Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dr. Ozan Bitik ile Yüz Estetiği Üzerine…

Yüz Germe Sonrası Ağrı ve Rahatsızlık Hissi

Yüz germe ameliyatı ağrılı bir işlemdir. Yüz germe ameliyatının ağrısız olduğunu iddia eden yanıltıcı bilgilendirmelere itibar etmeyiniz. Yüz germe ameliyatı olan her hasta bir biçimde, bir süre, bir miktar ağrı hisseder.  Ancak klasik olarak estetik ameliyatlar çok ağrılı değildir. 

Hiçbir cerrah estetik ameliyat öncesi görüşmede ağrıdan fazlaca bahsedip, sürecin büyüsünü bozmak, adayın gönlünde yeşeren “güzelleşmenin heyecanını” soldurmak istemez.  

Benim tecrübemde hastalar facelift sonrası sürecin olumsuzlukları ile ilgili daha fazla bilgi edindiklerinde korkup işlemden vazgeçmiyorlar. Aksine zihinsel açıdan işlem sonrası sürece daha hazırlıklı oluyorlar. Hastanın hekime güveni pekişiyor. 

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Sizi Nasıl/Ne Süreyle/Ne Şiddette Bir Ağrı Bekliyor? 

Yüz germe ameliyatı sonrasında 9 farklı tipte ağrı ortaya çıkabilir. 

1.Ameliyat kesilerinden kaynaklanan ağrı:

Bu tipteki ağrı oldukça hafiftir ve basit ağrı kesicilere çok iyi yanıt verir. Ameliyatın birinci günüden sonra kaybolur ve yerini yara üzerinde dokununca hissedilen bir hassasiyete bırakır. 

2.Derin doku geriliminden kaynaklı ağrı:

Bu tipteki ağrı deri altı kas ve bağ dokularda gerilim oluşturan ameliyatlardan sonra gözlemlenebilir. Ağrıdan ziyade bir gerilim ve sıkışma hissi gibidir. Derin doku tespitinin yapıldığı çene altı, şakak ve kulak arkası bölgelerde hissedilir. 

3.Duyu sinirlerindeki sıkışmaya bağlı ağrı:

Bazı ameliyat tiplerinde özellikle kulak arkasındaki duyu sinirleri dikişlerin arasında sıkışabilir. Duyu sinirlerindeki sıkışmalar çoğu zaman uyuşma, karıncalanma şeklinde belirti verir. Yaklaşık olarak 20 hastadan birinde sinir sıkışmasına bağlı ağrı görülür. Ameliyat sonrası ağrı kesicilere pek yanıt vermeyen nispeten şiddetli bir ağrı tipidir. Keskin ve batıcı tarzda hissedilir. Bu durum 48 saatte kendiliğinden yatışır ancak ameliyat sonrası hasta konforunu arttırmak için ağrılı bölgeye uzun etkili lokal anestetik ilaç enjeksiyonu gerekebilir.  Duyu sinirlerinin tespit dikişleri arasında sıkışması çok daha nadir olarak kulan çevresinde kronik ağrı yaratabilir. 

4.Kompartman basıncının artmasına bağlı ağrı:

Özellikle ameliyat sonrası 48. saat civarında belirginleşen bir ağrı tipidir. Hafif düzeyde bir rahatsızlıktır. Ağrıdan ziyade gerginlik ve şişlik hissi ile karakterizedir. Ameliyatı takip eden erken saatler içerisinde asimetrik, bir bölgeye lokalize basınç ağrıları deri altına kanamanın habercisi olabilir. Bu durumda servis hemşirelerinin doktorunuzun talimatı ile korseyi veya pansumanı açarak ameliyat sahasını kontrol etmesi gerekebilir. 

5.Korse basıncına bağlı ağrı:

Ameliyat sonrasında kullanılan korseler cilde bası yaparak ağrı oluşturabilir. Korsenin kenarları boyun ve kulak çevresinde rahatsızlık ve cilt aşınması oluşturabilir. Korseye bağlı bir rahatsızlık ve sıkıntı oluştuğunda korseyi gevşetmek veya basıncını ayarlamak gerekebilir. 

6.Stres ilişkili baş ağrısı veya karın ağrısı:

Ameliyattan sonra endişe ve strese bağlı ameliyat ile direkt ilişkisi olmayan stres tipi baş ağrıları veya stres tipi karın ağrıları oluşabiliyor. Bu ağrıları engellemek için mide koruyucu ilaçlar ve stres tipi baş ağrısına etkili ağrı kesiciler veriyoruz.

