Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Alın Küçültme ve Saç Çizgisinden Alın Germe Ameliyatı

Saç çizgisinden alın germe klasik alın germe yaklaşımının en önemli modifikasyonlarından birisidir. Ameliyat teknik açıdan klasik koronal alın germeye benzer, ancak kesi saçın içerisinde değil alın ve saçlı derinin birleşme hattında yapılır. Alın aşağı yönde kaşlara doğru serbestleştirilip yukarı yönde gerilir, deri fazlası atılır ve ince dikişler ile onarım yapılır. Bu cerrahi tekniğin özelliklerinden birisi kesinin arkasında kalan saçlı derinin bir bütün olarak serbestleştirilip öne doğru kaydırılabilmesidir. 

Saç çizgisinden yapılan alın germe ameliyatı alnın geniş, saç çizgisinin yüksek olduğu, alın yaşlanmasının ileri evrelerindeki ve kaşları ileri derecede düşük olan hastalar için uygun bir ameliyattır. Eğer bir bireyin kaşları ile saç çizgisi arasındaki mesafe 7cm’den daha fazla ise bu teknik gündeme gelmektedir. Hali hazırda alın yüksekliği 7cm‘den fazla olan bir hastada saçın içerisinden yapılacak tüm germe teknikleri alnı gerip daha da genişletecektir ve kadın yüzünde erkeksi bir görünüm oluşturacaktır. Buna ek olarak alın yüksekliği 7cm’den yüksek olan hastalarda saçın içerisindeki kesilerin kaşa olan uzaklığı 10cm’ye yaklaşacağı için bu kadar uzaktan uygulanan bir germe kuvvetinin kaşa etkisi mesafeden dolayı çok zayıf olacaktır. 

Saç çizgisinden yapılan alın germe ameliyatı çok etkili bir estetik cerrahi operasyondur. Kaşları çok etkin ve kalıcı biçimde yükseltir alındaki kırışıklıkları etkin olarak azaltır. Bu yöntemin diğer hiçbir ameliyat tekniğinde olmayan avantajı ise alın yüksekliğini koruyabilmemiz ve hatta kısaltabilmemizdir. Alnı daraltabildiğimiz tek ameliyat tekniği budur. Bu sebeple saç çizgisinden alın germe ameliyatı genç bireylerde geniş alın daraltma amacıyla da yapılabilir. Halk arasında alın küçültme ameliyatı veya alın daraltma ameliyatı olarak bilinen estetik ameliyat da tam olarak budur. 

Saç çizgisinden alın germe ameliyatının bazı dezavantajları da mevcuttur. Bunların ilk ve en önemlisi alındaki cilt ile saçların birleşme hattındaki uzun kesi izidir. Bu kesi izi saçların arasında olmadığı için erken iyileşme döneminde, yani neredeyse 1 yıla kadar görünür olacaktır. Ameliyat sonrası hastaların bu izi kamufle edebilmek için kahkül bırakmaya gönüllü olması ve kapatıcı makyaj kullanması gerekebilmektedir. Bir grup hastada bu izin üzerine ve hafif önüne doğru saç ekimi yapılarak saç çizgisini yeniden oluşturmak ve ameliyat izlerinin bu şekilde kamufle edilmesi mümkün olmaktadır. Öte yandan bu iz genellikle 6.aydan sonra sosyal hayatta dikkat çekmeyecek düzeyde, ince beyaz bir çizgi biçiminde iyileşmektedir. Nadiren bu ameliyattan sonra izler geniş veya kabarık iyileşebilir. Bu durumlarda yara izlerinin ikinci bir ameliyat ile yenilenmesi gerekebilir. 

Alın yaşlanmasının ve kaş düşüklüğünün ileri düzeyde olduğu ve alnın çok yüksek olduğu hasta grubunda saç çizgisinden alın germe ameliyatının sağladığı kazanımlar işleme ait bu dezavantajları dengelemektedir.

Bu ameliyat lokal anestezi altında bile yapılabilir ancak ben hasta konforunu gözeterek çoğu zaman genel anestezi altında hastane koşullarında uyguluyorum. 

Saç çizgisinden alın germe ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi almak (fiyat, hazırlıklar, süreç vb.) ve bu tekniğin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle kalın,

Güzel kalın.

Alın Germe Ameliyatı hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Göz Altı Torbaları Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?

Vücudun kapalı bir alanında bulunması gereken bir yapı, bu kapalı alanın duvarlarında…

Devamını Oku
Göz Çevresi Estetik Ameliyatları Sonrası Gecikmiş İyileşme

Göz kapağında birden fazla gözenekli doku katmanı vardır. Bu katmanlar dokuların kaym…

Devamını Oku
Alt Göz Kapağının Estetik Ameliyattan Sonra Aşağı Çekmesi: Ektropiyon

Estetik ameliyatların tek nihai hedefi “daha mutlu ve sağlıklı” bireyler elde etmekti…

Devamını Oku