriniz büyük ihtimalle asimetrik olacaklar. Bu asimetrilerin büyük çoğunluğu ameliyatın üçüncü ayından sonra kaybolacaktır. Ameliyatın birinci yılı dolduktan sonra devam eden asimetriler minör revizyonlarla veya kamufle edici ek işlemlerle iyileştirilebilir. 

Göz kapağı estetiğinden sonra gözlerimin şekli değişecek…

Bazı ameliyatlarda gözlerinizin şeklini bilerek ve isteyerek daha olumlu yönde değiştiriyoruz. Bu karar ameliyatın öncesinde hasta ve doktor tarafından ortak olarak alınıyor. Böyle bir planlama yapmadığımız sürece ameliyattan sonra gözlerinizin şeklinde sizin istemediğiniz bir değişikliğin olma ihtimali oldukça düşük. Göz kapağı ameliyatlarından sonra meydana gelen komplikasyonlar gözlerin şeklinde kalıcı değişiklikler oluşturabilirler. Göz şeklinde en belirgin değişiklik oluşturan göz kapağı ameliyatı alt göz kapağı estetiğidir. 

İlk duyduğunuzda garip gelebilir ancak gözlerinizin şeklini uzun vadede koruyabilmek ve komplikasyonları önleyebilmek için bazen gözlerinizin şeklinin ameliyattan sonra bir süre fazla çekik görünmesi, göz kenarlarında geçici deri kabarıklıklarının olması gerekebilir. Özellikle risk grubundaki hastalarda bu tarz koruyucu önlemler almak komplikasyonların görülme sıklığını oldukça azaltmaktadır. Koruyucu önlemler ve erken dönem sonuçları konusunda cerrahınız sizi ameliyat öncesi görüşme esnasında bilgilendirecektir. Gözlerinizin final şeklini alması ameliyattan sonra ortalama 3 ayı alacaktır ancak bazı özel durumlarda ve risk gruplarında bu süre 1 yıla kadar uzayabilmektedir.  

Gözlerim kuru kalacak…

 Cerrahi sonrası gözlerinizi normalden daha kuru hissetmek sık rastlanan bir durumdur; iyileşme aracı olarak göz damlalarının önerilme nedeni budur.  Kuru gözler genellikle birkaç gün ile birkaç hafta içinde kendi kendine çözümlenir. Ameliyat öncesinde göz kuruluğunuz varsa bunu cerrahınıza mutlaka söylemelisiniz zira bazı ameliyat teknikleri göz kuruluğu olan hastalarda uygulanmamalıdır. 

Ameliyat sonuçlarımı beğenmeyeceğim… 

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) sonrası memnuniyetsizliğin başlıca nedeni ameliyat öncesi iletişim eksikliğidir.  Sizin için doğru olan, kesin cerrahi plan hakkında detaylı bir konuşma yaptığınızdan ve tüm soruları sorduğunuzdan emin olun. Aydınlatılmış onam formlarını dikkatlice okuyun ve anlamadığınız yerleri doktorunuzla tartışın. Net hedefleriniz olsun ve bunları doktorunuzun doğru anladığından emin olun. “Daha az yorgun görünmek istiyorum” gibi hedeflerinizle ilgili üstü kapalı cümleler yeterli değildir. Ayrıca cerrahınızın komplikasyonların yönetimi ve olası revizyonlarla ilgili planını anladığınızdan emin olun.   Çoğu zaman yapılması gereken tek şey küçük bir ince ayardır. Ameliyattan önce mümkün olduğunca çok önce sonra fotoğrafını gözden geçirin ve de aldığınız hizmeti sonuçları görerek seçin. 

Göz kapağı cerrahisi yapmakta ustalaşmış bir plastik cerrah seçtiğinizde, komplikasyon yaşama şansınız da oldukça düşüktür. Konsültasyon zamanınızı akıllıca kullanın.  Cerrahınızın blefaroplasti deneyimini tartabilmek için her yıl kaç tane göz kapağı işlemi gerçekleştirdiğini, riskleri en aza indirgeme için ne gibi önlemler aldığını sorun. Bu alanda tıp literatürüne katkısı olup olmadığını araştırın. Önce sonra fotoğraflarını görün. Komplikasyonların da nasıl göründüğünü sorun. Daha önce o cerraha ameliyat olmuş gerçek hastalara ait referanslar isteyin. Üşenmeyin bir kaçı ile tanışın ve konuşun.  Araştırmanızı yaptıktan ve nitelikli bir plastik cerrahla konsültasyondan sonra eğer tamamen rahat değilseniz başka bir uzman hekim ile görüşmeye gidebilirsiniz, kimseye ayıp olmaz. Tüm bunlar için harcadığınız zamanı, emeği ve parayı iyi görmek için yaptığınız yatırımın bir parçası olarak düşünün.

Son olarak, her ameliyatın kendine has limitasyonları vardır. Göz kapağı estetiği ameliyatları mükemmellikten uzak işlemlerdir. Ameliyattan sonra kusursuz bir sonuç beklentisi memnuniyetsizleye giden yolun ilk adımıdır. Göz kapağı estetiği ameliyatlarından sonra genellikle ameliyat öncesine kıyasla çok daha iyi, güzel, dinlenmiş, canlı bir görünüm elde edersiniz. Ancak ameliyat sonuçları her zaman hastanın ameliyat öncesindeki hayalleri ile bağdaşmaabilir.

İyi planlanmış ve ustaca gerçekleştirilmiş bir göz kapağı estetiği ameliyatı göz kapağı derisindeki sarkmayı, kas dokusundaki gevşekliği, göz kapağı kompartmanlarındaki fazla yağı, elastikiyetini kaybetmiş iç mekanizmayı düzelterek çoğu hastanın arzu etti görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Göz kapağı estetik ameliyatları ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve kişiye özel bir planlama yapmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Sevgiyle kalın. 

Güzel kalın. 

O.B.

Göz Kapağı Estetiği hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Göz Kapağı Düşüklüğü (Ptosis veya Pitoz)

Göz kapağı düşüklüğü, göz kapaklarının kirpik sınırının normal pozisyonundan aşağı do…

Devamını Oku
Göz Kapağı Ameliyatı İle Gözlerin Şeklini Değiştirmek Mümkün mü?

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) ameliyatları ile gözlerin görünümünü değiştirmek …

Devamını Oku
Üst Göz Kapağı Alın Estetiği İlişkisi ve Tedavideki Önemi

Göz kapağımız ile kaşımız, kaşımız ile de alnımız arasında kesin bir anatomik bir sın…

Devamını Oku