Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Burun Estetiği Fiyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye burun estetiğinde dünyanın en ileri ülkesidir desek abartmış olmayız. Türkiye’de her yıl 200.000'e yakın burun ameliyatı gerçekleştiriliyor. Rinoplasti ameliyatı hem plastik cerrahi hem de kulak burun boğaz uzmanlık alanlarına mensup binlerce cerrah tarafından yapılıyor. Hem büyük bir talep hem de büyük bir arz söz konusu. Diğer tüm piyasalarda olduğu gibi burun estetiği alanında da geniş bir fiyat aralığından bahsedebiliriz.

Burun Estetiği Fiyatları Ne Kadar?

Türkiye'de her gelir grubundan vatandaşımız bu hizmete ulaşabilir. Ülkemizdeki enflasyon sorunundan dolayı sizlere net fiyatlar veremiyorum. Bugün 20.000 TL olan hizmet bir yıl sonra 40.000 TL olabilir. Siz bu yazıyı okuduğunuzda kim bilir ne olur?

Bu sebeple burun estetiği ücretlerini enflasyondan bağımsız değerler üzerinden açıklamaya çalışacağım. Devlet hastanelerinde asgari ücretin 1.5-2 katı kadarlık bir birikim ile burun estetiği operasyonu olabilirsiniz. Kamu üniversitelerinde doçent ve profesör hocalara ameliyat olmak istediğinizde ameliyat ücreti 3-4 asgari ücret düzeyine çıkabilir.

Özel hastanelerde ve muayenehanelerde burun estetiği fiyatları kamu kurumlarından daha yüksektir. Eğer Türkiye'nin en iyi özel hastanelerinde bu alanın en iyi hekimlerine ameliyat olmak istiyorsanız ortalama olarak bir özel okulun veya özel üniversitenin 1 yıllık eğitim ücretini gözden çıkarmanız gerekebilir.

Burun Estetiği Fiyatları Hangi Faktörlere Bağlı Olarak Değişir?

Burun estetiği fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Doktorun deneyimi ve kariyeri, hastanenin hizmet standartları, kliniğin yeri, operasyonun zorluk derecesi, anestezi türü, ameliyat öncesinde ve sonrasında verilen ek hizmetler ameliyat fiyatlarını etkiler. Türkiye’nin farklı şehirlerinde fiyat aralıkları farklıdır. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde burun estetiği fiyatları, diğer mal ve hizmette olduğu gibi, biraz daha yüksek olabilir.

Burun Estetiği Operasyonu İçin Ne Kadar Bütçe Ayırmalıyım?

Burun estetiği ameliyatı için geleceğiniz için önemli birikimleri veya çoluk çocuğunuzun rızkını sarf etmemelisiniz. Estetik ameliyatlar için ayrılacak toplam bütçe bir kişinin yıllık gelirinin %20'sinden daha fazla olmamalıdır. Bütçe ayarlaması yaparken işlerin aksi gidebileceğini ve olası revizyonların maliyetini de değerlendirmelisiniz. Türk sağlık sistemindeki seçeneklerin çokluğu her hastanın kendi bütçesine göre bir hekim ve kurum seçmesine imkân tanımaktadır.

Burun Estetiği Fiyatına Dahil Olan Hizmetler Nelerdir?

Burun estetiği ameliyat fiyatları çoğu zaman paket olarak belirlenmektedir. Genellikle ameliyat paketine rutin ameliyat öncesi tetkikler, hastane, anestezi ve cerrah ücretleri dahildir. Ancak her kurum ve hekimin kendi fiyat politikası olduğunu unutmayın. Ameliyat öncesinde pakete nelerin dahil olduğunu açıkça konuşmalısınız. Mesela bazı kurumlarda ameliyat sonrası hastane yatışı fiyata dahil iken bazılarında yatış ücreti veya refakatçi ücreti ekstra olabilir. Bazı hekimler revizyon ameliyatlarını ücretsiz sunarken bazıları ek ücret talep edebilir.

Taksit Seçenekleriyle Burun Estetiği Operasyonu Yapılıyor mu?