7.Kan basıncı artışına bağlı baş ağrısı: 

Yüz germe ameliyatından sonra hastalarımızın önemli bir bölümünde kan basıncı ilk 24 saatte normal seviyesinin üzerinde seyreder. Bu süreçte artan kan basıncına ve kan basıncındaki düzensizliklere bağlı zonklayıcı tarzda enseden başlayan ve saçlı deriye yayılan bir baş ağrısı oluşabilir. Kan basıncının uygun ilaçlar ile düşürülmesini takiben bu şikâyet ortadan kalkacaktır.

8.Ameliyat pozisyonuna bağlı vücut ağrısı:

Uzun süren kombine ameliyatlardan sonra kalça, sırt, omuz altı, topluklar gibi basınca maruz kalan bölgelerde ağrı oluşabilir. Bu ağrı sanki ters bir pozisyonda uyuduktan sonra yaşadığınız tutulma ağrılarına benzer. Yumuşak dokuların kemiklere yaslanıp geçici olarak kansız kalmasından kaynaklanır. Çoğu zaman 1-2 saat içerisinde geçmekle beraber bazı özel durumlarda 1-2 gün kadar sürebilir. Ağrı kesici merhemler ile kısa bir masaj bu tipteki ağrılara iyi geliyor.

9.Dahili komplikasyonların belirtisi olan ağrılar:

Nadiren yukarıda sayılanlara ek olarak ameliyat ile direkt ilişkisi olmayan tıbbi komplikasyonların habercisi olan vücut ağrıları (karın ağrısı, kasık ağrısı, göğüs ağrısı vb.) ortaya çıkabilir. Bu durumlarda hastamızı değerlendirip ağrının sebebi olabilecek etkeni tespit edebilmek için diğer tıbbi branşlardan konsültasyon isteyebiliyoruz.

Yüz germe ameliyatı sonrası ağrı, çoğu zaman oldukça hafif ve rahatlıkla tolere edilebilen düzeydedir. Ancak bazı hastalar gece boyu uykularını kaçıracak düzeyde ağrı hissedebiliyorlar. Her bireyin ağrı eşiği, ağrı toleransı, ilaç hassasiyeti birbirinden farklı oluyor. Biz rutin olarak her hastada 3 farklı ilacın kombinasyonundan oluşan bir ağrı tedavisi uyguluyoruz. Her hastayı ilk 24 saat ağrı tedavisini bireyselleştirebilmek ve bu tedaviye bağlı yan etkileri (bulantı, kabızlık, karın ağrısı, ilaç reaksiyonları) gözlemleyebilmek için hastanede takip ediyoruz. Hastalar ameliyat sonrası ilk randevularına geldiklerinde çoğu zaman ağrıları tamamen geçmiş oluyor. 

Ameliyat ağrısından bahsedip de anesteziden bahsetmemek olmaz. Yüz germe ameliyatı esnasında kullanılan anestezinin tipi hem ameliyat esnasında hem de ameliyat sonrasındaki ağrı üzerine etkilidir. Cerrahi bir ekip işidir ve anestezi doktoru bu ekibin vazgeçilmez bir parçasıdır. Ağrının standart tedaviler ile kontrol edilemediği durumlarda anestezi doktorunuzdan her zaman ileri düzey ek tedaviler için yardım alabileceğimizi unutmayın. Ben yüz germe ameliyatlarını hasta konforunu gözeterek genel anestezi altında yapmayı tercih ediyorum. 

Yüz germe ameliyatının bildiğiniz üzere pek çok farklı teknik varyantı var. Daha kapsamlı operasyonların genel olarak daha fazla ameliyat sonrası rahatsızlığa yol açabileceğini söyleyebiliriz. Ameliyatsız yüz germe teknikleri bile belirli bir dereceye kadar ağrı ve rahatsızlık oluşturur. 

Yüz germe ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sevgiyle kalın,

Güzel kalın.

O.B.

Yüz Germe hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Ozan Bitik'in resmi web sitesi www.ozanbitik.com'a erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yüz Gençleştirme Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz gençleştirme ameliyatı yüzü gençleştirmek amacıyla yapılan estetik cerrahi işleml…

Devamını Oku
Derin Plan Yüz Germe Kimlere Yapılmaz?

Yüz germe ameliyatında pek çok farklı cerrahi teknik var. Bazı teknikler, bazı döneml…

Devamını Oku
SMAS Nedir ve Yüz Estetiği Ameliyatlarında Neden Önemlidir?

Bu yazıda yüz gençleştirme ameliyatlarıyla ilgili internette bilgi arayan herkesin en…

Devamını Oku