Bildiğim kadarıyla Türkiye'de hiçbir sağlık hizmeti sağlık kuruluşları tarafından taksitlendirilemiyor. Bu zaten mümkün olsa da tercih edilecek bir durum değil. Sağlık hizmetlerinde hasta taksitini ödeyemedi diye icra takibi mi başlatacaksınız? Bu sebeple bırakın taksit yapmayı hem hemen her zaman ameliyat ücretleri işlemden önce tahsil edilir. Bunun istisnası kamu hastaneleridir. Devlet hastanelerinde ödemeler ameliyattan sonra yapılır.

Her ne kadar sağlık kuruluşları bir taksitlendirme sunamasa da finans kuruluşları ve bankalar hastalara taksitli ödeme seçenekleri sunabiliyor. Sağlık harcamaları kredi kartından yapıldığında bankanın kurallarına göre taksitlendirilebilir. Bazen de hastalar ameliyat ücretini kredi çekerek ödüyor ve kredi geri ödemesini banka ile taksitlendirebiliyorlar.

Burun Estetiği Fiyatları Sağlık Sigortası Kapsamına Girer mi?

Hiçbir sigorta estetik ameliyat ücretlerini karşılamaz. Burun estetiği ameliyatı ile birlikte yapılacak burun içindeki sağlık sorunlarına yönelik ameliyatlar (septoplasti, burun eti büyümesi, sinüzit vb.) sağlık sigortaları tarafından karşılanabilir. Özel sigortalarda her şirketin kendi politikası vardır. Özel sigortanız var ise şirketinizden ameliyat öncesi provizyon almayı unutmayın. Aksi takdirde geri ödeme alamayabilirsiniz.

Burun Estetiği Fiyatları Operasyonun Zorluğuna Göre mi Belirlenir?

Ameliyat kapsamı ve zorluğu arttıkça fiyat artar. Mesela burun ucu ameliyatları, klasik düz burun ameliyatlarından, düz burun ameliyatları, eğri burun ameliyatlarından daha ucuzdur. Kaburga kıkırdak nakli gerektiren revizyon ameliyatları en yüksek fiyat kategorisindedir.

Burun Estetiği İçin En Uygun Fiyatlı Merkezler Hangileridir?

Genel olarak üniversite hastanelerindeki eğitim klinikleri diyebiliriz. Eğer ameliyatınızı bir plastik cerrahi uzmanının gözetiminde, plastik cerrahi eğitimi almakta olan bir asistan hekimin yapmasına izin verirseniz çok uygun fiyatlara ameliyat olabilirsiniz. Ancak uygun fiyatlı seçenekleri değerlendirirken klinik ve hekim seçimi çok daha büyük önem arz etmektedir.

Burun Estetiği Fiyatları Dünya'da Ve Türkiye'de Nasıl Değişiyor?

Türkiye’de burun estetiği fiyatları Avrupa ve Kuzey Amerika ortalamalarının altındadır. İstanbul burun estetiği ücretleri açısından ülkemizdeki en pahalı kenttir. Benim faaliyet gösterdiğim şehir olan Ankara burun estetiği fiyatları açısından İstanbul'a kıyasla biraz daha uygun, ancak Anadolu'nun genelinden bir miktar daha pahalıdır. Burun estetiği fiyatları Ankara'nın neresinde hizmet alacağınıza göre de değişir. Şehir merkezindeki A+ hastanelerde ve özel kliniklerde fiyatlar çevre ilçelere göre daha pahalı olacaktır.

Burun estetiği fiyatları hakkında son bilgiyi ancak ameliyat olacağını doktordan alabilirsiniz. Fiyat muayeneden sonra netleşecektir. Kliniğimizdeki burun estetiği ameliyat ücretleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle Kalın,

Güzel Kalın.

O.B. 

Burun Estetiği hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Orta Yaş Üstü Bireylerde Burun Estetiği

Yaşlanmakta olan bir yüze estetik burun ameliyatı yapılabilir mi? Genç yaş grubuna kı…

Devamını Oku
Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatında iki temel yaklaşım var. …

Devamını Oku
Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Uzun Dönem Değişimler

Burun estetiği ameliyatı sonrasında burnun final şeklini alması birkaç yılı alır. Bur…

Devamını Oku